וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ספרינט קרנות נאמנות: סקטור מוצרי הצריכה עלה ב-20% כאשר S&P500 ירד ב-30%

TheMarker

5.8.2008 / 16:27

בבית ההשקעות מציינים את הענף שתמיד יש לו ביקוש חזק

"התמונה הגדולה"
סקטור זה מתאפיין בעיקר בחסינותו למחזוריות כלכלית ותנודותיו של שוק ההון, מפני שלא משנה מה יקרה אנחנו תמיד נצטרך לאכול! מוצרים שהביקוש להם קשיח למדי ואינו משתנה עם מחזור העסקים.בתקופות של גאות כלכלית קצב הגידול במכירות וברווחים עלול להיות נמוך מהממוצע של הסקטור העסקי, אך בתקופות של חולשה כלכלית חברות אלה עשויות לבלוט לחיוב. בגרף שלהלן (גרף 1) ניתן לראות כיצד "התנהג" מגזר הצריכה הבסיסית לעומת ה-S&P 500 במיתון בתחילת שנות ה-2000.ללא ספק, המגזר הנדון היה המקום הנכון ביותר להשקעה, עם תשואה של כ-20% בתקופת המשבר לעומת תשואה שלילית של כ-30% באותו פרק זמן. לשם השוואה נוספת, הסקטור ירד מתחילת המשבר בכ-3% כאשר מדד ה-S&P 500 ירד בכ-17% (ראה גרף 2).
גרף 1: S&P 500 (לבן) לעומת מדד הצריכה הבסיסית של S&P (כתום). תקופת משבר ההייטק.
גרף 2: S&P 500 (סגול) לעומת תעודת סל המשקיעה בחברות צריכה בסיסית – XLP (כחול).
מאפיינים ומנועי הצמיחה בסקטור המוצרים הבסיסיים:• צמיחה גלובלית, תהליכים דמוגרפיים: גידול אוכלוסיה, צמיחה מהירה במדינות המתפתחות וגידול בהכנסה הפנויה. לכן האזרחים יכולים להרשות לעצמם לצרוך מוצרים יקרים יותר כגון בשר.• תהליך האורבניזציה: מעבר מהכפר לעיר, תהליך שבא לידי ביטוי בעיקר במדינות המתפתחות. כתוצאה מכך, גדלה החשיפה למוצרי מזון נוספים וטעמי הצרכנים משתנים.• חדירה לשווקים חדשים: חברות רבות מגלות את הפוטנציאל של השווקים המתעוררים, ומרחיבות את פעילותן.• פיתוחים טכנולוגיים אשר מוזילים את עלויות הייצור.• מיזוגים ורכישות המובילים להתייעלות החברות בענף.• תזרים מזומנים יציב, צמיחה בהכנסות ונדיבות במתן דיבידנדים גבוהים.

• ירידה במחירי חומרי הגלם בשנה הקרובה - חומרים בסיסיים, סחורות חקלאיות ועלויות האנרגיה - תתרום לגידול הרווחיות בענף. אם הלחץ על היצרנים יימשך, מחירי המזון ימשיכו לעלות ויתמכו ברווחיות החברות.• וכאמור, ביתא נמוכה – פגיעה מועטה גם בתקופות מיתון.פרמטרים חשובים להשקעות:בעבודה זו, בדומה לקודמותיה, אשר נכתבה על הסקטורים תשתיות, תקשורת ורפואה, חיפשנו חברות בעלות מאפיינים מסוימים, כגון:• חברות בעלות שווי שוק גדול - 5 מיליארד דולר - Large Cap בהגדרה.

• פריסה גיאוגרפית רחבה מאד הכוללת חשיפה לשווקים המתעוררים המובילים בעולם.• חברות, אשר היסטורית, הציגו צמיחה ותוצאות כספיות חיוביות גם בתקופות שפל.• חברות בעלות מאזנים יציבים וקופת מזומנים גדולה.• חברות המחלקות דיבידנדים ובעלות תשואת דיבידנד גבוהה ובמגמת צמיחה.יש לציין כי חברות רבות, גם בסקטור דפנסיבי מעין זה, נפגעו בצורה קשה מסיבות אמוציונאליות וכיום נסחרות במכפילי רווח והון נמוכים מבחינה היסטורית, מה שמגדיל את האטרקטיביות שלהן.מניות מומלצות בסקטור הצריכה הפרטית:כמובן, שבין החברות שפועלות בסקטור מוצרי הצריכה הבסיסית, ישנן חברות טובות יותר וטובות פחות. בחנו מספר חברות בינלאומיות הן מבחינה פיננסית והן מבחינת התנהגות המניה בתקופות שונות, ומצאנו כי השונות בין החברות בענף גבוהה בתקופות של מיתון בתקופות של גאות. להלן רשימה של עשרת החברות שבחנו. בסקירה הנוכחית, נרחיב על שלושת החברות הראשונות, ובסקירות הבאות נרחיב על האחרות.חברות מוצרי צריכה בסיסית (הסימולים ע"פ מערכת בלומברג):1. Nestle (NESN VX) - ייצור ושיווק מזון. שוויץ.2. Groupe DANONE (BN FP) – ייצור ושיווק מזון. צרפת.3. Procter & Gamble (PG US) – מגוון מוצרי צריכה בסיסיים. ארה"ב.4. Kraft Foods (KFT US) – ייצור ושיווק מזון ומשקאות. ארה"ב.5. INBEV (INB BB) – ייצור ושיווק בירה. בלגיה.6. Tesco (TSCO LN) – שיווק מזון. אנגליה.7. Coca-Cola (KO US) – ענקית המשקאות. ארה"ב.8. Kimberly-Clark (KMB US) – ייצור ושיווק מוצרי היגיינה. ארה"ב.9. Pernod Ricard (RI FP) – ייצור ושיווק יין ומוצרי אלכוהול אחרים. צרפת.10. CVS Caremark (CVS US) – מפעילת רשת בתי מרקחת הגדולה. ארה"ב.לזירת היועצים


טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully