וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נגיד בנק ישראל צפוי להפחית מחר את הריבית ב-0.2% - ל-6.1%

הארץ

28.10.2001 / 8:53

הפחתת הריבית תתבצע למרות המלצות מנוגדות של הצוות המקצועי בבנק

מאת מוטי בסוק

נגיד בנק ישראל דוד קליין יוריד מחר את הריבית הנומינלית במשק ב-0.2%, ל-6.1% - כך מעריכים במשרדים הכלכליים בירושלים. שלוש סיבות מרכזיות עומדות מאחורי ההחלטה להוריד את הריבית: הירידה בציפיות לאינפלציה, הגידול בפערי הריבית בין השקל לדולר ולמטבעות זרים אחרים, והמיתון במשק.

הציפיות לאינפלציה, שהגיעו ל-4% באמצע ספטמבר, התמתנו בשבועות האחרונים והן עתה 1.8%.

כתוצאה מכך מסתכמת היום הריבית הריאלית בישראל, בשער בנק ישראל (החברות ומשקי הבית משלמים כמובן ריבית גבוהה בהרבה), בשיעור הגבוה של 4.5% - הרבה יותר מבכל המדינות המערביות, שאיתן מתחרה ישראל בשווקי העולם.

כמו כן, מאז תחילת 2001 הוריד הבנק המרכזי של ארה"ב את ריבית הבסיס תשע פעמים, מ-6.5% ל-2.5%. הבנק המרכזי האירופי הוריד את הריבית שלוש פעמים, מ-4.75% ל-3.75%. פערי הריבית הגדולים בין השקל למטבעות הזרים, עוצרים את הפיחות המתמשך בשקל, ופוגעים ביצוא ובכלכלת ישראל.

בבנק ישראל מדגישים כי לצד נתונים אלה, יש לזכור כי האינפלציה עלתה מדרגה בחודשים האחרונים, וכי לפי רוב התחזיות, היא תסתכם ב-2002 בכ-3% - הגבול העליון של יעד האינפלציה של הממשלה (2%-3%) לשנה הקרובה.

בבנק ישראל מזכירים גם כי גם כמויות הכסף במשק עלו בחודשים האחרונים בצורה מדאיגה.

בדיון המוניטרי הפתוח שהתקיים ביום רביעי, הוצגו מודלים המחייבים לכאורה העלאת ריבית עד לשיעור של 6.8% בחודשים הקרובים. למרות המודלים שהוצגו בדיון, החליט עתה הנגיד להוריד את הריבית. ככל הנראה, הדבר קשור ללחצים שהופעלו עליו מצד הממשלה, שר האוצר וגורמים כלכליים שונים, המעוניינים בהורדת הריבית לרמות המקובלות במדינות תעשייתיות אחרות.

הנגיד יפרסם מחר את החלטתו בעניין גובה הריבית במשק בנובמבר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully