וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

יוסי מימן וארנון מילצ'ן: "עד עכשיו היינו מטורפים; ב-1 בינואר נוריד את העמלה ל-20%"

סיון קלינגבייל

19.11.2008 / 20:09

בראיון בלעדי ל-TheMarker מצהירים בעלי ערוץ 10 כי נמאס להם


לבעלים של ערוץ 10 נמאס. דו"ח הממונה על ההגבלים העסקיים, שחשף את הסיבות לכך שנאסר על שלמור אבנון עמיחי, R&Y וראובני פרידן להמשיך להפעיל במשותף את חברת המדיה יוניטד, נפל לידיהם אתמול כפרי בשל.

בשיחה עם TheMaker בעקבות הדו"ח מוסרים יוסי מימן וארנון מילצ'ן הצהרה חריפה: אין בכוונתם לשתף עוד פעולה עם הכללים הנהוגים בתחום העמלות בישראל. ערוץ 10, לדבריהם, לא ישלם למשרדי הפרסום יותר מ-20% עמלה.

"הגיע הזמן להבין שאנחנו חיים במציאות חלופית", אומר מילצ'ן. "יש מצב כלכלי חדש בכל העולם. כיום 30% העמלה שמשולמת למפרסמים פוגעים בקיום של ערוצי הטלוויזיה. ועל חשבון מי זה? אנחנו לא נעבור את ה-20%. הגיע הזמן לומר למפרסמים: קחו או עזבו.

"זה קרטל מלמטה ועד למעלה. באים כל הפרסומאים ואומרים 'אם לא תתן לי 30%, אני לא מפרסם אצלך'. נגיע למצב שלא נוכל לעמוד ברמת התוכניות, כי הכסף עבר לפרסומאים. אף ערוץ טלוויזיה לא ישרוד ­ גם לא ערוץ 2. בעולם משלמים 10%-15% למשרדי הפרסום. אני לא מבין למה לא התעוררנו עד עכשיו".

יוסי מימן: "ההשקעה שלנו בערוץ מתקרבת ל-1.4 מיליארד שקל. זה מצב בלתי נסבל. אם הפרסומאים היו מרוויחים בסטנדרטים הנהוגים בעולם, הערוצים בישראל היו מאוזנים ואפשר היה לעשות טלוויזיה. סוחטים אותנו. זה קרטל. אנחנו מדברים גם בשם רון לאודר כאשר אנחנו אומרים שלא נשלם".

100 מיליון דולר בשנה

למימן ומילצ'ן בטן מלאה על הפרסומאים בישראל. בעיקר משום שנמאס להם לשרוף כסף בלי לראות הצלחה. אנשי העסקים המיליארדרים לא מהססים לתלות את חוסר ההצלחה בגובה העמלות שנאלץ הערוץ לשלם למשרדי הפרסום. דו"ח הממונה מספק להם רוח גבית בעוצמה של טייפון.

"אנחנו מזרימים לערוץ מדי חודש 12 מיליון שקל", מודה מימן. "המספרים פשוטים. ההוצאה השנתית לפרסום מעולם לא הגיעה למספרים שחזו לפני כניסת ערוץ 10. היא תמיד היתה 30% פחות. כשהושק הערוץ דיברו על כך שהיקף הפרסום בטלוויזיה יגיע אחרי כארבע שנים ל-500 מיליון דולר. בפועל הוא מגיע לכ-350 מיליון דולר השנה, וההוצאה על פרסום צפויה לרדת".

אם להסתמך על המספרים שמספק מימן, כ-100 מיליון דולר עוברים בכל שנה למשרדי הפרסום כעמלות. לדברי מילצ'ן ומימן ­ מצבם של כל הערוצים היה טוב בהרבה אם הסכום היה נמוך משמעותית. "ארנון, רון ואני החלטנו שאנחנו מספיקים עם השיגעון", מכריז מימן. "אנחנו פועלים במציאות שבה יותר מ-50% מהתקבולים יוצאים לפני שמתחילים לעבוד. כשמחברים את דמי הזיכיון וחובות התשלום לפי הרשות ­ ומוסיפים 30% שהולכים למשרדי הפרסום ­ מגיעים להוצאה שאינה מאפשרת להפעיל עסק.

"משרדי הפרסום וחברות המדיה צריכים להתחבר לעולם ולהבין שצריך להדק את החגורה. החלטנו מה תו המחיר שאנחנו מוכנים לשלם. מי שירצה ­ יאכל. האחריות על מה שיקרה ועל המפוטרים שיישארו בלי עבודה אם ייסגר הערוץ ­ מוטלת על הפרסומאים".

להערכת מימן, גם בערוץ 2 שמצבו טוב מזה של ערוץ 10 מתחילים להתכופף תחת נטל העמלות הגבוהות. "לדעתי גם הם מתחילים לסבול", הוא אומר. "כשמישהו סובל ­ הוא לוקח משהו נגד כאבים. ההערכה שלנו היא שהם חשים כמונו במאבק מול קרטל של פרסומאים".

מילצ'ן: "אם מישהו יראה לי דרך להגיע לאיזון כשמשלמים את העמלות האלו ­ואני לא מדבר על רווח ­ אני עושה מופע חוף ענק עם זיקוקי דינור ומביא את אנג'לינה ג'ולי. ראיתי אותה בוכה אתמול ב-CNN. אולי זה בגלל העמלות.

"אנחנו במצב סביר של רייטינג. אבל גם בשנה הבאה, כשתהיה 'הישרדות' כל הזמן ויהיה רייטינג גבוה, וגם אם יהיו קיצוצים בערוץ והקלות ממשלתיות ­ לא נגיע לאיזון בלי להוריד את העמלה ל-20%.

"בכל העולם קשה עכשיו בתחום המדיה. יש לי ידיד, סאמנר רדסטון, בעל השליטה בחברות המדיה ויאקום ו-CBS. האימפריה שלו עומדת לקרוס, כי הוא קנה את CBS. המניה של CBS צנחה בגלל הירידה בפרסום ­ והעמלות שם זה חצי. הצונאמי הכלכלי בעולם גורם לירידה בהיקף הפרסום. מאיתנו מצפים לשמור על ערוץ פתוח ולקנות כדורגל וכדורסל, ולהשקיע בתוכן. מגיעה לנו תמיכה ציבורית.

"הדו"ח של הממונה קובע כי למעשה יש קרטל שקובע מה יקרה, ולא מאפשר לנו לעשות טלוויזיה טובה. זה פוגע בצופה. זה יגיע לזה שלא תהיה טלוויזיה והמפרסמים יישארו בלי מקום לפרסם".

להתפשט או למות

"ב-1 בינואר נוריד את העמלה ל-20%", מודיע מילצ'ן. "זאת עדיין עמלה מהגבוהות בעולם. אם בעקבות זה לא יפרסמו ויהיו פיטורים ­ זאת אחריות הפרסומאים. זה בגלל החמדנות שלהם. מה הם עושים? מתווכים בין מי שמזיע בכדי ליצור מוצרים, כמו אסם, לבין מי שמזיע לעשות יצירה בטלוויזיה. הייתי מתחלף אתם. יוסי, בוא נקים חברת פרסום".

מימן: "יש להם פונקציה והם ממלאים אותה. הבעיה שהם עברו את הגבול. הסוס לא יכול לסחוב יותר את המטען. יש אלמנט סביר ויש אלמנט לא סביר. בסוף הסובל העיקרי הוא הבן אדם בבית. לאודר אומר לי שבכל תחנות הטלוויזיה בעולם לא שמעו על עמלות כאלו.

מילצ'ן: "שיכנעתי את רופרט מרדוק (הבעלים של ענקית המדיה ניוז קורפ ס"ק) להיכנס לערוץ 10. היה כבר הסכם, ואז הוא קיבל הלם כשנכנס למספרים ושמע כמה עמלות אנחנו משלמים. אנחנו כמו שבוי שמכוונים לו אקדח לרקה ­ יש לנו בחירה: להתפשט או למות".

מימן: "הבאנו מומחים של מרדוק ולאודר לנתח מה אפשר לעשות. והמסקנה היתה שעם רמה כזאת של עמלות ­ אי אפשר להתקיים. עד עכשיו היינו מטורפים".

מילצ'ן: "המטורף הגדול זה יוסי. לא יודע איך אני הגעתי לפה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully