וורן באפט לא מאמין בבנקים בארה"ב

הורה לחדול מלבטח פקדונות בנקים מעבר לערבות הפדרלית. ממשלת ארה"ב ערבה לפקדונות עד סכום של 100 אלף דולר ללקוח

  • באפט
רויטרס

סימן נוסף להעמקת המשבר הפיננסי בארה"ב: חברת ההשקעות ברקשייר האתאווי של המיליארדר וורן באפט, הורתה לחברת הביטוח קנזס בנקרס שורטי (Kansas Bankers Surety), בבעלות קבוצת ווסקו פייננשל - חברה הבת של ברקשייר, לחדול מלבטח פקדונות בנק מעבר לסכום לו ערבה ממשלת ארה"ב - 100 אלף דולר ללקוח. כך דיווח העיתון "וול סטריט ג'ורנל". פרמיית הביטוח משולמת בארה"ב על ידי הבנק, וגובהה נקבע לפי איתנותו הפיננסית.

חברת הביטוח כבר הודיעה על ההחלטה ל-1,500 בנקים ביותר מ-30 מדינות. ההוראה ניתנה ביום שני על ידי באפט עצמו. קנזס בנקרס שורטי היא חברה המונה 18 עובדים. מספר החברות הפרטיות שעוסקות במכירת ביטוח פקדונות לבנקים הוא מצומצם מאד, אך שולי הרווח גבוהים כיוון שמדובר בבנקים השואפים למשוך לקוחות עשירים במיוחד.

בשבוע שעבר דיווח "וול סטריט ג'ורנל" כי התוכנית הפדרלית לביטוח פקדונות בארה"ב (FDIC) עשויה ללוות כסף ממשרד האוצר האמריקאי, נוכח המבול הצפוי של קריסות בנקים. נכון לסוף הרבעון השני של השנה, מספר הבנקים הנכללים ברשימת המוסדות הפיננסים הבעייתיים של FDIC זינק ל-117 - לעומת 90 בסוף הרבעון הראשון. היקף הנכסים של הבנקים הנכללים ברשימה זינק ל-78 מיליארד דולר, לעומת 26 מיליארד דולר בסוף הרבעון הראשון של השנה.

לרשות FDIC עומדים כיום 45.2 מיליארד דולר. הפעם האחרונה שבה נאלץ FDIC ללוות כספים ממשרד האוצר היתה בתקופה משבר ההלוואה והחיסכון של ראשית שנות ה-90, במהלכו פשטו את הרגל אלפי בנקים.

הבנקים בארה"ב רשמו את הרבעון השני הכי גרוע מאז 1991, כשהיקף הרווחים הכולל עמד על 5 מיליארד דולר, נפילה של כ-87% לעומת 36.8 מיליארד דולר בתקופה המקבילה בשנה הקודמת.

קריסת הבנק למסחר לפני שש שנים והחששות מתגובת שרשרת הביאו לדיונים על החלת ביטוח פיקדונות ממשלתי גם בישראל. הדיונים נמשכו שלוש שנים ובנק ישראל גיבש המלצה מפורטת בנושא, אבל המהלך טורפד על ידי משרד האוצר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully