וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

השבוע תתקיים אסיפת בעלי המניות של קרן ההון סיכון תמיר פישמן: המשקיעים ידרשו לפרק את הקרן

שלומי גולובינסקי

28.10.2001 / 12:40

תמיר פישמן: "לא קיבלנו שום פנייה בנושא. לדעתנו, זו ספקולציה. הנושא בכלל לא אמור לעלות על סדר היום"

ביום חמישי הקרוב אמורה להתקיים אסיפת בעלי המניות השנתית של קרן ההון סיכון תמיר פישמן 2 . למרות שמדובר באסיפה שנתית שגרתית למדי, הרי שההערכות בשוק ההון מדברות על כך שהמשתתפים באסיפה, ובעיקר אמורים הדברים לגבי המשקיעים המוסדיים, ידרשו לפרק את הקרן ולהחזיר לבעלי המניות את כספם.

במניות תמיר פישמן הון סיכון 2 מחזיקים שורה של גופים מוסדיים ובראשם בית ההשקעות אילנות בטוחה (20.5%) קרנות הנאמנות של בנק לאומי (10%) וקופת הגמל של בנק דיסקונט (5.3%). בנוסף, מחזיקים במניות הקרן מספר משקיעים פרטיים, שמבקשים לנצל את הפער בין שווי השוק של המניות לכמות המזומנים שבקופת הקרן.

הפער הזה הוא למעשה שם המשחק: מניות תמיר פישמן הון סיכון 2 נסחרות לפי שווי חברה של 23 מיליון דולר, בעוד שיתרת המזומנים בקרן עומדת על 170 מיליון שקל, כמעט כפול משווי הקרן בבורסה. את המזומנים גייסה תמיר פישמן הון סיכון בחודש מארס 2000, אז השלימה גיוס הון גדול של 50 מיליון דולר.

כבר בהנפקה החלו להתגלות הבקיעים הראשונים: בשל טעות מנהלתית, רכשה אילנות בטוחה כ-27% ממניות הקרן, כמות גדולה בהרבה ממה שתיכננה לרכוש, ונתקעה עם השקעה כבדה שמחירה צנח בבורסה, כבר ביום הראשון שלאחר ההנפקה.

בחודש ספטמבר 2000 חילץ בית ההשקעות תמיר פישמן חלק מההשקעה הכבדה של אילנות בטוחה ורכש ממנה 9.5% תמורת 20.5 מיליון שקל, מחיר ששיקף מחיר מניה של 4 שקלים, והיה גבוה באותה עת ב-17% ממחיר השוק של המניות. כיום נסחרות מניות תמיר פישמן במחיר של 1.9 שקלים למניה.

מאז השקת הקרן, הספיקה קרן ההון סיכון הבורסאית, המהווה חלק מקרנות ההון סיכון של תמיר פישמן, להשקיע ב-6 חברות סטארט אפ: בקופרגייט, בקומיל, במודם-ארט, בדיסקסייטס, בוולטייר אבטחת מידע ובסילייט, בה השקיעה הקרן 2.4 מיליון דולר בחודש יוני האחרון.

הטענה העיקרית של המשקיעים בקרן היא שבמצב הנוכחי של השווקים ושל הסטארט אפים אין כל הצדקה לקרן הון סיכון המחזיקה ביתרות נזילות כל כך גדולות, שהשימוש העיקרי שלהן היום הוא דמי הניהול שגובה חברת הניהול של הקרן.

חשוב לציין, כי לחברת הניהול של תמיר פישמן הון סיכון יכולת למנוע את המהלכים המתגבשים מצד בעלי המניות. בין היתר מובטח לחברת הניהול תשלום דמי ניהול במשך שבע שנים, וכן פיצוי גדול במקרה של השתלטות עוינת. בנוסף, ניתן להחליף בחברה רק דירקטור אחד מדי שנה.

דובר בנק ההשקעות תמיר פישמן מסר בתגובה כי "לא קיבלנו שום פנייה בנושא. לדעתנו, מדובר בספקולציה. הנושא בכלל לא מצוי על סדר היום של אסיפת בעלי המניות ביום חמישי".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully