פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   וול סטריט: המסחר נסגר בעליות שערים

   נאסד"ק עלה ב-0.2% לרמה של 2,263 נקודות, דאו ג’ונס הוסיף 0.4% לרמה של 11,228 נקודות ומדד S&P 500 התחזק ב-0.6% לרמה של 1,244 נקודות

   המסחר בוול סטריט ננעל בעליות שערים. המסחר שהחל בירידות על רקע נתוני תעסוקה חלשים מהצפוי, עבר למגמה חיובית בשעת המסחר האחרונה בהובלת מניות הטכנולוגיה והפיננסים.

   נאסד"ק עלה ב-0.2% לרמה של 2,263 נקודות, דאו ג’ונס הוסיף 0.4% לרמה של 11,228 נקודות ומדד S&P 500 התחזק ב-0.6% לרמה של 1,244 נקודות. בסיכום שבועי, צנח נאסד"ק ב-4.7%, דאו ג'ונס נחלש ב-2.8% ומדד S&P 500 איבד 3.1% מערכו.

   בשוק הסולידי, נרשמו ירידות במחירי איגרות החוב של ממשלת ארה"ב לתקופה של 10 שנים, והתשואה עליהן עלתה ב-0.017% לרמה של 3.66% לשנה.

   בזירת המקרו: שיעור האבטלה בארה"ב עלה ל-6.1% באוגוסט - שפל של 5 שנים - לעומת 5.7% בחודש הקודם, לפי נתוני משרד העבודה האמריקאי. אנליסטים העריכו כי שיעור האבטלה ישאר ברמתו מחודש יולי. מספר המשרות בארה"ב הצטמצם ב-84 אלף באוגוסט. משרד העבודה עידכן כי אבדו 58 אלף משרות נוספות ביוני וביולי. אנליסטים צפו כי מספר המשרות יקטן ב-75 אלף בלבד. מספר המשרות הממשלתיות עלה ב-17 אלף, כלומר בשוק הפרטי אבדו 101 אלף מקומות עבודה.

   החוזים על הנפט הגולמי למסירה באוקטובר נסגרו במחיר של 106.23 דולר לחבית, ירידה של 1.5% או 1.66 דולר, בבורסת הסחורות של ניו יורק. בכך השלים מחיר הנפט שישה ימים רצופים של ירידות - רצף הירידות הארוך ביותר מאז מאי 2007. במהלך המסחר היום נפל מחיר הנפט ל-105.13 דולר לחבית - שפל של חמישה חודשים.

   ביל גרוס מנהל פימקו, קרן האג"ח הגדולה בעולם, התייחס היום למצב בשווקים ואמר כי ממשלת ארה"ב צריכה להתחיל להתערב בשווקים כדי למנוע "צונאמי פיננסי". לדבריו, בנקים, חברות השקעות וקרנות נפטרים מנכסים וגורמים לירידת ערכם של אג"חים, מניות, נדל"ן וסחורות. מאז תחילת משבר הסאבפריים לפני כשנה, ירד מדד S&P 500 ב-13%, ומחירי הבתים בארה"ב נפלו ביותר מ-15%. "אם דבר לא ייעשה, מדורת המחנה תהיה לשריפת יער", אמר גרוס. "אם אנחנו רוצים למנוע את המשך כינוס הנכסים של חברות מתמוטטות, אנחנו זקוקים שמשרד האוצר יפתח מחדש את המאזנים שלו".

   סמסונג אלקטרוניקס, יצרנית מוצרי האלקטרוניקה והשבבים הגדולה בעולם, הודיעה כי היא שוקלת לרכוש את סנדיסק (סימול SNDK), יצרנית כרטיסי הפלאש שהוקמה על ידי הישראלי אלי הררי. סנדיסק רכשה את אמ-סיסטמס, יצרנית כונני הפלאש הישראלית וממציאת הדיסק-און-קי, ב-2006. סנדיסק מתמחה בכרטיסי זיכרון מבוססי שבבי פלאש, המשמשים במצלמות דיגיטליות ובנגני מדיה. סמסונג היא אחת מספקיות השבבים של סנדיסק, אולם לסנדיסק פטנטים רבים בתחום כרטיסי הזיכרון. בעקבות ההודעה, זינקה מניית סנדיסק ב-31%.

   דובר סנדיסק אמר כי לחברה אין מושג על התעניינות של סמסונג ברכישתה. סנדיסק נסחרת לפי שווי של 3 מיליארד דולר בבורסת נאסד"ק לאחר שמנייתה צנחה ב-78% מאז נובמבר 2006.

   נוקיה (סימול NOK1V.HE) הפינית, יצרנית הטלפונים הסלולריים הגדולה בעולם, הזהירה היום כי צפויה ירידה בנתח השוק העולמי שלה ברבעון השלישי לאחר שמתחרותיה הוזילו מחירי דגמים ובשל עיכובים בהשקת דגם מכשיר סלולר חדש של החברה. עד כה, העריכה נוקיה כי חלקה בשוק מכשירי הסלולר הגלובלי ברבעון השלישי של השנה יהיה ללא שינוי לעומת הרבעון השני. בעקבות ההודעה, צנחה מניית החברה ב-10% במסחר בבורסת הלסינקי - הירידה היומית החדה ביותר זה קרוב לחמישה חודשים.

   מנייתה של יצרנית המחשבים דל (סימול DELL) הוסיפה 0.2% על רקע ניסיונותיה למכור את החלק הארי של מפעליה ברחבי העולם. מניית החברה נפלה ב-19% מאז 28 באוגוסט, אז דיווחה החברה על צניחה של 17% ברווח הנקי שלה לרבעון השני של 2008.

   מנייתה של ענקית הביגוד קוויקסילור (Quiksilver - סימול ZQK) קפצה ב-15% לאחר שהחברה עקפה את תחזיות האנליסטים לרבעון ודיווחה על רווח נקי של 2.9 מיליון דולר או 9 סנט למניה.

   מריל לינץ' (סימול MER) התחזקה ב-0.4% למרות הורדת המלצה שנתן בנק ההשקעות גולדמן סאקס. בגולדמן הורידו את דירוגם ל"מכירה" מהמלצתם הקודמת "נייטרלי" לאור הערכות כי הבנק צפוי לרשום מחיקות נוספות בזמן הקרוב.

   בין המניות הישראליות שבלטו במהלך המסחר: טבע נחלשה ב-0.6%, בלופניקס איבדה 2.6%; סינרון התכווצה ב-3.8%; מלאנוקס ירדה ב-6.6% וטאואר הוסיפה 3%.