וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

לאן הולך הדולר?

ליאור כגן

26.10.2001 / 13:02

ימשיך להיסחר סביב 4.28-4.32 שקלים; פקיעת האופציות ופערי הריבית יתמכו בשקל

שבוע המסחר בשוק המט"ח התאפיין בתנודתיות רבה בטווח מחירים צר יחסית של 4.28-4.32 שקלים, ומחזורי המסחר היומיים ירדו מעט לרמות של 600-800 מיליון דולר בממוצע. המסחר שיקף את תגובת המשקיעים לאירועים הבטחוניים, ופחות מכך לנתונים כלכליים שפורסמו במהלך השבוע.

כך לדוגמה, הערכות שהוצגו על ידי כלכלני בנק ישראל במהלך הישיבה המקדימה להחלטת הריבית, שציירו תחזית עגומה לשנה הבאה, לא גרמו להתחזקות בדולר. הערכות אלו דיברו על גידול באבטלה לרמה של 9.6% בשנה הבאה, אי עמידה ביעד הגירעון של הממשלה, ואפשרות ששער החליפין של הדולר יעלה לרמה של 4.55 שקלים ב-2002.

לדברי אחד הסוחרים בשוק המט"ח, הערכות אלו אומנם פסימיות, אך נראה כי בנק ישראל נוטה לצייר את התסריט הגרוע על מנת להצדיק את המדיניות המוניטרית המרסנת, ואולי את הכוונה לא להוריד את הריבית בסוף החודש.

הסוחרים והגופים הכלכליים מתקשים להעריך את הכיוון בדולר בטווח הקצר, ורובם נוטים להעריך כי הוא ימשיך להיסחר ברמות הנוכחיות, סביב 4.28-4.32 שקלים. גיפט מקבוצת אילנות בטוחה ממליצים לרכוש דולרים מתחת לרמה של 4.30 שקלים, שכן להערכתם הדולר צפוי להתחזק בטווח הבינוני.

בשבוע הבא צפויים שני אירועים שעשויים להשפיע על המסחר בשוק המט"ח: פקיעת האופציות הדולריות ופרסום המדיניות המוניטרית לחודש נובמבר. להערכת סוחרים, פקיעת האופציות עשויה לגרום להמשך התחזקות השקל. "גם הפחתת ריבית של 0.2%, או הותרת הריבית ללא שינוי יתמכו בשקל, כיוון שפער הריביות בינו לבין הדולר עדיין רחב", אומר אחד הסוחרים.

אולם, רוב הגופים הכלכליים נוטים להעריך כי תנועות ההון יגרמו להתחזקות הדולר בטווח הארוך. מניתוח תנועות ההון עולה כי ההשקעות הזרות בישראל וגיוסי הכספים של החברות הישראליות בחו"ל, פוחתות, מה שמקטין את צד ההיצע, ובמקביל, מימוש השקעות קיימות מגדיל את הביקושים לדולר.

בינתיים, מציינים הסוחרים בשוק המט"ח, המגזר העסקי ממשיך להיות הגורם הממתן בשוק המט"ח, וכל עוד מגזר זה יאמין בשקל, אין סיבה לפיחות משמעותי. הם מציינים כי הגופים הזרים הם אלו שיכולים לגרום לתנודות חדות בדולר, אם כי הם הפחיתו את נפח הפעילות שלהם בתקופה האחרונה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully