וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נס ההון סיכון

דפנה מאור

22.10.2001 / 11:57

תעשיית ההון סיכון אחראית ל-7.6 מיליון משרות ו-1.3 טריליון דולר בהכנסות בארה"ב בשלושה עשורים - והיא זקוקה לנס עכשיו יותר מתמיד

נס ההון סיכון לא מתחיל ומסתיים בהון שהוזרם לעשרות, מאות ואלפי חברות קטנות עם רעיונות מחוכמים. הוא לא מסתכם בנכונותם של המנהלים לסכן את כספם ואת כספם של אחרים בהימור על יזמים חולמניים.

הון סיכון הוא נס שיצר 7.6 מיליון מקומות עבודה וייצר 1.3 טריליון דולרים בהכנסות ב-30 השנים האחרונות בארה"ב לבדה. בשנת 2000 היוו חברות שהוקמו בעזרת מימון הון סיכון 5.9% מכלל כוח העבודה בארה"ב, ו-13.1% מהתוצר הלאומי בארה"ב.

למרבה הצער, בתקופה הנוכחית המחסור בנסים מורגש במיוחד. הכלכלה העולמית מוכנה להסתפק בנורמליות, על רקע טירוף הטרור, היעלמותם של מיליוני מקומות עבודה והתנדפותה של הצמיחה הכלכלית מהנוף.

מתרומה מכרעת לתעשייה מיותמת

נתוני האיגוד הלאומי של הון סיכון בארה"ב (NVCA) מראים כי מרבית המשרות וההכנסות שנוצרו כתוצאה מהשקעות הון סיכון התרכזו בקליפורניה, בירת ההון סיכון וההיי-טק העולמית. אולם, למעט מדינת וויומינג החקלאית, אין מדינה בארה"ב שלא נהנתה מהשקעות אלו בצורה של גידול במספר מקומות העבודה וההכנסות של החברות היושבות בה.

קרנות ההון סיכון הן הצלחה גם במונחים של השקעה לטווח ארוך. בעשר השנים האחרונות נתנו קרנות אלו תשואה שנתית של 28.4%, ובשלוש השנים האחרונות נשאו תשואות של 54.5%.

התרומה המכרעת הזו שנתנה התעשייה הפיננסית, שהפכה תוך שנה מקרן השפע לכמעט מיותמת ממשאבים ופעילות, לא הוגבלה לחברות טכנולוגיה בלבד: בין החברות שהוקמו על יסודות של הון סיכון היו גם מותגים ידועים של כלכלה ישנה, כמו חברות השילוח פדרל אקספרס ורשת עשה זאת בעצמך הום דיפו.

אולם השנה האחרונה היתה אחת הקשות בתולדות התעשייה. למעשה, התשואה שנתנו קרנות ההון סיכון בשנה החולפת - ממוצע שלילי של 18.2% - היתה הגרועה מאז תחילת שנות ה-70. ברבעון השני והשלישי של השנה נתנו קרנות אלו תשואות שליליות, וקרנות המשקיעות בשלב הסיד נתנו את התשואות הגרועות ביותר. גרוע מכך, היקף הפעילות צנח בשיעור חסר תקדים בעקבות התמוטטותו של אמון המשקיעים בשווקים ובחברות הטכנולוגיה.

השקעות ההון סיכון בארה"ב ברבעון השלישי של 2001 ירדו בשיעור של 40% ל-12.7 מיליארד מ-21.4 מיליארד דולר ברבעון השלישי ב-2000, לפי נתוני חברת המחקר ונצ'ר ווייר. הנפילה לא היתה רק ביחס לפעילות השיא של שנת 2000; גם בהשוואה לרבעון השני של 2001 חלה ירידה של 34% מ-19.3 מיליארד דולר.

בישראל התמונה דומה. השקעות ראשונות של קרנות ההון סיכון הישראליות צנחו ביותר מ-50% ל-50 מיליון דולר ברבעון השלישי לעומת השני, לפי הערכות של מחלקת המחקר של IVC.

הקרנות שסבלו מהתשואות החלשות ביותר היו קשורות לתחום האינטרנט והתקשורת. תחום הביוטכנולוגיה והתרופות הצליח לרשום תשואות חיוביות בשנה החולפת. מספר החברות שנתמכו בהון סיכון שהצליחו להגיע בשנת 2001 להנפקה בשווקים הציבוריים הצטמק ל-29 מ-252 בשנת 2000.

מה עכשיו?

מה עכשיו? קרנות הון סיכון צעירות מצמצמות את פעילותן או נסגרות. הוותיקות מאטות את קצב הפעילות ומנסות להשביח את תיק ההשקעות. חברות רבות התלויות בחמצן המימון נחנקות למוות, בלי קשר לטיב מוצריהן וההבטחה התמונה בטכנולוגיה ובכושר ההמצאה שלהן.

תעשיית ההון סיכון איננה בת יום. היא תעשייה מחזורית שעברה עליות וירידות בעבר. חומרתה של הירידה הנוכחית מודגשת על ידי העלייה המסחררת של ארבע השנים הקודמות, ולמרות ההאטה הקשה - היקף ההון המנוהל על ידי קרנות הון סיכון היום גדול ב-20 ממה שהיה בשיא פריחתה של תעשיית ה-PC ב-1983.

המומחים אומרים כי מצבן של הקרנות שהצליחו לגייס מיליארד דולר או יותר בחודשים האחרונים טוב יותר מאלה שקופותיהן מדולדלות. הסיכוי לגייס סכומים משמעותיים בשנתיים הקרובות נראה צנום עד אפסי. עד שהמחזוריות לא תשוב להרים בחזרה את הפעילות בשווקים, יתחפרו המשקיעים ולא ייצאו אלא אם יקרה נס.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully