וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ההשקעות פחתו, אך לא ההתעניינות

הארץ

25.10.2001 / 15:49

מוקדם להספיד את ענף ההון סיכון בישראל

מאת עודד חרמוני

מתחילת המשבר הביטחוני ובמיוחד מקריסת שוקי הטכנולוגיה לפני כשנה, פועלות חברות סטארט-אפ ישראליות המגייסות כסף בתחושה של מצור. האמריקאים - המשקיעים העיקריים בתעשיית ההיי-טק הישראלית בשנים האחרונות, מסתייגים באחרונה מהשקעות בחברות ישראליות. גם משקיעים אירופאים שרק בשנתיים האחרונות החלו להשקיע בהיי-טק, הקטינו בחודשים האחרונים את מידת החשיפה להיי-טק הישראלי, בדרך כלל בשל המצב הביטחוני.

בתעשיית ההון סיכון הישראלית העריכו כי אירועי ה-11 בספטמבר רק יגבירו את חוסר הביטחון של המשקיעים הזרים, ואת תחושת הבדידות של החברות הישראליות שמגייסות הון.

אלא ששני כנסי היי-טק שנערכו בשבועיים האחרונים בעניין השקעות בחברות סטארט-אפ ישראליות, יכולים ללמד כי החששות היו כנראה מוגזמים. מוקדם עדיין לסכם את הצלחת ועידת ההיי-טק הישראלית שנערכת השבוע בתל אביב, אך מהנתונים עולה כי בניגוד לכנסים דלי האורחים מחו"ל שנערכו בישראל בחודשים האחרונים (בהם כנס איגוד קרנות ההון סיכון הישראלי), נרשמה בכנס זה השתתפות ערה של אנשי תעשייה זרים. חרף המצב הביטחוני הגיעו לכנס כ-200 מתוך 300 המוזמנים מחו"ל.

דוגמה נוספת היא כנס השקעה שיזמה פירמת רואי החשבון ארנסט אנד יאנג, בשבוע שעבר בעמק הסיליקון. הכנס נערך על ידי מחלקת ACAG של משרד רואי החשבון קוסט פורר וגבאי, השלוחה הישראלית של ארנסט אנד יאנג, ועל ידי משרד הפירמה בקליפורניה. 18 חברות סטארט-אפ ישראליות הנמנות עם לקוחות המשרד, בהן קרדונט, מודם-ארט ואנטופיה, הציגו עצמן בפני משקיעים אמריקאים במשך יומיים. למרות ציפיות נמוכות של המארגנים, הכנס הוכתר בהצלחה לאחר שנציגי 50 קרנות הון סיכון אמריקאיות המנהלות הון בהיקף של כ-50 מיליארד דולר הגיעו ובחנו השקעות בחברות הישראליות.

בין הקרנות שנציגיהן הגיעו לכנס קרנות ענק, כמו NEA, סקוויה וקרשנדו. בנוסף, הגיעו נציגים של חברות בינלאומיות גדולות, בהן מוטרולה, נורטל וסוני. מנהלים בכירים בעמק הסיליקון אמרו כי במציאות הנוכחית בארצות הברית, יתקשה כנס דומה שיתמקד בחברות אמריקאיות לגייס משקיעים כה רבים.

ואולם כמעט כל המשקיעים שהגיעו לכנס התוודעו עוד קודם לכן לתעשייה הישראלית, והם פנים מוכרות בישראל. הסתבר כי למרות האירועים הביטחוניים, הם שומרים על נאמנות גבוהה לתעשיית ההיי-טק הישראלית. לעומתם נציגי קרנות שלא מעורות בתעשייה הישראלית ואשר הביעו בעבר רצון להשתלב בכנס, ביטלו את השתתפותם.

ארנסט אנד יאנג יזמה את הכנס לאחר שקיבלה פנייה מפתיעה מאחת הקרנות החשובות בארצות הברית, קליינר פרקינס, שהודיעה לפני שנה כי היא מתעניינת בחברות ישראליות. גם קרן מייפילד, מעשר הקרנות הגדולות בארצות הברית, פנתה לארנסט אנד יאנג בעניין זה. עד עתה נחשבה קליינר פרקינס למבצר בלתי חדיר עבור חברות ישראליות, מכיוון שמדיניותה היתה להשקיע רק בחברות אמריקאיות המרוחקות עד 60 קילומטר מעמק הסיליקון.

לאור הפנייה של קליינר פרקינס החלו בארנסט אנד יאנג לארגן את הכנס, אלא שבזמן שחלף עד לקיומו שינו מנהלי קליינר פרקינס את דעתם והודיעו כי בשלב זה אין חברות ישראליות העונות על הקריטריונים שלהם: שווי של 100 מיליון דולר וצמיחה עתידית מובטחת.

מנהל מחלקת ההיי-טק בשלוחה הישראלית של ארנסט אנד יאנג, יורם טיץ, אמר כי למרות המצב הביטחוני ממשיכה ישראל לעניין את המשקיעים האמריקאים. "תעשיית ההשקעות האמריקאית מגבירה את המיקוד בענפי טכנולוגיית הליבה. בעמק הסיליקון הוקמו חברות סטארט-אפ רבות, אך לאמריקאים המחזיקים 40 מיליארד דולר פנויים להשקעות אין הרבה מועמדות אמריקאיות להשקעה. הסיבה העיקרית לכך היא שחברות אמריקאיות רבות עוסקות בתחומי השירותים והאינטרנט. מבחינה זו מציעה ישראל חברות טכנולוגיות שמעניינות את האמריקאים", הדגיש.

לדברי טיץ, אירועי 11 בספטמבר העלו את קרנן של החברות הישראליות גם במישור הביטחוני. "החברות שהבאנו לכנס נבחרו על ידי ועדה לפני אירועי ספטמבר. מאז בחירת החברות קיבלנו מהמשקיעים האמריקאים בקשות להוסיף חברות טכנולוגיות בתחומי אבטחת המידע והאבטחה הכללית", הוסיף.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully