וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אליעזר פישמן - בראש רשימת הטייקונים המסוכנים

רותם שטרקמן

19.11.2008 / 8:17

האג"ח של חברת כלכלית לירושלים שבשליטתו נפלו אתמול ב-17% ויש חשש כבד לחדלות פירעון. מתחילת השנה צנח שווי החברה ב-92%

הקריסה במניות ובאג"ח של הטייקונים הגדולים בבורסה נמשכת. בשבועיים האחרונים נפלו המניות והאג"ח של החברות שבשליטת אליעזר פישמן בחדות והצטרפו למגמת המפולת הכללית. בעקבות הירידות התייצב פישמן בראש טבלת הטייקונים המסוכנים, כאשר האג"ח של כלכלית לירושלים שבשליטתו נסחרות בתשואה שנתית של 63%. אתמול נפלו האג"ח של כלכלית בעוד 17%.

תשואה גבוהה כל כך משקפת חששות כבדים לחדלות פירעון, ודי ברור שבתשואות כאלה פישמן לא יוכל לקבל אשראי נוסף משוק ההון, כך שיקשה עליו למחזר את ההלוואות הישנות. גם מניית כלכלית רשמה בשבועות האחרונים ירידות חדות והחברה הגיעה לשווי מצחיק של 330 מיליון שקל, פחות מעשירית מההון העצמי שלה. בעשרת הימים האחרונים נפלה כלכלית ב-60% ומתחילת השנה היא צנחה ב-92%.

אג"ח ה' של כלכלית מככבת בראש טבלת התשואות של איגרות החוב הנכללות במדד תל בונד 60. אחריה ממוקמות שלוש סדרות אג"ח של אפריקה ישראל, עם תשואות של 44%-52%, ואחריהן האג"ח של אלביט הדמיה, עם תשואה שנתית לפדיון של 30%. במקום השביעי נמצאת אלוני חץ, עם תשואה של 28%, ובמקום השמיני מבני תעשיה, שגם היא חברה הנשלטת על ידי פישמן (חברה-בת של כלכלית). במקומות התשיעי והעשירי נמצאות האג"ח של קבוצת דלק ואלו של גזית.

בשוק ההון טוענים כי פישמן רוכש איגרות חוב ומניות. הוא מדווח על רכישת מניות, אך על רכישת איגרות חוב הוא אינו חייב לדווח. העסקים של פישמן חשופים למוקדי המשבר הגלובלי, שכן הוא ממוקד בעסקי נדל"ן, בעיקר בחו"ל, ויש לו השקעות גדולות ברוסיה. בנוסף, החברות שבשליטתו ממונפות וידוע שהוא הפסיד באופן פרטי מאות מיליוני שקלים מהימור שגוי על הלירה הטורקית.

היקף החוב של כלכלית באג"ח שלה עולה על 2.5 מיליארד שקל, ואילו שווי השוק של אג"ח אלה מסתכם בכ-1.1 מיליארד שקל. היקף החוב המאוחד של החברה מסתכם בכ-19 מיליארד שקל וההון העצמי שלה הוא כ-4.1 מיליארד שקל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully