וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מנכ"ל אופטיבייס בעקבות הדו"חות: אנחנו ממשיכים בפעילות כרגיל - על אף השמועות"; מצפה להפסד של 10 סנט למניה ברבעון הרביעי

גיא ימין

24.10.2001 / 21:54

החברה רשמה הוצאות חד פעמיות של כ-28 מיליון דולר ברבעון השלישי; ירידה של 15% בהכנסות לעומת הרבעון המקביל, ל-7.1 מיליון דולר

"הפעילות של אופטיבייס נמשכת כרגיל, ואני סבור שהתוצאות לרבעון השלישי שלנו תומכות באמירה זאת", אומר צבי הלפרין, שמכהן כמנכ"ל וכסמנכ"ל הכספים של אופטיבייס מאז התפטרותו של המנכ"ל לשעבר, רן אייזנברג. ובכל זאת, הדו"חות הרבעוניים של אופטיבייס מעלים מספר נקודות לא רגילות. החברה מדווחת היום על הוצאות חד פעמיות כוללות של 27.9 מיליון דולר ברבעון השלישי, ובהתחשב בהוצאות אלה היא רושמת הפסד של 2.45 דולר למניה, לעומת רווח של 19 סנט למניה ברבעון המקביל.

הלפרין מעדיף להתמקד כמובן בתוצאות הנובעות מהפעילות העיסקית השיגרתית של החברה. בחינה של מספרים אלה מעלה כי אופטיבייס רשמה הכנסות של 7.1 מיליון דולר ברבעון השלישי, ירידה של 15% לעומת הרבעון המקביל. "80% ממהכנסות הללו נבעו ממוצרי ה-legacy הוותיקים שלנו, והיתרה נובעת ממוצרי המדייה גייטווייס שאנו מפתחים ומשווקים".

יש בלגן בחוץ, והמכירות יורדות

קוו המוצרים החדש של החברה מספק פיתרונות להזרמת וידיאו ומדיה עשירה על גבי רשתות תקשורת, בעוד שהמוצרים הותיקים מספקים פתרונות דומים, אך ברמת ה-sub system. ההכנסות בהיקף הזה הן בקצה התחתון של טווח ה-7-7.5 מיליון דולר אותו צפתה אופטיבייס, אך הלפרין סבור כי גם כך מדובר בהישג. "יש בלגן בחוץ, ואין ספק שקשה היום למכור. זה נכון גם בשל המצב הבטחוני העולמי, וגם בשל ההאטה שהתחילה עוד הרבה קודם. אירועי ה-11 בספטמבר השפיעו גם עלינו, במיוחד לאור העובדה ששוק היעד העיקרי שלנו מצוי בארצות הברית" אומר הלפרין.

בשורה התחתונה הציגה אופטיבייס הפסד נקי של 1.9 מיליון דולר פרו פורמה, המיתרגם להפסד של 16 סנט למניה ברבעון השלישי, וזאת לעומת רווח של 19 סנט למניה ברבעון המקביל. אופטיבייס העריכה כי ההפסד למניה ברבעון השלישי יהיה בטווח של 16-18 סנט, והנתונים הסופיים מעידים, לדעת הלפרין, על הצלחתה של אסטרטגיית קיצוץ ההוצאות בה החלה החברה.

ויילר נמצא במשרדים לא מעט

"בניגוד למגמה ברבעונים האחרונים, ברבעון השלישי הקטנו את ההוצאות בכל התחומים" אומר הלפרין. כחלק מהמאמצים בכיוון זה קיצצה אופטיבייס ב-15% מכוח האדם שלה במהלך הרבעון, ועתה היא מעסיקה כ-160 עובדים, אולם הלפרין אינו צופה המשך של הפיטורים בטווח הקצר.

באופטיבייס מודעים היטב להערכות כי השתלטותה של קבוצת פסטין, בראשותם של תום ויילר וארתור מאייר-זומר על החברה בחודש ספטמבר נועדה להשתלט על קופת המזומנים של החברה, בה מונחים נכון לסוף הרבעון השלישי כ-47.3 מיליון דולר. העובדה שהחברה מקצצת את ההוצאות שלה עשויה לחזק לכאורה את ההערכה הזו, אך הלפרין מבטל אותה נחרצות: "אם מנתחים את הדו"חות רואים כי הוצאות המו"פ שלנו מסתכמות ב-42% מהיקף המכירות, וזה שיעור גבוה יחסית לתעשייה. אנחנו ממשיכים לספק תמיכה במוצרים הישנים שלנו, ובמקביל מפתחים את הטכנולוגיה החדשה".

אם היה צריך הלפרין להמר, הוא היה מעריך כי הרקע להשתלטות על אופטיבייס הוא הציפיות לעלייה בשווי המניה, שמשקף לחברה דיסקאונט של 28% ביחס למזומנים שלה. "אני חושב שהעבודה מול חברי הדירקטוריון החדשים של אופטיבייס מתנהלת על מי מנוחות, וגם תום ויילר מבלה חלק מזמנו בישראל, ובמשרדי החברה בהרצליה. הוא למד על אופטיבייס לפני שנכנס אליה, והוא לומד עליה עוד מדי יום", הוא אומר. בינתיים, הלפרין ממשיך להחזיק בשני הכיסאות, ללא שהחברה מאותתת על מציאת מנכ"ל, או סמנכ"ל כספים חדש.

מחיקה של 23.5 מיליון דולר בשל השקעה בחברות

וממה מורכבות ההוצאות החד פעמיות של אופטיבייס ברבעון? בעיקר ממחיקה של 23.5 מיליון דולר בהשקעתה של החברה בחברות ViewGraphics ו-HiTV. ויוגרפיקס נרכשה על ידי אופטיבייס לפני כשנה תמורת 45 מיליון דולר, כש-35 מיליון דולר במזומן. מאז כבר הספיקה אופטיבייס לבצע הפחתות משוויה, ולאחר המחיקות היום, היא מוצגת בספרים בשווי של 9 מיליון דולר. "מדובר בהפחתה חשבונאית, שלא מבטאת בהכרח את הצמיחה הפוטנציאלית של החברה", אומר הלפרין.

אופטיבייס אינה מספקת נתונים לגבי היקף המכירות של ויוגרפיקס, אך הלפרין אומר כי קיים שיפור ברמת המכירות של פיתרונות החברה. ויוגרפיקס גם "תרמה" למחיקה של כ-540 אלף דולר מהפחתה חשבונאית של תוכנית האופציות שקלטה אופטיבייס עם רכישתה. עוד 2.1 מיליון דולר מיוחסים להוצאות בשל הפיטורים בחברה, ו-1.8 מיליון דולר נוספים נובעים מהתאמה של נכסים פיננסיים בשל השקעה לא מוצלחת שבאופטיבייס לא מסגירים את שמה.

באופטיבייס אין עדיין כל הערכות לגבי מועד חזרה לרווחיות, בשל הצפיות הנמוכה בשוק בו היא פועלת, אך הערכות לרבעון הרביעי כבר יש. הלפרין מעריך כי החברה תציג הכנסות בסדר הגודל של אלו שהציגה ברבעון השלישי, וכי החברה תקטין את ההפסד שלה ל-10 סנט למניה

מה לגבי התחושה הכללית בחברה? "חוסר הודאות התמתן באופן משמעותי בשבועות האחרונים, והעובדים מבינים כי החברה ממשיכה בפעילות השגרתית", אומר הלפרין. וכפי שהדברים נראו בחודש האחרון, שגרה היא בהחלט דבר ברוך עבור אופטיבייס.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully