וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

העובדים מסתגרים

הארץ

24.10.2001 / 12:29

מסימני המצב הכלכלי-בטחוני: עבודה מהבית, ביטולי נסיעות לחו"ל וכנסים וירטואליים

מאת שירי לב-ארי

פחות מחודשיים לאחר התקפת הטרור על ארה"ב, נותן האירוע את אותותיו בתעשיית ההיי-טק בישראל ובעולם: תופעות שהתקיימו קודם לכן מסיבות כלכליות - כגון צמצום במספר הטיסות של העובדים או שימוש באמצעים אלקטרוניים לקיום פגישות וכנסים - מתחזקות עתה כתוצאה מהמצב הביטחוני. חברת מרקורי , למשל, מקיימת השבוע את הכנס השנתי שלה באמצעות האינטרנט. ההחלטה להפוך את הכנס לווירטואלי התקבלה בשבועיים האחרונים, כשבעלי החברה הבחינו כי לא רק שההרשמה לכנס נפסקה לאחר 11 בספטמבר, אלא שמשתתפים התקשרו לבטל את בואם.

שני גורמים אלה - הניסיון לחסוך בעלויות בשל קשיים כלכליים, והחשש לביטחון העובדים - חוברים זה לזה ונהפכים למאפיין הדומיננטי של דפוסי העבודה בהיי-טק. "המצב הביטחוני הנוכחי משפיע מאוד על מגמה הקיימת אצלנו כבר שנה וחצי", אומר משה אליאס, מנהל הפיתוח העסקי של סיסקו ישראל. "הסיבה העיקרית שבגללה אנחנו מאמצים שיטות של אי-לרנינג, אי-טריינינג, אי-מרקטינג ומה שאנו מכנים 'וובינר' - כלומר סמינר באמצעות האינטרנט - היתה להגיע לקהל רחב ולחסוך בהוצאות החברה. הנסיעות לחו"ל וההדרכה לעובדים נהפכו למרכיב העיקרי בהוצאות השוטפות של החברה. עלות הטסת עובד לחו"ל לכמה ימים והדרכה נאמדת ב-3,500-3,000 דולר. בהיי-טק, כמו בכל תחום דינמי אחר, יש צורך לשלוח כל הזמן עובדים לקורסים כדי לשמור על רמת עדכון ומקצועיות של הצוותים".

מסיבה זו, אומר אליאס, פיתחה סיסקו שלושה פורטלים ללימוד והדרכה: האחד פנימי, המיועד לעובדי החברה; השני מיועד למתן הדרכה לשותפים עסקיים; והשלישי הוא האתר הציבורי של החברה המספק, בין השאר, "וובינרים" לקהל לקוחותיה. "באווירה השוררת כיום עולות מחשבות, אם באמת יש צורך בכך שעובדים יטוסו בעולם", אומר אליאס. "גם העובדים אינם ששים להתרחק ממשפחותיהם. רבים מהם מסתייגים מנסיעות ארוכות ומשהייה ממושכת מחוץ לבית".

מעדיפים לקיים ישיבות באמצעות הרשת

חברת פוליקום ישראל , המתמחה בטכנולוגיה של ועידות וידיאו, מדווחת בשבועות האחרונים על עלייה חדה בביקוש למוצריה. עובדי ההיי-טק, אומרים בחברה, מעדיפים לקיים את השיחות, ההרצאות, הישיבות והכנסים באמצעות הרשת. בעקבות מתקפת הטרור על ארה"ב מספקת החברה באתר האינטרנט שלה, שירות המאפשר ניהול שיחות מצולמות בווידיאו.

"באחרונה גברה מגמה שהתחילה לפני כשנה, בפרוץ האינתיפאדה השנייה - עובדים של החברה בחו"ל מגיעים פחות לישראל עקב החשש מפיגועים", אומר מנכ"ל החברה, אמנון שחר. "מאז 11 בספטמבר פחתה ממילא רמת האינטנסיוויות של שוק ההיי-טק בעולם. בקרוב נערוך כנס בלוס אנג'לס, וידוע לנו כי מספר המשתתפים יירד בחדות מעשרות אלפים לכמה אלפים. עם זאת מאז האירועים המניה שלנו עלתה ב-70%, מכיוון שהמשקיעים מאמינים כי זה יהיה התחליף לפגישות פנים אל פנים. גם הביקוש בקרב נותני השירות לוועידות אודיו וועידות וידיאו באינטרנט עלה בעשרות אחוזים. אנשים לא טסים, אך צריכים לעשות ביזנס".

מגמה נוספת הניכרת בימים אלה היא צמצום בהיקף הגיוס של עובדים ישראלים לחו"ל. "ישראלים רבים יותר נשארים לעבוד כאן ולא נוסעים למדינות היעד", אומר אלי קרן, מנכ"ל חברת סאן ישראל. "ראשית, קיים בחברות חשש מטיסות - עובדים עלולים להיות קורבן לפיגועים; שנית, נוצר צורך להקטין הוצאות - עובד שנשלח לעבוד בחו"ל לתקופה של כמה שנים עולה לחברה הרבה כסף. מסיבה זו החברות מעודדות את העובדים להמעיט בנסיעות ולעבוד כמה שיותר מבסיס היעד בישראל או בארה"ב באמצעות שיחות ועידה בטלפון, דואר אלקטרוני ותקשורת וידיאו באינטרנט".

מספקים לאורחים ליווי

בנוסף, חברות ישראליות רבות מדווחות על ירידה משמעותית בהיקף פגישות העסקים עם עמיתים מחו"ל. "מספר הביקורים מחו"ל לא משתווה למספר הביקורים עד לפני שנה", מוסיף קרן. "כל נסיעה כזאת של קולגה אלינו מצריכה אישור מיוחד של החברה שלו. מעבר לכך, אנחנו מספקים לאורחים שלנו ליווי ודואגים שלא יסתובבו לבד כשהם יוצאים מהמלון אל הלקוח ובחזרה. עובד שלנו צמוד אליהם, למעט בזמן שבו הם נמצאים במלון".

להביא כיום קולגה לישראל, זו משימה כמעט בלתי אפשרית - אומר דוד סולומון, יועץ עסקי מחברת די-אס הולדינגס. "אורחים מגיעים לכאן רק אם הם ממש מוכרחים, וזה משפיע לרעה על העסקים. אורח שלנו מחברת השקעות בריטית גדולה דחה את הפגישה בישראל ארבע פעמים, ולבסוף הגיע רק לאחר ששיכנענו אותו כי בלונדון מסוכן לא פחות. בעבר אורחים מחו"ל התביישו לומר כי הם פוחדים לבוא. כיום, בעקבות האירועים בעולם, הם אומרים זאת בגלוי. הפחד מעביר את מרכז הכובד של העבודה לשיחות ועידה טלפוניות, לדואר אלקטרוני ולאמצעים אלקטרוניים אחרים. עם זאת קיימת אוכלוסיית עובדים שאינה מורגלת להשתמש באמצעים אלה, וזה מאט את קצב יצירת העסקים. אין ספק שקשה לעשות עסקים חדשים באמצעות שיחות ועידה או דואר אלקטרוני. התקשורת האישית הראשונית חשובה מאוד".

חברת Avaya ישראל, למשל, מתמחה בייצור מערכות המאפשרות לעבוד מהבית וחוסכות - בהתאם לרוח התקופה - פגישות פנים אל פנים: טכנולוגיית וי-פי-אן (Virtual Project Network) מספקת ערוץ תקשורת לתוך רשת המחשבים של הארגון, ומאפשרת לעובדים לקבל את כל החומרים שנאספו במשרד - דואר אלקטרוני, פקסים וחומרי מידע נוספים - אל המחשב שלהם; תקשורת טלפוניה באמצעות האינטרנט, המתבצעת באמצעות שרת הממיר את קובצי הקול לקובצי נתונים; וכמובן, וידיאו באמצעות האינטרנט.

"בזמן האחרון יצאה הנחיה של Avaya בעולם לצמצם פעילויות הכרוכות בטיסות ולהשתמש יותר בטכנולוגיה של החברה", אומר מנכ"ל המכירות של החברה בישראל, דוד סגל. "בישראל ממוקמים רוב עובדי החברה בגוש דן והמרחק שהם נוסעים מהבית לעבודה קצר למדי, כך שהשימוש בטכנולוגיה זו פחות נפוץ. בארצות הברית, לעומת זאת, עבודה רבה כרוכה בטיסות ולכן היקף השימוש בה גדול יותר".

חושבים פעמיים איך לשלוח חבילות לחו"ל

קיימות השפעות נוספות של המצב הביטחוני, במיוחד בהלת מעטפות האנתרקס, על דפ

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully