וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שכר המינימום בענפי הסיעוד, השמירה והניקיון יועלה

חיים ביאור

17.11.2008 / 8:19

ההסתדרות יוזמת מהלך, שלפיו כל תוספת שכר שתיקבע בהסכמים קיבוציים בענפים אלה תהפוך לשכר מינימום מחייב

ההסתדרות יוזמת שינוי בדפוסי השכר בכמה מענפי המשק, שבהם משולם שכר נמוך במיוחד והמועסקים בהם נחשבים לחלשים מבחינת כוח המיקוח שלהם מול המעסיקים. לפי הצעת ההסתדרות, שכר המינימום לעובדים בענפי הסיעוד, השמירה והניקיון יהיה גבוה למעשה משכר המינימום הקבוע בחוק, שהוא 3,740 שקל.

לפי ההצעה, שאותה גיבש ראש המחלקה המשפטית של האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, עו"ד שי תקן, כל תוספת שכר שתשולם כחלק מהסכם קיבוצי שייחתם באחד משלושת ענפים אלה תהפוך את השכר בענף לשכר מינימום שאין לשלם סכום נמוך ממנו - גם לעובדים חדשים. המעסיקים בענפים אלה לא הביעו התנגדות למהלך.

לדוגמה, בענף הניקיון מקובל כיום לשלם שכר מינימום של 3,740 שקל; אם העובדים בענף זה יקבלו תוספת שכר של 3% במסגרת הסכם קיבוצי עם ההסתדרות, הרי שמשכורתם תוגדל ב-112 שקל - ושכר המינימום בענף יהיה 3,860 שקל.

270 אלף עובדים

לפני שבועיים חתמה ההסתדרות על הסכם קיבוצי עם חברות השמירה והאבטחה, שמבטיח לעשרות אלפי המועסקים בענף תוספת שכר של 2.5% (שר התמ"ת אמור להוציא בקרוב צו הרחבה להסכם). לפיכך, לפי הצעת ההסתדרות, שכר המינימום בענף זה יהיה 3,833.5 שקל. בנוסף, בחודשים הקרובים ייחתם הסכם קיבוצי ל-70 עובדים בענף הסיעוד, שבמסגרתו יקבלו תוספת שכר דיפרנציאלית של 4%. בעקבות ההסכם יהיה שכר המינימום בענף הסיעוד 3,890 שקל.

בענפי הסיעוד, השמירה והניקיון מועסקים 270 אלף עובדים, מהם 100 אלף באבטחה ושמירה, 100 אלף בניקיון ו-70 אלף בסיעוד. "המטרה היא ששכר המינימום שיתקבל בעקבות תוספות השכר יהיה שכר המינימום באותם ענפים, שהפרתו היא עבירה על חוק שכר מינימום", אמרו אתמול בהסתדרות.

אתמול פתחה ההסתדרות מוקד פניות למפוטרים, שמאויש באנשי איגודים מקצועיים. המוקד נפתח בעקבות פיטורי 700 עובדים מחברת משמר. מספר המוקד: 331-700-1700. במקביל העמידה ההסתדרות לשירותם של מפוטרי משמר את עו"ד אהוד שילוני, שיגבה תמורת השירות סכום נמוך של 400 שקל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully