וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ריבלין: "תמרנו בתאריכי מכרז דור 3 כדי ללחוץ על סלקום במכרז ה-LMDS"

ערן גבאי

25.10.2001 / 16:59

שר התקשורת: כשלון הפרטת בזק יהפוך הכרזתנו על תחרות בשוק התקשורת פלסתר; "הלוויין עובדה מוגמרת. גם אם תקרוס, כונס הנכסים שיקנה אותה יצליח להתקיים"

"בלי בזק מופרטת, הכרזתנו על תחרות בשוק התקשורת הישראלי תהפוך פלסתר", כך אומר היום שר התקשורת, ראובן ריבלין, בראיון ל-TheMarker.com.

"זה טוב למדינה שבזק לא תהיה אחד מנכסיה. היותנו גם ריבון וגם בעלים לא נוחה, מקשה ויוצרת עיוותים בקיום שוק תקשורת תחרותי אמיתי".

בתגובה לשאלה מדוע החליטה הממשלה להמשיך ולדבוק בהפרטה מיידית של 50.01% ממניות בזק ולא לפעול על פי מודל ההפרטה בשלבים, בו תמכו גופי הייעוץ - רשות החברות ומריל לינץ', אומר ריבלין כי "הפרטה היא הליך ממושך ואי אפשר לקבוע עמדה על פי יום נתון אחד. הודעת הממשלה מורה על דרך ברורה בה הולכת הממשלה.

"הפרטה בשלבים עם מתן אופציה היתה יוצרת קשיים. גם בהתייחסות הרוכשים להפרטה וגם מבחינתנו, שכן לא הסכמנו למכור את השליטה בחברה ולהיוותר עם שאריות שאיש לא יודע מה היינו עושים איתן. על כן, החלטנו, בהתאם להחלטת ממשלת ברק, למכור השליטה בשלב אחד".

בתגובה לשאלה האם כשלון בהליך ההפרטה יאפשר לבצע את ההפרטה במודל השלבים בזמן מאוחר יותר, אמר ריבלין כי "אפשר יהיה לשנות את המודל וזה לא ייארך זמן רב". ריבלין פוסל על הסף את הטענה כאילו העניין בבזק יכול להתאפשר רק כעת, כשמשקיע פוטנציאלי רואה אופק של כשנה בה תמשיך בזק להיות מונופול, וטוען ש"בזק תהיה מונופול עוד שנים רבות".

"צריך להבין שבנקים בינלאומיים היום מוכנים לממן רק עסקות המקנות שליטה מלאה בחברות.

"לא היה פשוט ונדרש זמן רב לגבש הסכמה בין כל הגופים הנוגעים בדבר (הנהלת החברה, ועד העובדים בבזק, כל משרדי הממשלה העוסקים בהפרטה ושירותי הביטחון - ע.ג) ואם היינו מפסידים את הרגע הזה, אזי, למעשה, זו היתה הצהרה שאנחנו יורדים מההפרטה.

"אני באמת מאמין שעם פרסום מודעת המכירה של בזק נראה משקיעים אמיתיים שירצו להשקיע בחברה כבזק. בזק היא סינרגיה - שוויה גדול מסך כל מרכיביה. אני יודע על חברות שמתעניינות.

"ההפרטה חשובה מהמחיר לפיו תתבצע. אפשר לשחק במחיר ההפרטה כדי להשלים את ההליך. ברור, עם זאת, שאין בכוונתנו להעניק מציאות. גם אם ההנפקה תיכשל אין בכך כל נזק למעמדה ותדמיתה של בזק.

בשבוע הראשון של חודש נובמבר יוצא ראש הממשלה, אריאל שרון, לארה"ב והוא ייפגש שם עם אנשי כלכלה ומנכ"לי חברות תקשורת אמריקאיות גם בנושא בזק.

בתשובה לשאלה האם סלקום לא מקבלת ממשרד התקשורת מרחב תמרון גדול מדי והמשרד לא מגביל את המו"מ בינה לבין אופק להקמת מיזם שיתחרה בבזק בתקשורת הפנים ארצית, מגלה ריבלין "שיחקנו בתאריכי מכרז הדור השלישי כדי ללחוץ על סלקום במכרז ה-LMDS. סלקום לא מקיימת את הבטחותיה.

"ברור שחשוב לנו שמכרז ה-LMDS, שהוצא עוד קודם שנכנסתי לתפקידי, יצליח ויאפשר תחרות בתקשורת הפנים ארצית", אומר השר, אך מודה שהמשרד בבעיה בנושא זה.

בנושא ההחלטה על מיזוג שלוש חברות הכבלים, שמסמך פורמלי של משרד התקשורת מתעכב וטרם הועבר לעיונו של הממונה על ההגבלים העסקיים, דרור שטרום, אומר ריבלין כי "לא יהיה כל חדש במסמך. דעתנו ידועה ונאמרה פעמים מספר - אני תומך במיזוג מלא של חברות הכבלים. גם אם מתנים את המיזוג, הרי שיש להתנותו בדבר ברור. הלוויין היא עובדה מוגמרת וגם אם תקרוס, כונס הנכסים שיקנה אותה יצליח להתקיים".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully