וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מחיר הנפט הגולמי צנח ב-6% ונסגר במחיר 63.9 דולר לחבית בניו יורק - ירידה של 57% משיאו

מיכל רמתי

3.11.2008 / 23:05

ירידה בייצור בארה"ב ודיווחים על ירידה בייבוא הנפט באסיה הגדילו את הערכות כי הביקוש לנפט פוחת


מחיר הנפט הגולמי צנח ב-5.8% ונסגר במחיר 63.91 דולר לחבית בניו יורק, לאחר שדו"ח הייצור בארה"ב הצביע על הירידה החדה ביותר במגזר הייצור זה 26 שנים, והגביר את ההערכות כי הביקוש לנפט בארה"ב יצטמצם. מחיר הנפט נמוך כעת ב-57% מהשיא שרשם ביולי, 147.27 דולר לחבית. לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה, נמוך מחיר הנפט ב-33%.

חברות היצור בארה"ב קיצצו בחדות בתפוקה באוקטובר, זה החודש השני ברציפות. מדד ה-ISM למגזר היצור צנח באוקטובר ל-38.9% - הרמה הנמוכה ביותר זה 26 שנה. שיעור נמוך מ-50 משקף התכווצות. שיעור הנפילה החד הפתיע את הכלכלנים, שצפו כי המדד ירד ל-41.5%. גם ההזמנות החדשות וגם התפוקה נפלו לרמות הנמוכות ביותר שלהן מאז שנות ה-80 המוקדמות. בספטמבר היה המדד 43.5%, ובאוגוסט 49.9%.

לחששות כי הביקוש בארה"ב יפחת, הצטרפו כעת גם חששות כי באסיה יפחת הביקוש לנפט, בעוד היצרניות האסיאתיות יתאימו עצמן למיתון המאיים על ארה"ב ואירופה, ויאטו את קצב הייצור. חששות אלה חוזקו על ידי דו"ח לפי נרשמה ירידה בייבוא הנפט על ידי בתי הזיקוק באסיה.

צ'יינה פטרוליאום, חברת הזיקוק הגדולה באסיה, דיווחה היום כי תזקק פחות נפט בשל ירידה בביקוש, דיווחה החברה האם שלה. דרום קוריאה, צרכנית הנפט ה-9 בגודלה בעולם, הפחיתה באוקטובר את ייבוא הנפט ב-1.4%.

הנציבות האירופית הזהירה היום כי כלכלת אירופה נכנסה למיתון, והורידה את תחזית הצמיחה שלה גם עבור 2009. חברות האיחוד האירופי אחראיות לכ-17% מצריכת הנפט העולמית, להערכת משרד האנרגיה האמריקאי. הירידות מגיעות למרות הורדת התפוקה של ארגון אופ"ק, והודעות של נסיכויות המפרץ ואיראן על צמצום התפוקות שלהן.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully