וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הבנק המרכזי האירופי לא נענה לקריאות להורדת ריבית הבסיס בגוש היורו

הארץ

26.10.2001 / 10:01

ירידה של 8.5% בהזמנת מוצרים בני קיימא בארה"ב בספטמבר; עלייה במספר מקבלי דמי האבטלה

שירות "הארץ"

הבנק המרכזי האירופי החליט אתמול להשאיר את ריבית הבסיס בגוש היורו ברמה של 3.75%, על אף ראיות רבות להאטה בפעילות הכלכלית ולירידה באינפלציה במדינות המטבע האחיד. בארה"ב גברו החששות ממיתון עמוק בעקבות ירידה של 8.5% בהזמנות של מוצרים בני קיימא בספטמבר, לעומת ספטמבר 2000.

ההאטה הכלכלית בארה"ב, שהוחרפה בעקבות התקפות הטרור ב-11 בספטמבר, הובילה להאטה בצמיחה בסחר העולמי. ארגון הסחר העולמי (WTO) העריך אתמול כי ב-2001 יצמח הסחר העולמי ב-2% בלבד, לעומת תחזית קודמת שצפתה צמיחה של 7%. ב-2000 צמח הסחר העולמי ב-12%.

באירופה גרמה החלטת הבנק המרכזי לאכזבה בשוקי המניות: הבורסה בפרנקפורט ירדה ב-2%, הבורסה בפאריס ובמילאנו ירדה ב-2.4%. בשוקי החליפין נסחר היורו ביציבות, בשער של 89.45 סנט.

בשבועות החולפים ספג הבנק המרכזי האירופי ביקורת על כך שהוא ממאן להוריד את הריבית חרף ירידה חדה באמון הצרכנים והעסקים בכלכלה, בין השאר בעקבות התקפות הטרור בארה"ב. בה בעת חלה ירידה באינפלציה בכלכלות הגדולות בגוש היורו: בספטמבר ירדה האינפלציה בגרמניה ל-%2.

האינפלציה בגוש היורו ירדה בחודשים החולפים מ-3.4% במאי ל-2.5% בספטמבר. יעד האינפלציה של הבנק המרכזי הוא 0%-2%, והמנדט היחיד שלו הוא יציבות מחירים. בארה"ב המנדט של הפדרל

ריזרב הוא יציבות מחירים לצד צמיחה כלכלית בת קיימא. אכן, מאז תחילת 2001 הוריד הבנק המרכזי של ארה"ב את ריבית הבסיס תשע פעמים - מ-6.5% ל-2.5%. הבנק המרכזי האירופי הוריד ריבית רק שלוש פעמים, מ-4.75% ל-3.75%.

בסוף השבוע שעבר הדף נשיא הבנק המרכזי האירופי, וים דויזנברג, קריאות של פוליטיקאים, בהם קנצלר גרמניה, גרהרד שרדר, להורדת ריבית, באומרו כי אם לא תרד האינפלציה בשיעור חד ומהיר יותר מהצפוי, ייווצרו תנאים להורדת ריבית רק לקראת 2002. הישיבה הבאה של הבנק המרכזי האירופי היא ב-8 בנובמבר, והתשואות בשוק החוזים העתידיים על ריבית היורו משקפות ציפיות להורדת ריבית של 0.25%.

גם בארה"ב יש בשווקים ציפייה להורדת ריבית נוספת עד סוף 2001, בין השאר בשל הירידה בהזמנת מוצרים בני קיימא, כמו מכוניות, מקררים ורהיטים, המאותתת על המשך החולשה בפעילות במפעלים בחודשים הקרובים. תוצר התעשייה בארה"ב ירד בספטמבר זה החודש ה-12 ברציפות, הירידה הרצופה הממושכת ביותר מאז 1945-1944.

במקביל לירידה בהזמנת מוצרים בני קיימא, הרביעית ברציפות, חלה עלייה במספר מקבלי דמי האבטלה לרמה הגבוהה ביותר זה 18 שנה - 3.65 מיליון איש. בשבוע שעבר גדל מספר דורשי דמי האבטלה ב-504 אלף איש. הממוצע בארבעת השבועות החולפים עלה ל-505 אלף איש - הרמה הגבוהה ביותר זה עשר שנים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully