פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   הדולר החלש פוגע גם באפיפיור

   הוותיקן רשם גירעון של 9.1 מיליון יורו בשנת 2007 לאחר שהיחלשות הדולר ב-15% מול היורו הובילה לירידה חדה בערכן של התרומות

   הוותיקן רשם בשנה שעברה את הגירעון התקציבי הראשון שלו מזה ארבע שנים לאחר שהיחלשות הדולר הובילה לירידה בערכן של התרומות שקיבל הכס הקתולי ממיליוני מאמינים המתגוררים בארה"ב.

   הוותיקן רשם גירעון של 9.1 מיליון יורו (14.3 מיליון דולר) בשנת הפיסקלית 2007 לאחר שהיחלשות הדולר ב-15% מול היורו הובילה לירידה חדה בערכן של התרומות שקיבל מארה"ב - התורמת הגדולה ביותר לערש האמונה הקתולית.

   הוותיקן, השואב חלק ניכר מהכנסותיו מתרומות מאמינים, קיבל תרומות של 79.8 מיליון דולר בשנה שעברה - כ-25% מתוכן מארה"ב. אחרי ארה"ב, התורמות הגדולות ביותר הן איטליה, ממנה התקבלו תרומות בסך 8.6 מיליון דולר בשנה שעברה, וגרמניה, שבה מאמינים קתולים תרמו לאפיפיור 4 מיליון דולר.

   גורמים בוותיקן הטילו את האחריות לגירעון על היחלשות הדולר, וציינו כי הוצאותיו של הכס הקדוש נקובות ביורו. בשנת 2007 רשם הוותיקן הכנסות של 236.7 מיליון יורו (371.97 מיליון דולר), לעומת הוצאות תקציביות בסך 254.8 מיליון יורו (386.27 מיליון דולר).

   מקורות הכנסה נוספים שסייעו לוותיקן להפחית את השפעתה של היחלשות הדולר הן השקעותיו בנדל"ן, כמו גם מיליוני המבקרים במוזיאונים הנמצאים בשטחו. ערוץ הטלוויזיה של הוותיקן, המשדר את דרשותיו של האפיפיור, רשם גם הוא רווח של 500 אלף יורו בשנה שעברה, והוצאת הספרים של הוותיקן סיימה את השנה התקציבית עם רווח של 1.6 מיליון יורו.

   הוותיקן החל לראשונה לפרסם את נתוניו הכספיים ב-1981, בהנהגתו של האפיפיור המנוח יוחנן פאולוס השני כדי להפריך שמועות לפיהן הוא עשיר ומחזיק בנכסים רבים.