וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הנהלת טאואר סמיקונדקטור תדון היום עם שרת התעשייה והמסחר במענק המדינה למפעל הפאב 2

אלי דניאל

28.10.2001 / 12:16

זאת, בשל הקפאת המענק למפעל המוקם במגדל העמק; הבוקר פורסם ב"מעריב" כי הבנקים מעכבים מתן אשראי לחברה בשל הקפאת מענק המדינה

הנהלת חברת טאואר סמיקונדקטור , צפויה להיפגש היום בשעות הצהריים עם דליה איציק, שרת התעשייה והמסחר, בנוגע להקפאת מענק המדינה שצפוי לעבור למפעל הפאב 2 אותו מקימה טאואר במגדל העמק. ככל הידוע, גם נציגים מטעם החברה לישראל, בעלת השליטה בטאואר, ייטלו חלק בפגישה.

בימים האחרונים נכתב לא אחת על הקפאת מענק המדינה לטאואר בשל אי עמידתה של החברה בתנאים עליהם הוסכם, הבוקר פורסם ב"מעריב" כי בשל צעד זה מעכבים הבנקים את מתן האשראי לחברה. בנוסף, על רקע צעדי ההתייעלות בהם נוקטת החברה, התגברו ההערכות כי בקרוב תודיע טאואר על פיטוריהם של עשרות עד מאות עובדים המועסקים במפעל הישן (מפעל הפאב 1).

בתחילת 2001 הודיעה טאואר על השלמת הסכמי ההשקעה במפעל הפאב 2 בהיקף של 1.1 מיליארד דולר, כאשר מסכום זה, סך של כ-300 מיליון דולר גויסו ממשקיעים פרטיים, 250 מיליון דולר הם בגדר מענק ממדינת ישראל ו-550 מיליון דולר הינם כספי אשראי בנקאי מבנק הפועלים ומבנק לאומי . יתרת ההשקעה במפעל - 500 מיליון דולר - אמורה היתה להגיע מתזרימי המזומנים השוטפים של שני מפעלי החברה (הישן והחדש) וממכירת מניות בחברות מוחזקות.

הקמת מפעל הפאב 2 של טאואר, העוסקת בפיתוח וייצור שבבי זיכרון לתעשיית המוליכים למחצה, נובעת מכך שטכנולוגיית הייצור הנוכחית של החברה מאפשרת לה לייצר שבבים ברוחב של עד 0.35 מיקרון, בעוד מתחריה האסייתיים, שעברו לשימוש בטכנולוגיה מתקדמת יותר, מייצרים שבבים ברוחב של 0.18-0.25 מיקרון. על רקע זה, החליטה החברה להקים מפעל לייצור שבבים ברוחב של עד 0.13 מיקרון באמצעות טכנולוגיה מתקדמת יותר.

כאמור, המדינה התחייבה להעניק לטאואר מענק של 250 מיליון דולר. אולם, הציפיות כי החברה תפטר בקרוב עובדים, כחלק מצעדי ההתייעלות בהם היא נוקטת, הובילו להערכה כי משרד התמ"ס עשוי, בשל פיטורי העובדים, להקטין את המענק לחברה. בהקשר זה ניתן לציין כי בעבר התחייבה החברה להעסיק כ-1,000 עובדים במפעל הפאב 2, בנוסף לכ-1,000 עובדים המועסקים במפעל הישן, אולם על רקע המשבר המתמשך בענף המוליכים למחצה, מעריכים פעילים בשוק ההון כי מספרים אלה גבוהים מדי.

כמו כן, מלבד הבעיות הקיימות סביב הקמת מפעל הפאב 2, הרי שגם ברמת המאקרו מצבה של טאואר אינו מעודד. שכן, שוק המוליכים למחצה אליו מיועדים מוצרי טאואר נמצא בשפל עמוק, שפל שנגרם בשל עודף כושר ייצור, מחד, ובשל ההאטה בכלכלה האמריקאית ובשוק התקשורת, מאידך.

משבר זה בשוק המוליכים למחצה הוביל לכך שהכנסות טאואר במחצית הראשונה של שנת 2001 הצטמקו בכ-30% והסתכמו בכ-33.6 מיליון דולר בלבד. הרעה נרשמה גם בשורה התחתונה של טאואר, אשר הצביעה על הפסד של כ-16.8 מיליון דולר במחצית הראשונה של 2001, לעומת הפסד של כ-3.6 מיליון דולר בתקופה המקבילה. בנוסף, החברה אף הודיעה כי היא צופה ירידה נוספת במכירותיה לרבעון השלישי של שנת 2001, רבעון אשר את תוצאותיו אמורה טאואר לפרסם במהלך החודש הקרוב.

האנליסט אמיר חייק מבנק איגוד התייחס לפרסומים האחרונים סביב החברה ומסר ל-TheMarker.com כי "כרגע, נראה כי פרויקט הפאב 2 ימשיך להתקדם. צריך לזכור שלטאואר ישנם משקיעים זרים ובהם טושיבה וסאנדיסק, שמוטיב ההשקעה המרכזי שלהם הוא בעיקר הטכנולוגיה החדשנית של סייפן, בה מחזיקה טאואר בחבילה של כ-10% מהמניות. כל עוד המשקיעים הזרים נמצאים שם ונותנים גב חזק לחברה, מצבה טוב. אם זה ישתנה, או אז, יש לטאואר תהיה בעיה".

לדברי חייק, "צריך גם לקחת בחשבון כי למשרד התמ"ס ישנם שיקולים פוליטיים בנוגע למענק למפעל הפאב 2. משרד התמ"ס לא יחליט כל כך מהר לסגת ממתן המענק כאשר הוא יודע כי הדבר עלול להביא לפיטוריהם של מאות עובדים. להערכתי, אם הבנקים אכן מעכבים את מתן האשראי לחברה, זה רק כדי ללחוץ על הממשלה".

באשר למצב ענף המוליכים למחצה סבור חייק כי "מדובר בענף מחזורי, ותכונה זו של השוק נלקחה בחשבון כאשר הוחלט על הקמת הפאב 2. עם זאת, אירועי ה-11 בספטמבר לא נלקחו בחשבון, כמובן, ולאירועים אלה עשויה להיות השפעה על מועד התאוששות הענף".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully