ממשיך להתייקר: מדד המחירים לצרכן עלה ב-0.8%

האינפלציה בישראל ממשיכה לעלות בקצב מהיר. מתחילת השנה עלה מדד המחירים ב-4.4%. סעיף הדיור תרם 0.6% לעלייה ובניטרולו נרשמה עלייה של 0.2% בלבד

  • מדד
דורון שלו

עליית המחירים בישראל אינה עוצרת. מדד המחירים לצרכן לחודש אוגוסט רשם עלייה של 0.8%, בהמשך למדד יולי, שזינק ב-1.1%. כך פרסמה היום (שני) הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. לעלייה במדד תרמו במיוחד סעיפי הדיור (3.7%) המהווה 20% מהמדד ותרם לו 0.6%, הירקות הטריים שעלו ב-12.5%, מחירי המים לצריכה פרטית שטיפסו ב-4% והחשמל לצריכה פרטית שעלה בכ-1%. סעיף ההבראה והנופש זינק ב-7%, בעקבות חופשות הקיץ. ירידה של 8.4% נרשמה בסעיף הביגוד, בעקבות מכירות סוף העונה וברכיבי הדלקים שהוזלו ב-4.5% והפחיתו 0.2% מהמדד.

מתחילת השנה עלה מדד במחירים ב-4.4% וב-12 החודשים האחרונים עלו המחירים ב-5% - הרבה מעבר ליעד האינפלציה הממשלתי שעומד על 1%-3%.

בית ההשקעות מריל לינץ' פירסם אתמול סקירה המתייחסת לקצב האינפלציה, בה צפה כי קצב האינפלציה יירד ברבעון השלישי לגובה תוואי האינפלציה הממשלתי - 1%-3% בשנה. עד סוף 2008 הוא צופה אינפלציה של 5.1%, שתרד ל-2.4% בלבד ב-2009.

מדד המחירים לצרכן הוא אחד הפרמטרים החשובים העומדים בפני בנק ישראל בבואו לקבוע את הריבית במשק. מדד גבוה מראה כי המחירים במשק עולים ושוחקים את כח הקניה והפתרון המקובל הוא העלאת הריבית. ריבית גבוהה מעניקה לצרכנים תמריץ לקנות פחות ולחסוך יותר ובכך מצננת את המשק ואת האינפלציה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully