וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

25 דקות מבאר שבע - 15% תשואה

רז סמולסקי

20.7.2008 / 7:23

בשביל לקבל תשואה של 15% בשנה צריך להתרחק מהמרכז, לקחת סיכונים ולהשקיע גם בדירות הרוסות ונטושות ■ דניאל מלכה עושה את זה עם חמש דירות בדימונהמהי אסטרטגיית ההשקעה שלך?"השותף שלי, נדב גואטה, ואני קונים דירות מכינוס נכסים, דירות במצב טכני גרוע ואפילו דירות סגורות. בדימונה יש הרבה דירות נטושות של חברת עמיגור. כדי למנוע פלישות ופעילות עבריינית בהן היא חוסמת אותן בבלוקים. העלות של דירות כאלה היא אפסית: כ-45 אלף שקל לכל דירה."הדירות זקוקות לשיפוץ מהיסוד ולטיפול בכל המערכות - חשמל, אינסטלציה, דוד חימום - והחלפת דלתות וחלונות. אני מעדיף לבחור דירות במצב גרוע ולשפץ אותן בעצמי, כי כך אני יודע שלא יהיו תקלות ב-15 השנים הבאות. הדירות מיועדות לשכירות לטווח הארוך ולא למכירה ברווח. מבחינתי זו הכנסה פאסיווית לכל החיים".למה דימונה?"זה המקום היחיד בישראל שאפשר לקבל בו תשואה של 15% בשנה על הנכס כולל ההשקעה בשיפוץ. יש דעה רווחת שבדימונה קשה להשכיר ולמכור, אבל לטעמי זה שוק יותר טוב מאשר זה של באר שבע. יש לי דירה גם בבאר שבע, שיכולה לעמוד גם חודשיים ריקה עד שאני מצליח להשכיר אותה. בדימונה דירה לא תעמוד ריקה יותר משבועיים. בנוסף, בבאר שבע יש אוכלוסייה עבריינית יותר ובדימונה אין דברים כאלה."אנשים לא אוהבים לקנות דירות בדימונה כי הם רוצים לצאת ממנה, אבל עד שהם עוברים הם צריכים מקום לגור. הזוגות הצעירים נמצאים על פרשת דרכים, כי מצד אחד הם רוצים לצאת מדימונה ולא לקנות נכס - מצד שני, עד המעבר הם צריכים דירה."אנחנו קונים בדרך כלל דירות של 2.5 חדרים שמתאימות לזוגות צעירים בתחילת דרכם. לדירות קטנות אין כמעט ביקוש בדימונה, ואנחנו כמעט היחידים שקונים אותן. מי שכבר מחליט להשתקע בעיר מעדיף לקנות בית פרטי עם גינה, ולא מגורים בדירת שיכון".בכל זאת מדובר באוכלוסייה עם הכנסה נמוכה, אם בכלל. אתה לא חושש שהדיירים שלך לא יוכלו לשלם את דמי השכירות?"אני חושב שיותר קל לשלם 1,000 שקל בחודש מאשר לשלם 4,000 כמו שמשלמים במרכז, ולדימונאים יש גם פטור של 25% ממס הכנסה".מה תעשה אם תרצה למכור את הדירות?"אני לא רוצה למכור אותן, מבחינתי זו הכנסה לטווח הארוך".איך למדת את השוק?"בת דודה שלי גרה בדימונה, והיא קנתה דירה להשקעה מכונס נכסים. אני פשוט שיכללתי את השיטה. אני קונה דירות הרוסות לגמרי. אני מחפש דירות באזורים שקרובים למרכז העיר ומתייעץ עם אנשים שגרים בה. ליאור בלול, בן דוד שלי, הוא סוכן נדל"ן ברימקס, הוא מנהל לי את הנכסים מבחינת אחזקה ומציאת שוכרים והוא מחפש לי דירות נוספות להשקעה. בדימונה יש הרבה היצע, אבל צריך לברור את הטובות. דירה טובה היא דירה שנמצאת קרוב למרכז ושממוקמת בקומה שלישית ומטה".מהן הציפיות מההשקעה?"אני מצפה להרוויח 15% בשנה על הנכס".האם ההנחות שהיו לך בהתחלת הדרך התקיימו?"כן. אני מאוד מרוצה מההשקעה הזאת. יש לי גם דירה בקרית אתא, ובדימונה התשואה טובה יותר".איך מימנתם את ההשקעה?"עד היום מימנו את הכל מהון עצמי, כי הבנקים לא מאשרים משכנתאות בדימונה. המימון היחיד שאפשר להשיג זו הלוואה מסחרית רגילה של הבנק או של חברת כרטיסי האשראי, שבאמצעותה מימנו שתי דירות. לקחנו הלוואה של כ-60 אלף שקל, ואנחנו מחזירים אותה על פני שנתיים".

מה השתנה לטובה או לרעה מאז שקנית את הדירה?"לא השתנה כלום. המחירים יציבים, ואני מחכה לעיר הבה"דים שתעלה את מחירי השכירות".מהי העלות השנתית של הנכס, כמו משכנתא או תחזוקה שוטפת?"אין עלויות של תיקונים כי שיפצנו את הדירות מן היסוד, ואין החזרי משכנתא. ההוצאה היחידה היא ההחזר לחברת האשראי, כ-2,000 שקל בחודש או 24 אלף שקל בשנה. ההכנסות מהדירות משלמות את ההלוואה".

בכמה מסתכם שכר הדירה שאתה גובה על הדירות?"5,000 שקל בחודש, 60 אלף שקל בשנה".מהי אסטרטגיית המימוש?"אין. אני שומר את הדירות לטווח הרחוק, לפחות עשר שנים. אחרי זה נראה מה המצב בשוק ולפי זה נפעל".האם יש לך עסקות נוספות בתכנון?"כן, אבל כרגע אני עוצר את ההשקעות שלי בנדל"ן כי אני רוצה להשקיע בתחומים אחרים".מה למדת ומהם הלקחים מהעסקה שעשית?"הזדמנויות קיימות בכל מקום, ולמדנו להפוך נכס שנראה כמו שובך יונים לבית מגורים יפה שמכניס כסף. צריך חזון".

מהם הסיכונים העיקריים בעיניך?"בכל דירה יש סיכון שלא יימצאו שוכרים, אבל אני מאמין שתמיד יהיו".מה אתה ממליץ למשקיעים?"בואו לדימונה בהמוניכם. זה מקום שנראה חשוך, אבל תמיד יש טיפת אור. צריך להאמין בה".raz.smolsky@themarker.com***שם: דניאל מלכהגיל: 42מקצוע: גימלאי צה"למצב משפחתי: נשוי + 3הנכס: חמש דירות בדימונהמיקום: שתיים מהדירות קרובות למרכז העיר ושלוש רחוקות יותרמחיר רכישה: כ-200 אלף שקל לכל הדירות (40 אלף שקל בממוצע לדירה)תאריך רכישה: ינואר 2006 עד יולי 2008. הדירה החמישית נקנתה לפני כחודשעלות שיפוץ: כ-150 אלף שקל לכל הדירותשווי מוערך היום: לא ידוע כי הדירות לא מוצעות למכירהשכירות: כל דירה מושכרת בכ-1,000 שקל בחודש. 5,000 שקל לכלל הדירותתשואה ברוטו: כ-17% לכל הדירות יחד


טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully