וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פאראדיים: הרווחים ירדו ב-90% מהרבעון הקודם והסתכמו ב-100 אלף דולר; לא צופה מעבר להפסד

גתית פנקס

24.10.2001 / 11:04

יו"ר החברה: "נוכל ליהנות מהגדלת מאמצי גילוי נפט וייצורו באזורים הנמצאים ברמת סיכון פוליטית נמוכה כדי להוות תחליף למזה"ת"; מקווה למכירות של 100 מ' ד' ב-2003

התוצאות הכספיות של הרבעון השלישי שפירסמה היום חברת פאראדיים גיאופיזיקל מזכירות שהיא אומנם פועלת עבור תעשיית הנפט והגז, אולם בו בזמן היא חברה המספקת תוכנות, ושם העסקים אינם פורחים.

"השינוי הפתאומי באקלים העסקי ברבעון הנוכחי גרם לכמה מלקוחותינו לעכב החלטות על רכישות תוכנה שהיו אמורות להתבצע ברבעון זה", אמר יו"ר ומנכ"ל פאראדיים, אלדד וייס, בתגובה למספרים שהחברה פירסמה. "בזמן שהצמיחה הכוללת שלנו נמשכה בהשוואה לשנה שעברה, חלה ברבעון הנוכחי ירידה בהכנסות מתוכנה, מה שהשפיע לרעה על סעיפי הרווח".

לדברי וייס, ה"מכה" הקשה ביותר שספגה החברה היתה בעקבות אירועי ה-11 בספטמבר. "היה זה ביומה השני של תערוכה שקיימנו בטקסס, בה זכינו למומנטום חיובי ביותר ולהצלחה אדירה. ואז קרה מה שקרה, והתערוכה נפסקה".

ולמספרים: פאראדיים, המספקת פתרונות תוכנה גיאו מדעיים, ניתוח מאגרים ועיבוד נתונים לתעשיית הנפט והגז, דיווחה כי הכנסותיה ברבעון השלישי של השנה הסתכמו ב-17.8 מיליון דולר - עליה של 24% מהכנסות הרבעון המקביל ועלייה מרשימה פחות, של 1.7%, מהרבעון השני של 2001.

הכנסות החברה ממוצרים רשמו ירידה של 16% מהרבעון הקודם, כתוצאה, ממה שהוגדר בפאראדיים, כ"עיכוב החלטות של לקוחות על רכישת תוכנה, שהיו אמורות להתבצע ברבעון השלישי", אולם ההכנסות משירותים דווקא רשמו גידול של 29% מהרבעון השני של השנה. למעשה, וייס מעריך כי מגמה זו תמשיך וכי אחוז המכירות משירותים יהיה גבוה יותר ממכירות המוצרים גם בחודשים הקרובים.

הרווח הנקי הפך לסימלי יותר

רווחיה התפעוליים של החברה הצטמצמו בהשוואה לרבעונים המקביל והקודם, והסתכמו ב-300 אלף דולר. מדובר בירידה של 63% מהרווח התפעולי שהציגה החברה ברבעון השלישי של 2000 וירידה של 77% מהרווח ברבעון הקודם.

הרווח הנקי של פאראדיים הפך לסימלי מעט יותר ברבעון השלישי של השנה, ומרמה של 900 אלף דולר ברבעון השני של 2001 הוא הצטמצם ל-100 אלף דולר - ירידה של 89%, ואף ירידה חדה של 83% מהרבעון המקביל.

בתרגום למניה, מדובר ברווח של סנט לעומת 5 סנטים בתקופה המקבילה אשתקד וברבעון הקודם. התחזית הממוצעת בוול סטריט היתה לרווח של 3 סנטים למניה, ואילו בבית ההשקעות CIBC היו אופטימיים במיוחד, שעה שקיוו לרווח של לא פחות מ-6 סנטים למניה.

את הרבעון השלישי מסיימת החברה עם יתרות מזומנים בסך 5.9 מיליון דולר - ירידה של 1.5 מיליון דולר מהרבעון הקודם, על רקע תשלומים עבור השקעות כספיות, בעיקר בתחום השירותים.

פיקוח על ההוצאות

בפאראדיים ממשיכים להפגין אופטימיות, אולם בהודעת החברה מצוטט וייס כמי שאומר כי "בהתחשב בחוסר הוודאות הקיים בטווח הקצר בנוגע למכירת תוכנה, נמשיך במדיניות של פיקוח הדוק על כל מרכיבי ההוצאות". לרוב, מאחורי משפט תמים שכזה מסתתר גל פיטורים בחברה, ואולם נראה כי אין זה בהכרח המקרה כאן.

"יש לנו 520 עובדים בעולם ו-80 בישראל, ואנחנו מתכוונים להשאיר את כוח האדם ברמה כזו", אומר ויס. "יחד עם זאת, אנחנו נמצאים במהלך של אופטימיזציה של המשאבים שלנו, וייתכן שלאור שינוי מרכז הכובד ממוצרים לשירותים, נצטרך להזיז עובדים מסוימים מאזור מסוים לאחר או לפטר עובדים מסוימים ולהעסיק אחרים. הסך הכולל של העובדים לא צפוי להשתנות", הוא אומר.

וייס מעיד על עצמו כמי שמספק תחזיות שמרניות להמשך, אולם הוא מציין כי יכולה לבוא הפתעה לטובה דווקא בעטיו של המצב הפוליטי. "תנאי השוק עשויים להשתנות לטובה באופן משמעותי ב-2002, בכפוף להתפתחויות הגלובליות ומדיניות מפיקות הנפט הגדולות".

הוא מסביר כי הגדלת מאמצי גילוי הנפט וייצורו באזורים הנמצאים ברמת סיכון פוליטית נמוכה - כמו ארה"ב, הים הצפוני, המים העמוקים של מפרץ מקסיקו, חופי מערב אפריקה, ברזיל ורוסיה - כדי להוות תחליף למזה"ת, למשל, מצריכה פעולות התרחבות, ופאראדיים תוכל אולי ליהנות מכך. "אבל כמובן שלא הכללנו את זה בדו"חות שלנו", הוא אומר.

מכירות של 100 מיליון דולר ב-2003

פאראדיים צופה גידול מסוים במכירות תוכנה ברבעון הרביעי, אך פחות מבעבר, וככלל היא מעריכה כי ההכנסות ברבעון הרביעי יסתכמו ב-19 מיליון דולר והרווח למניה ב-6-8 סנטים. בשנת 2001 כולה, מעריכים בפאראדיים כי ההכנסות יסתכמו ב-73 מיליון דולר. יצוין, כי טרם פרסום תוצאות הרבעון השלישי קיוו ב-CIBC להכנסות שנתיות של 76.8 מיליון דולר, כך שהירידה הצפויה בשורה העליונה אינה כה דרמטית. וייס מעיד על עצמו כשמרן, כבר אמרנו, אך הוא משתדל לספק תחזיות גם לשנתיים הקרובות, 2002-2003 - בהחלט לא צעד פשוט: "בשלב זה יש להניח שתנאי השוק הנוכחיים יימשכו. אנו נכנסים לתקופה זו של חוסר ודאות בעולם, עם מאזן חזק, מקורות כספיים ופורטפוליו רחב של טכנולוגיות ושירותים מתקדמים. אנחנו צופים המשך הגידול בביקוש לשירותי עיבוד נתונים, בעוד שהביקוש למוצרים יישאר ברמה של שנת 2001".

לאור זאת, החברה מעריכה כי הרווח למניה בשנת 2002 יסתכם ב-33-42 סנט. "עם החזרה הצפויה לתנאי השוק הנורמליים במהלך 2003, יעד ההכנסות השנתיות של החברה יעמוד על 100 מיליון דולר", אומר וייס.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully