וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קרנות הפנסיה הפסידו 10% בינואר-אוקטובר

אתי אפללו

4.11.2008 / 7:47

קופות הגמל השיגו בממוצע תשואה שלילית של 9.5% עד סוף ספטמבר, ותשואה שלילית מוערכת של 18.5% עד סוף אוקטובר

בסיכום שלושת הרבעונים הראשונים של 2008, ענף הפנסיה השיג תשואה שלילית של 4.1%. בשוק מעריכים כי התשואה השלילית בענף הפנסיה באוקטובר השחור תסתכם בכ-5%-7% - וההערכות הן כי התשואה השלילית המצטברת מתחילת השנה בקרנות הפנסיה הגדולות, כולל הנפילות בשווקים של אוקטובר, תסתכם ב-10%.

ההפסד הממוצע של החוסכים בקרנות הפנסיה בשלושת הרבעונים הראשונים של 2008 היה 4.1%. מובן שהמצב בשווקים פוגע גם בחוסכים בקרנות הפנסיה, ואולם מצבם של החוסכים בקרנות הפנסיה החדשות טוב באופן משמעותי ממצבם של החוסכים באפיקים המקבילים - קופות הגמל וביטוחי המנהלים.

קופות הגמל השיגו בממוצע תשואה שלילית של 9.5% עד סוף ספטמבר ותשואה שלילית מוערכת של 18.5% עד סוף אוקטובר, ואילו החוסכים בביטוחי המנהלים השיגו עד ספטמבר תשואה שלילית ממוצעת של 10.5%, וצפויים להגיע אחרי אוקטובר אף לתשואה שלילית 19%-20% .

הסיבה העיקרית להבדלים בין האפיקים היא שקרנות הפנסיה מקבלות מהמדינה 30% אג"ח מיועדות, המניבות תשואה של 4.86%. בחודשים שבהם יש ירידות בשווקים, אג"ח אלה משמשות כרית ביטחון לחוסכים בפנסיה.

הניוד החל

נתונים אלה יכולים אולי לנחם את החוסכים בקרנות הפנסיה, אבל במקביל הם מדאיגים מאוד את ראשי ענף הגמל. מתחילת אוקטובר ניתן לנייד את החסכונות בין אפיקי הגמל והפנסיה.

בשל שינויים רגולטורים מתחילת השנה, סביר להניח שהחוסכים הוותיקים בגמל, שיקבלו את חסכונותיהם כהון ולא כקצבה, לא ימהרו להעביר את כספם לקרנות הפנסיה. עם זאת, חוסכים שמעדיפים את כספם כקצבה עשויים להעדיף את ענף הפנסיה - בעיקר בתקופה תנודתית זו ולנוכח הפערים בתשואות בין ענף הגמל לענף הפנסיה.

מגורמים בענף הגמל, לעומת זאת, שומעים בעיקר על סיבות לא להעביר את החסכונות וההפקדות לענף הפנסיה. הטענה העיקרית היא הצורך לפזר את תיק החיסכון הפנסיוני בין כמה מכשירים כדי למזער את סיכון הרגולטור - סיכון לשינוי המשטר החקיקתי של אותו מכשיר חיסכון.

בענף הפנסיה עצמו הקרנות הגדולות מציגות פערים ניכרים בתשואות המצטברות מתחילת השנה: גלעד שנרכשה על ידי הראל מתחילת השנה, והמשקיעה באופן שמרני יותר מקרנות פנסיה אחרות במניות, מציגה ירידה של 0.68% מתחילת השנה; לעומתה, הפניקס פנסיה מציגה מתחילת השנה תשואה שלילית מצטברת של 7.96%; קרן הפנסיה הגדולה מבטחים מציגה תשואה שלילית של 5.08% מתחילת השנה; וקרן הפנסיה השנייה בגודלה, מקפת, מציגה מתחילת השנה תשואה שלילית נאה של 3.49%-.

כלל פנסיה מציגה מתחילת השנה תשואה שלילית של 4.04%. עם זאת, כלל פנסיה מורכבת משתי קרנות שונות, כך שאף אחד מעמיתי כלל פנסיה לא השיג למעשה את התשואה הזאת. עמיתים של כלל פנסיה ספיר השיגו מתחילת השנה תשואה של 6.49%, ואילו עמיתי כלל פנסיה יהלום השיגו מתחילת השנה תשואה שלילית של 1.61%.

תשואות קרנות הפנסיה הקטנות הפועלות בשוק לספטמבר עדיין לא פורסמו, אולם עד אוגוסט קרנות אלו השיגו בממוצע קרנות גרועות משל קרנות הפנסיה הגדולות. בחינה של תשואות הקרנות לטווח ארוך - בשלוש השנים האחרונות עד אוגוסט האחרון - מעלה כי הראל פנסיה ומגדל מקפת מובילות את התשואות לטווח הארוך, עם תשואות מצטברות של יותר מ-26%.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully