וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הצרות של קומברס

25.10.2001 / 14:19

ירידה ברווחים, פיטורים מאסיוויים וחשש כי היא קרובה למעבר להפסד תפעולי

מסתבר שלחששות שדחפו את המשקיעים לדרדר בשבוע האחרון את מניית קומברס לשפל של שלוש שנים, היה ביסוס. במהלך החודש האחרון ההערכות הרווחות בשוק היו כי קומברס צפויה לפרסם אזהרת רווח לרבעון הרביעי, הערכות שהתחזקו על רקע אזהרת הרווח של החברה הבת אולטיקום מהשבוע שעבר.

ביטול/דחיית ההסכם עם AT&T בנוגע להתקנת מערכות המסרים המאוחדים של קומברס היווה את הזרז לפרסום תחזיות קודרות יותר או פחות מצד בתי השקעות המסקרים את המניה.

עם פרסום האזהרה אמש, אמר קובי אלכסנדר, מנכ"ל ונשיא החברה: "הסביבה המקרו כלכלית הידרדרה עוד במהלך השבועות האחרונים, והובילה לכך שרבות מחברות הטכנולוגיה בעולם ירשמו הפסדים משמעותיים. ובכל זאת, אנחנו אופטימיים לגבי תחזית הצמיחה לטווח הארוך, ואנו נותרים רווחיים".

ובכל זאת, לגבי הצמיחה יש מי שיחלוק על דבריו של אלכסנדר. בבית ההשקעות מריל לינץ', למשל, סבורים כי אם אלכסנדר מעוניין להציג צמיחה, עליו לבצע שינוי במודל העסקי של החברה. מנועי הצמיחה עליהם מסתמכת החברה, אומרים במריל, צריכים להשתנות.

על פי התחזית המעודכנת של החברה, הכנסות הרבעון הרביעי יסתכמו ב-295 מיליון דולר, 11% נמוך יותר מהתחזית הקודמת. בשורה התחתונה מצויה ירידה גדולה בהרבה, של 45%, לעומת התחזיות הקודמות. על פי התחזיות הנוכחיות יסתכם הרווח למניה ב-11 סנט, לעומת תחזיות קודמות ל-20 סנט.

הידרדרות נוספת של 9% בהכנסות ממסרים קוליים תביא את קומברס להפסד תפעולי


למעשה, קומברס "הצליחה" לממש את התסריט הגרוע ביותר שציירו במריל, שצפו לפני כשבוע כי במידה שתמשיך ההידרדרות בהכנסות מהמסרים הקוליים, ולא תירשם צמיחה באף אחד מפלחי השוק האחרים של קומברס, היא תציג ירידה של 45% ברווח הנקי למניה, ל-11 סנט. אלכסנדר הוסיף, "אנחנו נותרים רווחים", אך אנליסט המעדיף להישאר בעילום שם הוסיף כי אם מחזור מכירות המסרים הקוליים יוסיף להידרדר בעוד 9%, תעבור החברה להפסד תפעולי. יצוין כי מתוך 11 הסנט למניה, 6 מיוחסים להכנסות מימון, ולכן לא מן הנמנע כי כבר עכשיו קרובה קומברס להפסד תפעולי.

"יש לנו מוצרים וטכנולוגיה חזקים", מוסיף אלכסנדר. אין עוררין על הטכנולוגיה של קומברס, אלא שלפי התמונה המצטיירת בשווקים, ייתכן שהיא אינה מתאימה לזמנים הנוכחיים. עד לפני מספר חודשים היה נראה כי שוק מערכות המסרים הקוליים, האחראי לכ-85% מהכנסותיה של החברה, הוא שוק צומח אשר ההזדמנויות בו נראות בלתי מוגבלות, לפחות לחמש השנים הקרובות.

עם הערכה שכזו לא היתה לקומברס שום סיבה לדאגה, אלא שעם תהליך ההאטה החלה להצטייר תמונה שונה, לפיה גם שוק זה אינו חסין מפניה. ההערכות הנוכחיות של בתי ההשקעות, ובמיוחד של בית ההשקעות מריל לינץ', גורסות ששוק זה מתקרב לרוויה, ובמיוחד השוק האירופי, שוק היעד העיקרי של החברה, אשר תואר כ"בוגר".

מריל לינץ': על קומברס לצבע שינוי במודל העסקי אם ברצונה להגיע לחוף מבטחים


בניגוד למספר בתי השקעות, כרוברטסון סטיבנס או סלומון סמית בארני, שהעדיפו להתייחס למקרה AT&T בצורה טקטית ונקודתית ולא כגורם המצביע על מצב החברה, במריל לינץ' התייחסו למקרה כמשקף את המצב הבעייתי בו שרויה קומברס. למעשה, במריל לא רואים ישועה קרובה לחברה במצב הכלכלי הנוכחי ובמודל העסקי הקיים. האנליסטית אילנה טרסטון אמרה אז כי מנועי הצמיחה עליהם הסתמכה החברה, כמסרים הקצרים (SMS) וכמסרים המאוחדים, עלולים להתברר כקנה רצוץ, ורמזה לכך שאם ברצונה של הנהלת קומברס לנתב את החברה לחוף מבטחים עליה לבצע שינוי במודל העסקי.

לדברי אלכסנדר, קומברס נהנית מבסיס הלקוחות הרחב ביותר בתעשייה שלה, אך במריל לינץ' גילו חשש בנוגע להמשך החזקתה של קומברס בתואר. במריל סברו כי ביטול/דחיית ההסכם עם AT&T עשוי להצביע על כך שלקומברס אין יתרון טכנולוגי בשוק המסרים המאוחדים, וכי מתחרותיה, כדוגמת אופנווייב במקרה AT&T, עשויות לדחוק אותה החוצה.

גם בתחום המסרים הקצרים, הפעילות השנייה בגודלה של החברה, טרסטון מזכירה כי קומברס היא אמנם שחקנית רצינית בשוק, אך הוא נשלט על ידי שתיים אחרות - CMG ולוגיקה. הידרדרות צפויה גם בתחום כרטיסי החיוג, הפעילות השלישית בגודלה של החברה, כאשר מספר הולך וגדל של לקוחות מעדיף לעבור לשיטת חוזי שירות, וכך, מעריכים במריל, שוק זה יגווע מאליו בסופו של דבר.

ואם לא די בצרות האלו, הרי שמכה נוספת ניחתה על החברה בדמות תביעה ייצוגית שהוגשה על ידי משרד עורכי הדין האמריקאי Stull Stull & Brody, אשר טען כי ראשי החברה הונו את מחזיקי האג"ח של קומברס, שהמירו בתקופה שבין ה-3 באפריל ל-10 ביוני 2001 את ניירות הערך שברשותם למניות.

לדברי עורכי הדין, ראשי החברה אלכסנדר ודיוויד קריינברג, הפרו חוק פדרלי בכך שניפקו הצהרות כוזבות על מצבה הפיננסי של קומברס ותחזיותיה. לטענתם, הודיעה החברה למחזיקים באג"ח להמרה, כי יוכלו להמירן למניות עד ה-9 ביולי 2001 בלבד, והמשיכה לספק הודעות כוזבות ולנפח את מחיר המניה, ובכך הביאה משקיעים רבים להמיר את מניותיהם ולהפסיד כסף רב.

רוברטסון סטיבנס: עד לפריסת הדור השלישי לא צפויה התייצבות ברמת ההכנסות


אבל עם כל הכבוד לתביעה, אשר ללא ספק מהווה מטרד לחברה, הרי שהבעיות האמיתיות הן בשווקים ובכיס של ספקיות התקשורת, אשר קופצות את ידיהן ומקטינות את הוצאותיהן למידה ההכרחית, לדעתן. בבית ההשקעות רוברטסון סטיבנס, אשר הביע אופטימיות בנוגע למיצובה של החברה בשוק לאחר מקרה AT&T, מגדילים ואומרים כי, לדעתם, הכנסות החברה ימשיכו להידרדר, וכי הרבעון הרביעי איננו התחתית.

להערכת בית ההשקעות, עד לפריסת הדור השלישי של רשת ה-GSM (GPRS), הצפויה רק באפריל 2002, לא צפויה התייצבות ברמת ההכנסות של החברה. כלומר, לדעתם, ספקי התקשורת מעדיפים שלא לבצע הוצאות מיותרות כעת על שירותי מסרים קצרים, מאוחדים, כרטיסי חיוג ועוד, הקשורים לדור השני, ומעדיפים לחכות להתקנת הדור השלישי על מנת לבצע קניות.

בקומברס הסבירו כי מלבד הירידה בהכנסות היא נאלצת לרשום הוצאות חד פעמיות, בגין מחיקת השקעות, שהיקפן לא נמסר. הירידה בהכנסות באה לידי ביטוי בירידה בצבר ההזמנות ובהכנסות הדחויות ברבעון השלישי, ובמקביל, עלייה בחובות לתשלום של לקוחותיה. החברה הודיעה כי על מנת "להתאים את מבנה ההוצאות לאקלים הנוכחי", היא מתכננת לנקוט בצעדי התייעלות הכוללים גם פיטורים בכוח האדם שלה, על פי הערכות החברה.

בימים האחרונים כבר התפרסמו שמועות בדבר פיטוריהם הצפויים של מאות מעובדי החברה, וייתכן שאף אלפים, אך החברה לא סיפקה אתמול כל נתונים לגבי היקף הקיצוצים המתוכנן. ברוברטסון סטיבנס סיפקו את המספרים בשבילם, והעריכו כי החברה תפטר כ-500 איש מכלל 5,000 עובדיה. יצוין כי החברה נקטה בצעדי פיטורים כבר לאחר אזהרת הרווח הראשונה שלה, לרבעון השני, בהם פיטרה כ-400 איש. בבית ההשקעות מעריכים כי מהלך זה יקטין את הוצאות החברה ב-45-50 מיליון דולר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully