וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חברת מחקר: יצרניות שבבים יצמצמו את השקעות ההון שלהן ב-25% בשנה הבאה

עפרה שלו

23.10.2001 / 22:05

על פי חברת המחקר IC אינסייטס, יסתכם תקציב השקעות ההון ב-31.13 מיליארד דולר; לאינטל הירידה החדה ביותר: השקעות ההון שלה ייפלו ב-40% ל-4.5 מיליארד דולר

יצרניות השבבים יצמצמו את השקעות ההון שלהן ב-25% בשנה הבאה, כך עולה מדו"ח של חברת המחקר IC אינסייטס. הפחתה זו של השקעות ההון היא תוצר של שילוב בין תנאי השוק הקשים והשלכות אירועי הטרור. על פי הערכות החברה, השקעות ההון יפלו, זו השנה השנייה ברציפות, ל-31.13 מיליארד דולר.

ב-2000, לשם השוואה, הגיעו השקעות ההון של יצרניות השבבים ל-60.8 מיליארד דולר. "תקציבי השקעות ההון של השנה הבאה מבוססים על התוצאות הכספיות שרשמו יצרניות הכספים השנה, וזהו אינו סימן מבשר טובות עבור 2002", נכתב בדו"ח.

IC אינסייטס מעריכה שהחברה שתרשום את הירידה החדה ביותר בהשקעות ההון היא לא אחרת מאשר אינטל , יצרנית השבבים הגדולה בעולם. על פי ההערכות, יירדו השקעות ההון של אינטל ב-40% ל-4.5 מיליארד דולר. השנה הצליחה אינטל לשמור על תקציב השקעות הון גבוה - 7.5 מיליארד דולר - על אף ההאטה.

חברת המחקר מעריכה כי מכירות המוליכים למחצה ייפלו השנה ב-34%. ההאטה בהזמנות פוגעת בתוצאות הכספיות של יצרניות ציוד שבבים מסוגה של אפלייד מטריאלס . יצרנית ציוד השבבים הגדולה בעולם דיווחה על ירידה של יותר מ-95% ברווח הנקי ברבעון השני. הרווח ברבעון הסתכם ב-29 מיליון דולר, או 3 סנט למניה, מעט מעל לתחזיות המונמכות. להוציא עלויות חד פעמיות, הרווח הנקי של החברה הסתכם ב-41 מיליון דולר, 5 סנט למניה.

לקראת סוף ספטמבר הודיעה אפלייד מטריאלס על קיצוצים של 2,000 משרות, או 10% מכוח העבודה הגלובלי שלה, על רקע ההאטה המתמשכת במגזר המוליכים למחצה. כתוצאה מכך תרשום החברה מחיקות ברבעון הכספים הרביעי, שמסתיים ב-28 באוקטובר 2001.

"לצערנו, אורכה של ההאטה וחומרתה, והיעדר הצפיות לטווח הקצר, אילצו אותנו לנקוט בצעדים נוספים במטרה להתאים את פעילותינו לרמות העסקים הנוכחיות", אמר אז ג'יימס סי. מורגן, יו"ר ומנכ"ל חברה.

מדו"ח שפירסם איגוד SEMI (האיגוד הבינלאומי של ציוד ומוצרי מוליכים למחצה) בסוף אוגוסט, עולה כי ביולי 2001 חלה ירידה של 74% בהזמנות לציוד ייצור שבבים, ביחס ליולי 2000. ביולי 2001 זרמו הזמנות בהיקף של 764 מיליון דולר לציוד שבבים לעומת 2.9 מיליארד דולר ביולי 2000. לעומת זאת, חל שיפור של 5% בהזמנות ביחס לחודש יוני.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully