וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אוהד מראני: האוצר יחדש את המאמץ לשילוב קרנות הפנסיה בשוק ההון

ליאור כגן

28.10.2001 / 10:25

לדברי מנכ"ל האוצר, המשרד מייחס חשיבות עליונה להפניית כספי קרנות הפנסיה להשקעה בשוק ההון הסחיר במקום באג"ח מיועדות המונפקות ע"י המדינה

מנכ"ל משרד האוצר, אוהד מראני, אמר כי משרדו יחדש את המאמץ להפניית כספי קרנות הפנסיה לשוק ההון מיד בתום דיוני התקציב ואישורו בכנסת. בפגישה עם ראשי איגוד החברות הציבוריות שהתקיימה בשבוע שעבר במשרדו בירושלים אמר מראני כי האוצר מייחס חשיבות עליונה להפניית כספי קרנות הפנסיה להשקעה בשוק ההון הסחיר במקום באג"ח מיועדות המונפקות ע"י המדינה. לדבריו, הדבר יועיל הן לעמיתי הקרנות והן לשוק ההון. עם זאת, אמר מראני כי מדובר בבעיה פוליטית שחייבת למצוא את פתרונה במו"מ עם ההסתדרות.

לפי המצב הנוכחי, המחויבות מצד הממשלה להנפיק לקרנות הפנסיה איגרות חוב מיועדות (איגרות חוב לא סחירות המבטיחות תשואה קבועה וצמודה למדד המנותקת מריבית השוק) פוטרת את הקרנות, במידה רבה, מהצורך להתחרות ביניהן באמצעות מאמץ מקצועי לשיפור התשואה לעמיתים, ובכך מבטיחה גם תחרות נמוכה בענף הפנסיה.

יו"ר האיגוד, דן גולדשטיין, אמר בפגישה כי קרנות הפנסיה הן גופים מוסדיים משמעותיים, והיעדרן מהמסחר פוגע ביכולת לפתח בישראל שוק הון משוכלל, נזיל ומתקדם. לכן, לדבריו על הממשלה לפעול באורח יזום ונמרץ, תוך מו"מ עם ההסתדרות, להפניית קרנות הפנסיה לשוק ההון, ולהפסיק את הנפקת איגרות החוב המיועדות, המרתקות הון עתק מחוץ לשוק ההון הסחיר.

לדברי גולדשטיין, ההסדר הנוכחי במסגרתו קרנות הפנסיה הוותיקות והחדשות משקיעות את עיקר כספי המבוטחים באג"ח מיועדות עם תשואה מובטחת, מנציח את העיוות של חוב ממשלתי בלתי סחיר המונפק בלא קשר למחירי השוק. לדבריו, למצב כזה אין אח ורע בעולם, כאשר במערב 50% ויותר מכספי הפנסיה מושקעים בשוק ההון.

מנכ"ל האיגוד, גד סואן, קרא להציע לקרנות רשת ביטחון שתבטיח להן תשואה מינימלית. בעניין זה קיימות, לדבריו, שתי חלופות מרכזיות. האחת, להעניק סבסוד ישיר לקרנות הפנסיה כפיצוי על הפרשי הריבית בין השקעה באג"ח לטווח ארוך וני"ע אחרים בבורסה לבין רכישת אג"ח מיועדות. החלופה השנייה היא להפנות את הקרנות לגורמים שמספקים מכשירים פיננסיים שיעניקו לקרנות ביטוח תשואה. דבר זה יאפשר לקרנות להשקיע את הכספים שנצברו ללא סיכון יתר של זכויות העמיתים.

ראשי איגוד החברות העלו בפגישה את הצעתם להקים מועצה מייעצת לענייני שוק ההון, שתעסוק בתיאום ובהידברות בין כל הגופים הפעילים בשוק ההון הישראלי ובייעוץ למקבלי ההחלטות. לדבריהם, מן הראוי שמועצה כזו תפעל ליד שר האוצר ותורכב מנציגי רשות ני"ע, הבורסה לני"ע בת"א, הפיקוח על הבנקים, אגף שוק ההון באוצר, איגוד החברות הציבוריות וגורמים נוספים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully