וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

גם לקרנות יש העדפות

אלי כרמון

20.10.2001 / 11:00

כשמחפשים משקיע למיזם בתחומי מדעי החיים כדאי לזכור כי גופי השקעה ותיקים - בניגוד לצעירים - יהיו מוכנים יותר להיכנס להשקעות בתחומים הדורשים זמן ארוך יותר עד ההבשלה

בימים אלה של כלכלה עולמית וכלכלה מקומית במשבר, משימת גיוס הון היא משימה קשה מבעבר. המשקיעים נוטים לשמור מקורות למיזמים קיימים, וכאשר הם בוחנים מיזמים חדשים - הבדיקה נעשית בצורה יותר דקדקנית והם נוטים להשהות את החלטתם.

מיזם המחפש השקעה, במיוחד בשלבים המוקדמים של חייו, צריך להתכונן לדרך חתחתים ארוכה. על המיזם להכין את עצמו היטב לקראת סבב גיוס ההון, להיות מסוגל לענות על מירב הציפיות של המשקיעים השונים, ולהיות מצויד בעזרים שונים כגון תוכנית עסקית, תמצית מנהלים, מצגת עדכנית וכו'.

בין הנושאים המרכזיים עליהם שמים המשקיעים דגש ניתן למנות טכנולוגיה ברורה, שוק פוטנציאלי גדול, היתכנות טכנולוגית, צוות יזמים ומדענים חזק ואפשרות להעריך את מועד האקזיט מההשקעה.

אמנם ישנם תחומים אשר קל יותר לגייס בהם הון לעומת תחומים אחרים, אך בכל תחום ניתן לאפיין את העדפות המשקיעים השונים לגבי סוגי ההשקעות השונות - ובכך להגדיל את סיכויי ההצלחה של הגיוס.

במחקר שנערך לאחרונה על ידי רשת רואי החשבון KPMG באירופה, אופיינו סוגי המשקיעים השונים בתחום מדעי החיים והעדפותיהם בתחום.

מתברר כי התמחויות ספציפיות של הקרנות ו/או האנשים העומדים בראשן מהוות מאפיין ראשון במעלה לבחירת משקיע פוטנציאלי. מידע זה הוא זמין וגלוי בפרסומים השונים של המשקיעים.

עם זאת, במחקר זוהה גורם נוסף שהוא מהותי ומאפיין את סוגי ההשקעות שהמשקיעים השונים יעדיפו. המדובר בקשר בין הצורך להציג שיעור תשואה פנימי על ההשקעות כפי שדורשות הקרנות לבין הבגרות של גוף הקרן.

הצורך להציג שיעור תשואה פנימי מכתיב למשקיעים השונים את תחומי ההשקעה ואת אורך הזמן עד מכירת ההשקעה. על בסיס מאפיין זה נראה כי ישנה הבחנה ברורה בין גופי השקעה ותיקים לבין גופי השקעה צעירים וללא היסטוריה מוכחת של תשואה פנימית. גופי השקעה ותיקים יהיו מוכנים להיכנס להשקעות לטווח ארוך יותר, ומטבע הדברים - בתחומי השקעה הדורשים זמן ארוך יותר עד ההבשלה. בתרשים להלן מוצגות העדפות גופי ההשקעה בחתך של תחומי השקעה ובגרות (בוגר/צעיר) גוף ההשקעה.

לאור הממצאים נראה כי מיזם בתחום מדעי החיים יעשה בחוכמה אם יסווג את המשקיעים הפוטנציאליים על פי הפרמטרים לעיל, ובכך ימקד את מאמציו ויגביר את סיכויי ההצלחה.

ד"ר רו"ח אלי כרמון הוא מנהל בכיר במחלקת מדעי החיים של משרד רו"ח סומך KPMG, והתמחותו היא במדעי החיים והבריאות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully