וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מצא את הקשר: משה קצב, האחים גבריאלי, גיאורגיה והקרקעות המסתוריות

גידי וייץ

5.11.2008 / 9:40

זו הפעם הראשונה שבה נחשפים קשרים עסקיים בין משפחת גבריאלי לקצב, שלפי עדותו של ראובן גבריאלי, סייע לו להתמנות לקונסול הכבוד בגיאורגיה ■ הנשיא לשעבר שותף של האחים גבריאלי בבעלות על קרקעות באזור באר שבע וגבעת ברנר ■ קצב אישר כי שילם על הקרקעות -


מאת גידי וייץ ואורי בלאו, הארץ

הנשיא לשעבר משה קצב, אשתו ושניים מילדיהם הם שותפים של האחים ראובן ועזרא (שוני) גבריאלי בבעלות על קרקעות באזור באר שבע וגבעת ברנר, כך נחשף בתחקיר "מוסף הארץ" שיתפרסם ביום שישי. זו הפעם הראשונה שבה נחשפים קשרים עסקיים בין משפחת גבריאלי לקצב, שלפי עדותו של ראובן גבריאלי, סייע לו להתמנות לקונסול הכבוד בגיאורגיה.

לפי התחקיר, המשרטט את נפילת האימפריה הכלכלית של האחים גבריאלי ואת הסתבכותם בכתב אישום חמור הנמצא כרגע בהכנה בפרקליטות, נהגו חברות בבעלות המשפחה לרכוש קרקעות רבות, חקלאיות ברובן, במחירים נמוכים, בתקווה שיום אחד הן יופשרו לבנייה למגורים. לא מכבר, כשעובדי הגופים המקדמים את הליכי התכנון של פארק נחל באר שבע הכינו את רשימת הבעלים של קרקעות התוכנית, התחוור להם שעשרות דונמים הגובלים בפארק נמצאים בבעלות חברת נדל"ן ששמה "גבריאלי ע. נכסים והשקעות", ששייכת לאחים ראובן ועזרא (שוני) גבריאלי.

יחד עם האחים גבריאלי, נחשף בתחקיר, שותפים באותן קרקעות כמה מקורבים להם, כשהבולטים שבהם הם הנשיא לשעבר קצב ורעייתו גילה. בני הזוג קצב נרשמו בטאבו כבעלי הקרקע במאי 2001, בזמן שקצב כיהן כנשיא והרבה לפני פרוץ הסקנדלים המיניים.

במסגרת העסקה לרכישת הקרקע, שקדמה בכמה שנים לרישום בטאבו, דיווח שוני גבריאלי שהחברה קנתה 57 דונמים ליד באר שבע, "חלק עבורה וחלק בנאמנות עבור גילה קצב ומשה קצב מקרית מלאכי. החברה רכשה עבור שניהם יחד שלושה דונם בלתי מסוימים במקרקעין".

ב-8 במאי 2001, יום לפני שהקרקעות בדרום נרשמו על שם משה וגילה קצב, נרשמו גם ילדיהם של בני הזוג - ישראל, אז בן 21, ובועז הצעיר ממנו - כבעלים בקרקע בתחום מועצה אזורית גבעת ברנר. הקרקע שבה שותפים ישראל ובועז, מצפון-מזרח לקיבוץ, היא בת עשרות דונמים, ורובה מוחזק על ידי חברה אחרת ששמה "א.ר.ע.ש נכסים והשקעות", שבעליה הם האחים גבריאלי ואיש העסקים וחבר מרכז הליכוד המקורב לקצב, אריה שאשא.

בתגובה אישר קצב את הדברים וטען כי שילם על הקרקעות מחיר מלא. מעבר לכך סירב קצב להרחיב, בטענה שמדובר ב"צנעת הפרט". קצב, שסירב אף להציג מסמכים המאשרים את התשלום על הקרקע, הכחיש שפעל למינויו של גבריאלי כקונסול כבוד.

כתב האישום נגד האחים גבריאלי, שפרקליטות מיסוי וכלכלה הודיעה שהיא מתכוונת להגיש נגדם, מייחס להם הפעלה של רשת הימורים בלתי חוקיים בישראל באמצעות האינטרנט בשנים 2000-2002. נאשם נוסף בתיק הוא שלומי גבריאלי, בנו הבכור של שוני, שלפי החשד השתתף בניהול האופרציה. התחקיר חושף ששלומי עזב את ישראל לפני כמה חודשים ומתגורר היום בפלורידה. מקורבים לפרשה אומרים שהוא לא מתכוון לחזור לשימוע. פרקליטו של ראובן גבריאלי, עו"ד יואל רשף, מסר ש"למרשי אין כל קשר לפרשה והדבר יתברר לבטח בשימוע".

לפי התחקיר הובילו חקירת המשטרה, כישלון המיזם והזרקורים שהופנו לפעילות המשפחה בעקבות בחירת ענבל גבריאלי לכנסת מטעם הליכוד ב-2003 לקריסה הכלכלית של המשפחה. אביה של ענבל, שוני גבריאלי, אמר למוסף "הארץ": "זה דפק אותנו בגדול. אני אציג בפניכם כל עסק שיש לי ואראה לכם את דפי הבנק על הפנים. ריסקו אותנו. מעניין שכל פעם שאנחנו הולכים לסגור עסקה עם גוף מסוים, פתאום מופיעה כתבה בעיתון או בטלוויזיה ואנשים מקבלים רגליים קרות והכל יורד לטמיון".

אולם האירועים המשפחתי, מועדון "אריאנה" (היום "חצרות יפו"), הוסיף גבריאלי, נמצא בימים אלה על סף סגירה. "הוא מתמוטט לגמרי. היו שואלים אנשים למה הם לא עושים אירוע שם והיו אומרים: 'אל תצטט אותי, אבל מה, לבוא עם שכפ"צים לשם?' עד כדי כך".

ביחס לטיוטת כתב האישום נגדו אמר גבריאלי ש"לדעתי לתיק הזה תהיה הלוויה מאוד גדולה והמת יהיה עכבר. מה הביג דיל פה? בסך הכל הם טוענים לעבירת מס ועל הגוף שלנו הם רוצים ליצור פה תקדים. לא נראה לי שייצא מזה משהו בכלל".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully