וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נורטל: "האופק מתבהר"

LightReading

20.10.2001 / 10:57

תוכניות מפעילות הטלקום הופכות ברורות יותר, אך מה שנראה בעתיד זה פחות השקעות הון ועלייה בחוסר הוודאות

מאת מרי ג'נדר

נורטל טענה אתמול שהיא נהנית מנזילות משופרת חרף העובדה שהציגה הפסד נקי ניכר. מנהלי החברה הודיעו כי הם מקבלים מסרים ברורים באשר לתוכניות הוצאות ההון של מפעילות הטלקום בשנה הבאה. למרות שהמסרים מצביעים על צמצום מתמשך של ההוצאות, נורטל מפגינה ביטחון בכך שהיא נמצאת בדרך הנכונה, שתוביל אותה לבסוף אל מחוץ לשפל העכשווי.

"אנו מרוצים מההתקדמות. אנו סבורים שהמאזן מציב אותנו בעמדה נכונה להתמודדות עם הסביבה הכלכלית הנוכחית", אמר פרנק דאן, המנכ"ל הנכנס, בשיחת ועידה עם אנליסטים אתמול בלילה. דאן, שעל קידומו מתפקיד סמנכ"ל הכספים למשרת המנכ"ל נמסרה הודעה בתחילת החודש, עומד לקחת את הגה החברה לידיו ב-1 בנובמבר. המנכ"ל היוצא ג'ון רות השתתף גם הוא בשיחת הוועידה, שהיתה האחרונה שלו.

נורטל דיווחה על הכנסות של 3.7 מיליארד דולר ברבעון והפסד נקי של 3.47 מיליארד דולר, או 1.08 דולרים למניה רגילה. את המספרים הללו יש להשוות למספרי הרבעון הקודם, אז הסתכמו ההכנסות ב-4.6 מיליארד דולר וההפסד הנקי עמד על לא פחות מ-19.4 מיליארד דולר.

מן ההיבט החיובי, החברה סיימה את הרבעון עם 3.4 מיליארד דולר במזומנים ובשווי מזומנים, באופן חלקי הודות להנפקה מוצלחת של אג"ח להמרה באוגוסט ומחיקה מוצלחת של חובות.

במהלך הרבעון עמדה החברה בשפע של הוצאות, ובכללן הפסד לפני מס של 750 מיליון דולר על מלאי עודף או מיושן, שמרביתו קשור לציוד של "optical inter-city" שלא נמכר. מה שתרם עוד להפסד הנקי היו 380 מיליון דולר "הקשורים להוצאות המשויכות להשקעות מסוימות בצד שלישי" ו-767 מיליון דולר הקשורים למימון לקוחות (ירידה מ-1.1 מיליארד דולר ברבעון הקודם). היו בנמצא גם הוצאות ארגון מחדש בסך 801 מיליון דולר, הנובעות מצמצום מתמשך של כוח האדם וסגירת מפעלים, ו-223 מיליון דולר הנובעים מ"ירידה של 50% בקירוב בנפח הייצור של עסקי הרכיבים הפוטוניים".

מתח הרווחים הגולמי ברבעון השלישי עמד על כ-25%, בהשוואה ל-26% ברבעון הקודם. לאחר שנדרשו לנושא ענו מנהלי החברה שהיתה זו כנראה נקודת השפל של נורטל, שלא תוסיף לרדת מתחתיה.

המנהלים שבו ותיארו את תוכניותיהם לקצץ במצבת כוח העבודה ובנכסיה של נורטל אף יותר. הם הדגישו שחרף הבהירות החדשה שנוצרה ביחסי הלקוחות, חוסר הוודאות הבסיסי נותר על כנו.

אפשר שהלקוחות נכונים לתכנן אך "אין זה אומר שפרויקטים יהפכו להכנסות כבר בשבוע הבא", אמר רות. דאן היה זהיר באותה מידה: "אנשים יתחילו להתארגן, אך אין זה אומר שנראה עלייה משמעותית ברבעון הרביעי".

יחד עם זאת, שמרו המנהלים על אופטימיות וציינו את חתימתם של חוזים חדשים בתחומים חשובים כ-metro, אריזת קול וטלפונים סלולריים.

האנליסטים הטילו ספק בבטחונה של נורטל בבהירות החדשה שנוצרה וביציבות שהחברה טוענת כי היא מבחינה בה ביחסי הלקוחות. השוק גם עוקב בקפדנות אחר מאזן החברה.

בפרידה נטולת גינונים מן השוק חזר ג'ון רות על הגיבוי שהעניק לפרנק דאן, ודיבר במשך מספר דקות על תולדות האפקט שיהיה לכך שהתעשייה עוברת לקיבולת נתונים גבוהה יותר המועברת על IP. "נורטל נכונה לעלות על דרך זו", סיכם רות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully