וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

כאוס בקונגרס: הרפובליקאים פוצצו את תוכנית החילוץ

דפנה מאור

26.9.2008 / 10:23

שר האוצר פולסון ליו"ר בית הנבחרים: "אל תפוצצי את התוכנית". בוש: הכלכלה בסכנת קריסה

המגעים על אישור תוכנית החילוץ הפיננסית של משרד האוצר הידרדרו לכדי כאוס בקונגרס. לאחר ימים של התחבטות בתוכנית הכלכלית הנרחבת ביותר מאז שנות ה-30, הגיעו נציגי שני הצדדים לכדי התקוטטות פומבית נדירה. שר האוצר הנרי פולסון כרע ברך לצידה של יו"ר בית הנבחרים, ננסי פלוסי, ושטח בפניה תחינה: "אל תפוצצי את זה". הנשיא בוש אמר, "אם הכסף לא ישתחרר, הכלכלה עלולה ליפול". מי שהכשיל את התוכנית, לבסוף, לא היתה האופוזיציה הדמוקרטית, כי אם הרפובליקאים, שהתנגדו לתוכנית ההתערבות הבוטה בכוחות השוק.

המשבר הפיננסי בארה"ב עלה אתמול מדרגה, עם קריסתו של וושינגטון מיוצ'ואל. בנק החסכון וההלוואות הגדול בארה"ב, נסגר אמש בהוראת השלטונות בארה"ב, בקריסה הגדולה ביותר של בנק בהיסטוריה של ארה"ב. הבנק נסגר לאחר שלקוחות משכו פקדונות בסך 16.7 מיליארד דולר מאז 16 בספטמבר, ביודעם כי הבנק נמצא בקשיים. וושינגטון מיוצ'ואל הסתבך במתן משכנתאות ללווים בעייתיים והגיע לסף פשיטת רגל. בנוסף, התרבו סימנים למצוקה בשוק ני"ע המסחריים, המשמש למימון לטווח קצר לפעילותן הכלכלית של חברות רבות.

במהלך השבוע האחרון דנו נציגי המפלגה הדמוקרטית והמפלגה הרפובליקנית בהוספתם של סעיפים לתוכנית הנוגעים לסיוע למשקי בית ולהגבלת שכרם של המנהלים בחברות שיקבלו סיוע ממשלתי. הממשל הביע התנגדות חריפה להוספתם של סעיפים נוספים לתוכנית, אך נכנע ביום רביעי לדרישת הדמוקרטים והסכים להוסיף סעיף אשר יטיל מגבלות על שכר המנהלים בחברות שישתתפו בתוכנית החילוץ, ועל גובה הפיצויים של בכירים שיפרשו.

שר האוצר האמריקאי הנרי פולסון, יו"ר הבנק הפדרלי בן ברננקי ונשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, קראו בימים האחרונים לקונגרס לפעול במהירות כדי לאשר את תוכנית החילוץ למגזר הפיננסים - ההתערבות הממשלתית הגדולה ביותר של ממשלת ארה"ב בשווקים הפיננסיים מאז השפל הכלכלי הגדול בשנות ה-30 של המאה הקודמת. השלושה הזהירו כי עיכוב באישור התוכנית עלול לאיים על השווקים ועל יציבותה של כלכלת ארה"ב.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully