וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מריל לינץ' שוב מספק תרחיש פסימי: קומברס עלולה לדווח על הפסד תפעולי ברבעון הבא

גתית פנקס

25.10.2001 / 21:50

במידה שההכנסות מתיבות הדואר הקוליות יירדו ב-9% נוספים ברבעון הבא; מעריכים כי הדרישה לתיבות דואר קוליות תפחת ב-20% השנה ובלפחות 10% ב-4 השנים שאח"כ; להמלצות האנליסטים האחרונות

באמצע אוקטובר שירטט בית ההשקעות מריל לינץ' מספר תרחישים עבור חברת קומברס הישראלית, כאשר הגרוע מכולם נראה היה שחור במיוחד, שרבים העריכו שהסיכוי להתממשותו אינו גדול. הכנסות של 295 מיליון דולר ורווח צפוי של 11 סנט למניה ברבעון השלישי - אלה המספרים החדשים אותם סיפקה החברה הישראלית.

אם לפני פרסום אזהרת הרווח הקודמת, זו שהקדימה את פרסום תוצאות הרבעון השני, ה"מנצח" הגדול מבין בתי ההשקעות היה גולדמן סאקס, שדיבר על הרעה בתוצאות הכספיות והוריד תחזיותיו להמשך, נראה כי הפעם - שוב בנסיבות לא כל כך משמחות - האנליסטים טל ליאני, מייקל צ'ינג ואילנה טרסטון מבית ההשקעות מריל לינץ' יכולים לטפוח לעצמם על השכם בכל הנוגע ליכולת החיזוי שלהם.

אבל הם הרי לא הנושא, אלא הצרות והאתגרים העומדים בפני קומברס. החברה עדיין לא פירטה מהם הקשיים שעמדו בפניה ברבעון, ומה הם התחומים שהובילו אותה לרשום את הירידה המשמעותית בהכנסות וברווחים. על כן, האנליסטים מציבים מספר הנחות עבודה לצורך בניית המודל שלהם.

קומברס אינפוסיס לא צמחה

הנחה אחת היא כי לא היתה כל צמיחה ברבעון הנוכחי בתחום של Wireless Data - מה שעומד גם בהתאם לאזהרות מתחרתה של קומברס, אופנווייב (סימול OPWV). בנוסף, הם מניחים כי חברת אולטיקום , בה מחזיקה קומברס ב-75%, תדווח על הכנסות של 13.1 מיליון דולר. ההנחה השלישית - ויש שיאמרו כי היא אופטימית - היא כי לא היתה צמיחה בקומברס אינפוסיס מהרבעון השני של השנה. הנחה נוספת היא כי בתחום של ה-Wireless Data לא היה שינוי בין הרבעון הראשון לשלישי.

ההנחות האלה מובילות את האנליסטים למסקנה כי תחום תיבות הדואר הקוליות רשם ירידה של 8.4% בין הרבעון הראשון של 2001 לרבעון השני, וכי בין השני לשלישי צנח ב-23% נוספים. אם כך, במצטבר, ההכנסות מתחום זה רשמו ירידה של 30% מאז תחילת השנה.

נגמרת לחברה התחמושת לבצע "משחקים" בתזרים המזומנים - אומרים האנליסטים, ומסבירים כי יהיה לה יותר קשה בצורה כזו "להחליק" בעיות במאזן. המשמעות היא, לדבריהם, שאם עסקי תיבות הדואר הקוליות ימשיכו להידרדר, לא יהיה מנוס לחברה מלתאר למשקיעיה את מלוא התמונה. למעשה, סבורים במריל, ייתכן שהירידה המצרפית היתה גבוהה מ-30% (כ-40%-45%), אולם לא ניתן לדעת בוודאות, שכן החברה השתמשה בהכנסות בהן טרם הכירה לכיסוי על ירידה בשורה העליונה.

הדרישה לתיבות קוליות תפחת

ומה צפוי לתיבות הקוליות בהמשך? ובכן, להערכת האנליסטים, הדרישה לתיבות דואר קוליות תפחת ב-20% השנה (בדומה למגמה ברבעון השלישי), ובעוד לפחות 10% ב-4 השנים שלאחר מכן. "יהיה זה מאתגר", אומרים האנליסטים במה שנשמע כמו אנדרסטייטמנט, "עבור הנהלת קומברס למצוא מקור הכנסות חלופי לתיבות הדואר הקוליות, לאור הפורטפוליו הקיים שלה".

זאת ועוד, במריל לינץ' אומרים כי גם אם החברה תצליח לזכות בהכנסות מתחום המסרים המאוחדים - מוצרי העתיד שלה - השווקים הללו אמורים להתפתח רק בעוד שנתיים-שלוש, מה שייצור עבור קומברס "זמן מת" במונחים של החלפת מקומן של תיבות הדואר הקוליות.

ואם כל זה נשמע לכם שלילי, הרי שמריל לינץ' שוב מתנדב לשרטט תרחישים שחורים, שאפילו לא נראים כעת רחוקים ממימוש. האנליסטים חישבו כי לפי מבנה ההוצאות הנוכחי של החברה, היא תתחיל לדווח על הפסד תפעולי (לפני הכנסות מימון) אם ההכנסות מתיבות הדואר הקוליות שלה יירדו ב-9% נוספים, מרמה של 174.5 מיליון דולר הצפויה לרבעון השלישי לרמה של 160 מיליון דולר. נשמע תלוש מהמציאות? לא בהכרח.

לא ממליצים לקנות את המניה

"לכן אנחנו מעריכים שהחברה תדווח על תוכנית של ארגון מחדש אגרסיווית שתכלול גם הפסקת פעילויות מייצרות הפסדים", אומרים במריל לינץ'. התרגום של זה הוא ברור: פיטורי עובדים ועלויות ארגון מחדש.

לדברי שלושת האנליסטים, גם את המניות ירדו לרמה של 10-11 דולר, כפי שמציע התסריט הגרוע ביותר שהם משרטטים, הם לא יוכלו להמליץ על קניית או צבירת המניה. "לפני שנהפוך לחיוביים, נחפש פוטנציאל צמיחה עתידי במקום תיבות הדואר הקוליות", אומרים האנליסטים, "ייקח כמה רבעונים עד שהצפיות של החברה תהפוך לטובה יותר", הם מסכמים ומותירים למניה המלצת "נייטרלי".

רק בסוף נובמבר או תחילת דצמבר תפרסם החברה את תוצאותיה הכספיות לרבעון השלישי ואת ההדרכה לשאר השנה, אך בבית ההשקעות סלומון סמית ברני מספקים כבר כעת את המספרים להמשך. הם מעריכים כי ברבעון הרביעי ההכנסות יירדו בכ-10% לרמה של 265 מיליון דולר וכי בשורת הרווח למניה יירשם איזון.

האנליסטים ויקטור הלפרט ורובין נזרזדה מעריכים כי בשנת 2001 (המסתיימת בינואר 2002) החברה תדווח לדעתם על הכנסות של 1.27 מיליארד דולר ועל רווח של 82 סנט למניה. את ההמלצה למניה מוריד הלפרט ל"נייטרלי בסיכון גבוה" - לאחר שרק לא מכבר העלה אותה ל"קנייה" - ואת מחיר היעד הוא מעדכן ל-18 דולר.

לצפייה בריכוז המלצות האנליסטים לחצו על הלינק "המלצות אנליסטים" שבראש העמוד

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully