וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עסקת שמרוק פלאפון: חתול בשק

הארץ

28.10.2001 / 9:45

מאת הדר חורש

אין איש עסקים שאינו מגלה לעתים שרק מזלו הטוב הכשיל אותו בדרך לעסקה מפולפלת. לפני שנה חתמה שמרוק על עסקה לרכישת 50% מפלאפון תמורת 593 מיליון דולר, על פי שווי חברה של 1.2 מיליארד דולר. כיום, שנה לאחר עסקת פלאפון, יכולים המפסידים לברך את עצמם. הם הפסידו, ככל הנראה, עסקת מימון בינונית. הבוננזה העסקית של עסקת פלאפון נראית רחוקה מתמיד.

מי לא היה באולם הישיבות של פלאפון, שבו הציג המנכ"ל יגאל בר יוסף בתמציתיות המתחייבת את החברה ודרכה אל העושר? לשלבים הסופיים טיפסו פועלים השקעות של קבוצת שרם, בני שטיינמץ עם שותפיו עוטי הסוד מ-TPG, החברה לישראל של האחים עופר בחיבור היסטורי עם צדיק בינו וגנדן של נוחי דנקנר, גד זאבי, כשאיש עדיין לא שאל מהיכן יש לו כסף, משפחות הקבלנים והיזמים בובליל וחקשורי, ידיעות אחרונות, בניסיון ראשון לטבול בעולם תשתיות התקשורת, וחברת סאני , שותפה עסקית של פלאפון, שביקשה לגעת גם בצדו השני של מטה הקסם.

העסקה נראתה נפלאה לכל בר דעת. מוטורולה, שהחזיקה במחצית ממניות פלאפון, ביקשה להיפטר מחלקה בחברה במסגרת עסקת חבילה גדולה, שכללה החזקות של מוטורולה בחברות תקשורת ברחבי העולם. חברת טלפוניקה הספרדית, ענקית תקשורת רעבתנית וחובקת עולם, היתה הקונה של מכירת החיסול הזו. לבזק, שותפתה הנאמנה של מוטורולה בפלאפון, היתה זכות סירוב על עסקת פלאפון, אך היא חששה שמימוש זכות הסירוב יהפוך את פלאפון לחברה ממשלתית, שתתקשה להתחרות בשוק הסלולרי האגרסיווי.

הממשלה החלה באותה עת במהלכים מזורזים להפרטת בזק . כרגיל, זה נראה רציני והעיתונים מלאו בכותרות על משקיעים מקומיים ובינלאומיים המחכים בקוצר רוח לפרסום המכרז. בזק חיפשה משקיע, רצוי פיננסי, שירכוש בינתיים את חלקה של מוטורולה בפלאפון, ויתחייב למכור את המניות לבזק לאחר ההפרטה. מעין "עסקת חניה".

המשקיע נדרש להוציא מכיסו 40 מיליון דולר, כשכל היתר ממומן בהלוואות מבזק ומהבנקים. אם תופרט בזק במהירות ותבקש לרכוש את המחצית השנייה של מניות פלאפון בתוך חצי שנה, יקבל המשקיע 8 מיליון דולר במזומן, לאחר הוצאות מימון, בלי מאמץ וכמעט בלי סיכון. הסיכוי לתסריט זה נראה מצוין. אם תבקש בזק להשלים את רכישת פלאפון בתוך 4 שנים ממועד העסקה, תבוצע העסקה על פי הגבוה מבין השניים: הערכת שווי מוסמכת או החזר ההשקעה לרוכשים בתוספת עלויות מימון ותשואה מוסכמת של 4% לשנה.

שני מסלולים קסמו במיוחד למתמודדים על העסקה: עסקת החניה לחצי שנה תמורת 8 מיליון דולר, או מכירה לבזק ביתרת התקופה, על פי הערכת שמאי. פלאפון בתג מחיר של 1.2 מיליארד דולר נראתה מציאה שאינה מתגלגלת ברחובות.

צמיחתה של פלאפון קפאה בחודשים האחרונים, כתוצאה ממשבר ניהולי וקשיים בלתי צפויים בהטמעת מערכת הבילינג (תוכנת חיוב וגבייה) החדשה של החברה. הנהלת החברה הוחלפה ברובה. למנכ"ל החדש, יעקב גלברד, אין ניסיון בתחום ניהול חברות תקשורת, ותוכנית המפנה שהוא צפוי להביא לחברה, עדיין לא הוצגה. המותג של החברה נשחק עד דק והיא נזקקת כיום להשקעות עתק בתשתית ובמערכי השיווק והמכירות שלה. איש מהנדחקים לעסקת פלאפון לפני שנה לא יכול היה לחזות את כל אלה. למועמדים אפילו לא ניתנה הזדמנות לערוך בדיקת נאותות שגרתית, לפני שנדרשו להודיע אם הם לוקחים את עסקת החבילה הסגורה שהניחה בזק על שולחנם, בעטיפה אטומה לחלוטין.

איננו יכולים כמובן להעריך כמה תהיה פלאפון שווה בעוד שלוש שנים, בהנחה שבזק תבקש לממש אז את האופציה לרכוש את פלאפון. אם מצבה של החברה לא ישתפר, תצטרך בזק לשלם לשמרוק את מחיר ההשקעה בתוספת התשואה שנקבעה. אבל בזק תממש את האופציה רק אם היא תופרט, ורק אם בעלי השליטה החדשים בה ירצו ברכישת חלקה של שמרוק. לשמרוק אין אופציה לכפות על בזק רכישה של מניותיה בפלאפון. כיום, לנוכח הסיכויים הנמוכים של הפרטת בזק בעתיד הקרוב, וההידרדרות המהירה בעסקיה של פלאפון, נראה הסיכון שנטלה שמרוק על עצמה בכל זוהרו.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully