וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

סמט: להסדיר בהקדם את מיסוי שוק ההון

הארץ

24.10.2001 / 8:00

סמט: "קיים עיוות בכך שתוכניות חיסכון פטורות ממס בעוד שהתשואה באיגרות החוב הצמודות מחויבת במס". עיוות אחר הוא ש"הממשלה מגייסת אג"ח שקליות שהן פטורות ממס ואילו הסקטור הפרטי מגייס הון באג"ח החייבות במיסוי"

מאת צבי זרחיה

הממונה על אגף שוק ההון והחיסכון במשרד האוצר, ציפי סמט, קוראת להסדיר בהקדם את נושא מיסוי שוק ההון. סמט, שהופיעה אתמול בוועדת המשנה לעניין שוק ההון הפועלת בוועדת הכספים, הדגישה כי "הסדרת המסוי בשוק ההון חייבת לקבל קדימות גבוהה, מעבר ליתר כל המטרות, לצורך שכלול שוק ההון וכדי למנוע עיוותים רבים שמונעים תחרותיות". סמט גם קראה "לבצע איחוד שיעורי מס על מכשירים דומים. נדבך מרכזי בשכלול שוק ההון הוא הכנסת רציונליזציה של המיסוי. "לא ייתכן שיש כלים שמוטל עליהם מס, כשעל כלים אחרים לא מוטל מס כלל".

היא ציינה כי "קיים עיוות בכך שתוכניות חיסכון פטורות ממס בעוד שהתשואה באיגרות החוב הצמודות מחויבת במס". עיוות אחר הוא ש"הממשלה מגייסת אג"ח שקליות שהן פטורות ממס ואילו הסקטור הפרטי מגייס הון באג"ח החייבות במיסוי".

היא קבעה עוד כי "הריכוזיות בשוק ההון היא רעה חולה, ומההיבט הצרכני - התחרותיות לא מפותחת". עוד אמרה כי "היום יש סכנה שהריכוזיות תגדל מהכיוון של קרנות הפנסיה החדשות שפועלות בשוק ההון.

"כיום הן קטנות, אך הן יילכו ויגדלו. אנו רואים מצב שעשויה להתפתח ריכוזיות בלתי נסבלת בשוק ההון ובשוק הפנסיה".

בעניין איגרות החוב המיועדות אמרה כי "הן רעה חולה, כי מוציאים ממעגל המסחר חלק מהמקורות והשימושים. אם נבטל אותן והגיוס יעבור דרך השוק, הדבר לא יגדיל את סך המקורות שעומדים לרשות הסקטור הפרטי. השוק הסחיר יגדל על חשבון הבלתי סחיר". היא הוסיפה כי משרדה הפיץ הצעת חוק לגבי השקעות של קופות גמל, כך שיהיו יותר אפקטיוויות בשוק מבחינת הגדלת היקף האחזקה במניות.

יו"ר רשות ניירות ערך, מירי כץ, אמרה כי התאוששות שוק ההון בישראל תלויה באמון של המשקיעים הזרים בישראל.

"ברגע שיהיה יותר אמון, זה יעודד את משקי הבית שאינם מתעניינים מספיק בשוק ההון", אמרה כץ.

היא הוסיפה כי "למרות המצב הקשה יש בקשות להנפקת קרנות נאמנות חדשות שמוכיחה התעניינות עקיפה של משקי הבית בשוק ההון. אי אפשר להאשים רק את השוק במצבו. לסחורה טובה תמיד יימצאו קונים".

כץ אמרה גם כי הרשות הנחתה את הבנקים להורות ליועצי ההשקעות להעדיף את חובת הנאמנות ללקוחות על פני נאמנותם לקבוצה הבנקאית שמעסיקה אותם.

יו"ר הבורסה, יאיר אורגלר, אמר כי לקח הניסיון של שוק ההון האמריקאי אחרי הפיגוע במגדלי התאומים הוא שהמסחר בבורסה חייב להימשך גם בתנאים קשים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully