וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תעוכב בנייתה של שכונת המיליונרים בארסוף

גיא ליברמן

31.7.2008 / 15:00

כך קבע היום (חמישי) בית המשפט העליון. הירוקים: "בית המשפט ניצב כחומה בצורה מול תרבות הקומבינה ומונע מימושן של תוכניות שהושגו בדרכי רמייה"

נמשכת המטוטלת בעניינה של שכונת היוקרה צוקי ארסוף אותה מבקשים יזמים לבנות לצידו של קיבוץ געש. לאחר שבית המשפט לעניינים מנהליים בתל אביב קבע לפני כחודש וחצי כי ניתן להוציא היתרי בנייה ליישוב, קבע היום (חמישי) בית המשפט העליון, כי אין להוציא היתרי בנייה עד שלא יינתן פסק דין סופי בדיון עקרוני המתנהל בבית המשפט העליון בנוגע להקמת השכונה. מדובר החוששים מהריסת הצוק שלמרגלות קיבוץ געש.

קבוצת הרכישה המבקשת לבנות את השכונה הוקמה על ידי צמד היזמים צחי ארבוב ועידו חג'ג'. השניים עומדים בראשה של קבוצת רכישה שקנתה בנובמבר 2006 30 דונם על מצוק געש ב-28.75 מיליון דולר ועל סמך תוכנית שערך הקיבוץ מתחילת העשור, ביקשו להקים במקום 108 דירות יוקרתיות בצמודי קרקע, שאותן מתכנן אדריכל היוקרה אילן פיבקו.

הדברים עוררו הדים ציבוריים נרחבים, וזאת במיוחד עקב המיקום של האתר - באחד מהמקומות הבתוליים האחרונים בסביבה, שנמצאים על מצוק השרון, ועקב הנסיבות מעוררות המחלוקת, שבהן קיבוץ געש תיכנן הרחבה לקיבוץ, ובפועל מכר את הקרקעות ליזמים פרטיים (בשלב ראשון לשיכון עובדים ולחברת סקום, שמכרו אותן בשלב שני לקבוצת צוקי ארסוף). בשנה שעברה הודיעה הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה על ביטול התוכנית, בטענה שהיא סותרת את תכליתה המקורית, שהיתה הרחבת קיבוץ געש. הוועדה הורתה ליזמים להגיש בקשה לתכנית בניין עיר חדשה.

לאחר מאבק משפטי בוטלה החלטת הוועדה המחוזית בדצמבר שנה שעברה, וזאת לדברי בית המשפט משום שהיא לוקה בחוסר סבירות ופוגעת קשה בזכות קניינם של היזמים. עם זאת, בית המשפט מינה מומחה מטעמו, האדריכל יוסי פרחי ששימש בעבר מתכנן מחוז תל אביב, לחוות דעתו, האם תוכנית הבינוי של השכונה תואמת את העקרונות שהיתוו מתכנן המחוז והוועדה המחוזית. חוות דעתו החיובית של פרחי היתה זו שהביאה את בית המשפט להורות לפני כחודש וחצי כי תוכניות הבנייה מאושרות וכי ניתן להוציא היתרי בניה לפרויקט.

אלא שבוועדה המחוזית של מחוז מרכז סירבו לקבל את הדין ועתרו לבית המשפט העליון בבקשה כי יעכב את מתן ההיתרים בטענה כי ערעור שהוגש על ידי הארגונים הירוקים על ההחלטה לאפשר את תוכניות הבנייה עדיין מתקיים בבית המשפט העליון וכי הוראתו של מודריק מייתרת את עצם אותו דיון. שופט בית המשפט העליון חנן מלצר נענה היום, כאמור, לבקשת הוועדה המחוזית, וכעת יש להמתין להחלטתו של בית המשפט העליון הנוגעת לערעור של הגופים הירוקים נגד הקמת השכונה.

"בית המשפט ניצב כחומה בצורה מול תרבות הקומבינה ומונע מימושן של תוכניות שהושגו בדרכי רמייה. בניית השכונה משמעותה נזק בלתי הפיך למצוק ולשטחים הפתוחים שבמקום" אמר היום רכז תחום ים וחופים במפלגת הירוקים דרור עזרא, שבירך על החלטתו של מלצר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully