וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

החשמל מתייקר: תעריף הבסיס לצרכן הביתי יעלה ב-1%

אבי בר-אלי

1.8.2008 / 9:15

בסיס תעריף החשמל לצרכן העסקי יתייקר ב-3%. רשות החשמל: כניסת הגז הטבעי עשויה להביא להוזלה של כ-10% בתעריף החשמל החל מ-2009

בסיס תעריף החשמל לצרכן הביתי לשנים 2012-2008 יתייקר ב-1% ולצרכן המסחרי/עסקי ב-3% - כך הודיעה היום רשות החשמל. זאת, משום התייקרות בעלויות התפעול ושירותי ההון של חברת החשמל מאז נקבע בסיס התעריפים הקודם ב-2002. עם זאת, מציינים ברשות כי חישוב זה לא שיקלל את מחירי הדלק שבשימוש חברת החשמל, וכי הגברת השימוש בגז טבעי עשויה להביא להוזלה של כ-10% בתעריפים כבר ב-2009.

בתום עבודה של למעלה משנה, פירסמה היום הרשות לשירותים ציבוריים בתחום החשמל את ספר בסיס התעריפים למקטע הייצור של חברת החשמל עד לשנת 2012. מדובר בעדכון בסיס התעריפים שנקבע לאחרונה ב-2002, וכולל את עלויות שירותי ההון של החברה (נכסים, פחת ותשואה) ועלויות התפעול. עלויות מקטע הייצור מהוות כ-80% מהעלויות בשרשרת ייצור החשמל, אם כי מרכיב הדלק מהווה כיום כ-75% מעלויות מקטע זה.

תוצאות ראשוניות של השפעת השינויים המוצעים במקטע הייצור במסמך לשימוע, מעידות על גידול בעלויות הייצור (ללא דלק) של כ-1.2 אגורות לקווט"ש המהווים עליה של כ-3.3% בסך עלויות הייצור. זאת, בניגוד לחשש בחברת החשמל מפני הורדה משמעותית של העלויות המוכרות לה בתעריף - אם כי בנתון זה לא הובא בחשבון ירידה הצפויה כתוצאה מהמעבר לגז טבעי וכניסת יחידות יעילות יותר.

המסמך יעמוד לשימוע ציבורי עד ל-12 באוקטובר, ולאחר קבלת ההתייחסויות בשימוע ובחינתם תתקבל החלטה סופית.

בנוסף, קיבלה הרשות את בקשת חברת החשמל לשינוי מקדם ההתייעלות שנקבע לה בבסיס התעריפים הקודם. הרשות קבעה 2% התייעלות על הוצאות התפעול בלבד - לעומת 2.1% על סך העלויות (למעט דלק), בבסיס הנוכחי. ברשות הסבירו כי ביקשו לקבוע "שיעור התייעלות בר השגה שיאפשר לחברה ליהנות מפירות התייעלותה מעבר לרמת ההתייעלות שנקבעה".

ברשות מציינים כי המסמך מתפרסם מבלי לכלול את עלויות הפנסיה. "הרשות נמצאת במהלך עבודה בתחום זה ותפרסם את תוצאות בחינת מרכיב הפנסיה בהתייחסות נפרדת", נמסר.

יו"ר הרשות, אמנון שפירה, אמר: "בקביעת בסיס התעריפים למקטע הייצור הונחינו על ידי הרצון ליצור תמריצים כלכליים לחברת החשמל לשיפור ביצועיה והתייעלותה, כך שבסופו של דבר הציבור יראה תעריפים נמוכים יותר והחברה תראה רווחים גדולים יותר. אנו מצפים שהחברה תפעל כחברה עסקית ותעשה שימוש מושכל בקביעות הרשות להתייעלות ולהגדלת איתנותה הפיננסית. העבודה היא נדבך ראשון בקביעת העלויות לכל מקטעי שרשרת החשמל (הולכה וחלוקה) אותם מתעתדת הרשות לקבוע במהלך שנת 2009".

ראש אגף כלכלה ברשות, ירון פישמן, אמר כי "לחברת החשמל מגולמים בהחלטות שנקבעו תמריצים כלכליים להעמקת השימוש בגז טבעי. כמו כן, נקבעו מועדים מחייבים להפעלת יחידות ייצור חדשות במחזור משולב שהינן יעילות יותר בעלויות הייצור". בהתייחסו לשיעור התשואה, ציין פישמן כי הועמק הקשר שבין התפתחות השווקים הפיננסיים בשנים האחרונות לבין מודל ההכרה בתשואה לנכסים.

ברשות הבהירו כי מדובר בנתונים ראשוניים המבוססים על מספר הנחות ויש להתייחס אליהם בזהירות, מאחר והם מותנים בלא מעט פרמטרים שיכולים להשפיע מהותית, כגון מועדי כניסת תחנות, כמויות גז, מחירי הדלק ושינוי מדדים - דוגמת: סל דלקים, שערי ריבית ומדד המחירים לצרכן, עד למועד ההחלטה הסופית.

בנוסף, עידכנה הרשות את מקבצי שעות הביקוש (מש"בים). זאת, על רקע שינויים במערך הייצור של חברת החשמל (כניסת תחנות יעילות יותר ומעבר לשימוש בגז טבעי). השינויים העיקריים במש"בים הם, קיצור עונת הקיץ משלשוה חודשים לחודשיים (יולי-אוגוסט) וקיצור עונת החורף מארבעה חודשים לשלושה (דצמבר-פברואר); וכן גידול בשעות השפל וירידה בשעות הפסגה והגבע. כמות שעות הפסגה יקטנו מכ-2,210 שעות בבסיס הקיים לכ-1,160 בבסיס החדש, כמות שעות הגבע יקטנו מכ-3,020 שעות בשנה בבסיס הקיים לכ-2,200 בבסיס החדש. שעות השפל יגדלו מכ-3,530 לכ-5,400.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully