וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

דעיכתה של קומטאץ': פחות הכנסות, פחות מזומנים ופחות עובדים; מסיימת את הרבעון עם 5.4 מ' ד' בלבד בקופה ומוחקת 21.4 מ' ד'

גיא ימין

27.10.2001 / 12:37

שרפה 4.3 מ' ד' במהלך הרבעון ונכשלה במאמציה לגייס הון נוסף; רשמה הכנסות של 4 מ' ד' ומצפה להכנסות של 3 מ' בלבד ברבעון הרביעי

התוצאות הפיננסיות של קומטאץ' לרבעון השלישי, מעלות שתי שאלות קשות.

הראשונה, מהי ההצדקה הכלכלית לקיומה של קומטאץ' במתכונת הנוכחית. השנייה, עד מתי תוכל קומטאץ', במתכונת כלשהי, להמשיך ולשרוד. הדו"חות של ספקית שירותי האאוטסורסינג לתאי דואר אלקטרוניים, מצביעים על ירידה בהכנסות, על מחיקות ענק, על התכווצות מדאיגה של קופת המזומנים ועל המשך פיטורים, אך אינם מספקים תשובות ברורות לשאלות המתעוררות מהם.

פיטורים? קומטאץ' הלא פיטרה מתחילת השנה כ-400 מתוך 500 עובדיה בשלושה סבבי פיטורים, כשהיא מותירה כ-20 עובדים בלבד במרכז הפיתוח בישראל. היום מודיעה החברה כי אין בכך די, וכי היא מפחיתה את כוח העבודה שלה "באופן מיידי" ל-75 אנשים.

נסיונותיה של הנהלת קומטאץ' לקצץ בהוצאות ככל שניתן, הינם ברורים לאור הנתונים המספריים. קומטאץ' מדווחת על הכנסות של 4 מיליון דולר בלבד, המשקפים ירידה של 8.4% מהרבעון השני, ושל 23.8% לעומת הרבעון המקביל. השורה התחתונה נראית לכאורה מעודדת יותר, עם הפסד נקי פרו פורמה של 6.4 מיליון, שיפור לעומת הפסד של 7.6 מיליון דולר ברבעון השני, ולעומת הפסד של 16.2 ברבעון הראשון של השנה.

אבל בהתחשב בהוצאות ענק חד פעמיות, של לא פחות מ-21.4 מיליון דולר ברבעון השלישי, מגיע ההפסד הנקי של החברה ל-27.8 מיליון דולר, המיתרגם להפסד של 1.61 דולר למניה, וזאת ביחס להפסד נקי של 8.5 מיליון דולר ברבעון השני, ושל 10.2 מיליון דולר ברבעון המקביל.

מזומנים שיספיקו לרבעון אחד. אולי

ההוצאות החד פעמיות של החברה מיוחסות למחיקה של מוניטין ונכסים אחרים מרכישה שביצעה החברה בעבר, למחיקה של השקעות שלה, ולהוצאות רה ארגון, בשל נכסים שאינם ממומשים. ההוצאות כוללות גם 2.6 מיליון דולר בגין הפחתה של פיצוי מנייתי שנדחה, ושלא מאפשר לחברה ניכוי מס. מעניין לציין, שבניגוד לחברות אחרות, בהן כאלו שפירסמו את תוצאותיהן השבוע, הנהלת קומטאץ' לא התאמצה להמעיט בערכן של ההוצאות החד פעמיות, ובדיווח שמסרה אף פירסמה דו"ח רווח והפסד אחד בלבד - הכולל את מחיקות הענק, והשפעתן על השורה התחתונה.

את הרבעון מסיימת קומטאץ' כשבקופתה 5.4 מיליון דולר. מאחר ואת הרבעון השני סיימה עם 9.7 מיליון דולר, המשמעות היא כי על אף הקיצוץ בהוצאות התפעוליות, רושמת קומטאץ' תזרים מזומנים שלילי של 4.3 מיליון דולר. לשם השוואה, ברבעון השני, שרפה החברה מזומנים בסך של כ-3.7 מיליון דולר. המשך של מגמה זו גם ברבעון הרביעי של השנה, מוביל למסקנה ברורה - נכון לתחילת 2002, הקופה של קומטאץ' נעלמת לחלוטין.

קופה זו, כאמור, אינה צפויה לצמוח על ידי גיוס הון חיצוני, בשל היעדרן של הצעות קונקרטיות כלשהן. נזכיר כי במארס 2000, כשנסחרה מניית החברה סביב רמות שיא של 66 דולר, תיכננה קומטאץ' לגייס כ-180 מיליון דולר בהנפקה שנייה. הנפילות הגדולות באותו חודש הורידו את מחיר המניה ל-40 דולר, והנהלת החברה החליטה לדחות את הגיוס בשל המחיר הנמוך לטעמה. מדובר אולי בחוכמה בדיעבד, אך ב'היסטוריה' שראוי להיזכר בה כשאומר מנכ"ל החברה, גדעון מנטל, את הדברים הבאים: "אי הוודאות בסביבה הכלכלית הנוכחית, והאירועים הטרגיים שליוו את הרבעון השלישי, יצרה סביבה עסקית בה תהליכי קבלת ההחלטות נעצרו לחלוטין. גורמים אלה מנעו מקומטאץ' מלהפוך הזמנות פוטנציאליות למכירות של ממש".

הצלחת התוכנית תלויה בגורמים חיצוניים

מנטל הוסיף, כי חוסר יכולתה של החברה לגייס הון מוביל אותה לצמצם בהוצאות התפעוליות כל שניתן, תוך פיתוח של עסקי הליבה, ושמירה על קשרי עבודה עם לקוחות. לא ברור, עם זאת, כיצד מתכוונת קומטאץ' לעשות כן, כאשר היא עסוקה בלשמור את הראש מעל למים, וכאשר תכנונים עסקיים של שבועות ספורים אינם יוצאים לפועל. כך למשל, אמר לנו מנטל לפני כחודש, על כוונתה של החברה להתחיל בשיווקו של מוצר חדש שיספק לארגונים שירותי אירוח למערכות הגיבוי, אולם מאז לא הודיעה החברה על התממשות כוונה זו.

ואם הכתובת שמציירים המספרים על הקיר אינה ברורה דיה, הרי שהדברים שאומר מנטל אינם משאירים הרבה מקום לספק: "כמות המזומנים הנוכחית שבידי החברה צפויה להספיק לה לצורך המשך הפעילות השוטפת. עם זאת, הצלחתה של התוכנית שלנו תלויה ביישומן של תוכניות נוספות לקיצוץ בהוצאות, ובשמירה על הלקוחות הקיימים. ההצלחה תלויה גם ביכולתנו לשאת ולתת מחדש בנוגע להתחייבויות חוזיות קיימות שלנו, וכמובן שחלק מפקטורים אלה אינם נמצאים בשליטתנו", הוא מסביר.

צירוף כזה של נסיבות אינו מובן מאליו, ולכן מנטל מדגיש כי החברה תנסה לגייס הון נוסף, או חלופות אסטרטגיות אחרות, כשהוא מתכוון בוודאי, לאפשרות שמישהו יהיה מעוניין לרכוש את החברה. "על אף התנאים הקשים, אנו נותרים אופטימיים לגבי העתיד של שירותי האאוטסורסינג להודעות דואר, ואנו מתכננים לאפשר לקומטאץ' לשאת חלק בשוק מתפתח זה", אומר מנטל. הבעיה היא שלפי פני הדברים נכון להיום, הרבה זמן ליישם תוכניות אלה אין לקומטאץ'.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully