וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מנכ"ל לאומי למשכנתאות: באמצע 2002 תרד הריבית לטווח ארוך

הארץ

26.10.2001 / 9:25

לדבריו, הבנקים למשכנתאות מתקשים לגייס כסף בריבית קבועה לטווח ארוך

מאת עמית שרביט

מגמת העלייה במחירי המשכנתאות בריבית קבועה לטווח ארוך צפויה להשתנות במחצית השניה של 2002 - כך מעריך ראובן צבג, מנכ"ל בנק לאומי למשכנתאות. כיום מחירי הריבית הקבועה לטווח ארוך נעים בין 5.7%-5.8% בממוצע בבנקים למשכנתאות. ריבית זו צפויה לעלות ולעבור את ה-6%.

לדבריו, הבנקים למשכנתאות מתקשים לגייס כסף בריבית קבועה לטווח ארוך. השוק מוצף באג"ח צמודות למדד לטווח ארוך, המחירים של האג"ח יורדים והתשואות עולות. לפיכך, עלות גיוס המקורות של הבנקים למשכנתאות עולה. צבג צופה כי קצב גיוס האג"ח של המדינה יקטן ב-2002, וכי תחול ירידה בתשואות האג"ח לטווח ארוך. עוד הוא צופה כי במחצית השנייה, הביקוש למשכנתאות יקטן. גורמים אלה יביאו לירידה חזרה של הריבית לטווח ארוך לשיעור של כ-5.5% בממוצע.

מגמה נוספת שנצפית בשוק המשכנתאות היא ירידה בריבית לטווח קצר. "הכסף הקצר זול, תוכניות חיסכון לשנתיים נעות בין 4.6%-4.4%. לפיכך, הבנקים למשכנתאות מגייסים בריבית של כ-5%".

מנכ"ל טפחות, חיים פרייליכמן, אמר כי הריבית הדולרית צפויה לרדת עד סוף השנה. הריבית הקבועה לטווח ארוךמגיעה בטפחות לכ-5.6%-5.9%. לדבריו, הריבית המשתנה אטרקטיווית יותר, ונעה בין 5.3%-5.15%.

יגאל פלדבוי, מנכ"ל הבינלאומי למשכנתאות, ממליץ על תמהיל של עד כ-40% מרכיבים דולריים ושקליים, והיתרה צמודה. הוא לא ממליץ על ריבית משתנה, כי הריבית במשק נמוכה.

יונתן הולצר, מנכ"ל בנק אדנים, לא ממליץ להגדיל את המרכיב הדולרי בהלוואות. המשכנתא. לדבריו, זוגות צעירים צריכים להחזיר משכנתא כל חודש וצמודים בדרך כלל לערכים שקליים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully