וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

התמ"ס במגעים להקמת קרן הון חוזר לתעשייה בהיקף של מאות מיליוני שקלים

הארץ

26.10.2001 / 8:45

הקרן מיועדת לסייע לחברות לעבור את תקופת המשבר הכלכלי העולמי; העניין יידון לפרטיו בין ראשי תעשיית ההיי-טק לראשי האוצר במסגרת צוות משותף

מאת אורה קורן

מנכ"ל משרד התעשייה והמסחר (תמ"ס), אמיר חייק, החל במגעים עם תעשיינים להקמת קרן הון חוזר לתעשייה. הקרן מיועדת לסייע לחברות לעבור את תקופת המשבר הכלכלי העולמי. במסגרת המגעים, נבחנת הצעה לייעד את הקרן לכל הענפים, לרבות חברות היי-טק.

מקורבים אמרו כי ראשי תעשיית ההיי-טק העלו את הרעיון בפגישה שקיימו בשבועות האחרונים עם צמרת התמ"ס. עם זאת, לדבריהם, בעל התפקיד המרכזי בקידום הרעיון הוא משרד האוצר, שיתבקש לתקצב את הקרן. לפיכך, העניין יידון לפרטיו בין ראשי תעשיית ההיי-טק לראשי האוצר במסגרת צוות משותף, שעל הקמתו החליט באחרונה השר סילבן שלום.

היקף הקרן עדיין לא נדון, ואולם המקורבים העריכו כי היקפה יצטרך להגיע למאות מיליוני שקלים, כדי לתת מענה לצורכי כלל התעשייה. לא נדונו מבנה הקרן והתנאים שבהם תעניק את ההון לחברות ותבטיח את ההחזרים. קרן הון חוזר מיועדת לספק מימון לחברות, שיאפשר להן בין השאר להגדיל אשראי ללקוחות בקשיים.

עד לאחרונה ידוע היה רק על פנייה לממשלה מצד עסקים קטנים ובינוניים, בעיקר מתחום הכלכלה הישנה, להקמת קרן הון חוזר. עם זאת, על רקע משבר ההיי-טק העולמי וההרעה המתמשכת בקרב חלק מחברות ההיי-טק הישראליות, יזמו גם תעשייני ההיי-טק פנייה לממשלה בסוגייה.

ב-2001 הצטרפו תעשיות ההיי-טק לגל פיטורי העובדים, שאפיין עד אז בעיקר את התעשיות המסורתיות. כך פוטרו 1,400 עובדים מאי.סי.איי טלקום, 400 עובדים מקומברס שגל הפיטורים בה עדיין בעיצומו, 500 עובדים מגילת ו-400 עובדים מקומטאץ'.

חברת וישיי, יצרנית השבבים, הממוקמת בין הכלכלה המסורתית להיי-טק, פיטרה בשנה החולפת, לפי נתוני התמ"ס, כ-1,650 עובדים. במשרד התמ"ס נערכים להרעה נוספת במצב התעסוקה, על רקע תחזיות קודרות ל-2002.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully