וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

החילוץ של סיטי עשוי לשלוח את וול סטריט ליום עליות נוסף

שמואל שוסטר

24.11.2008 / 15:28

אומריקס תיסחר על רקע מכירתה לג'ונסון אנד ג'ונסון; גילת לווינים ואיתוראן יסחרו על רקע דו"חותיהן


הסיוע שהעניק הממשל הפדראלי לענקית הפיננסים סיטי עשוי לשלוח את השווקים של וול סטריט ליום שני ברצף של עליות. החוזים העתידיים על המדדים המובילים מצביעים על עליות של עד 2.6% עם פתיחת המסחר.

ביום שישי ננעל המסחר בעליות שערים חדות על רקע מינויו של טים (טימותי) גייתנר, לתפקיד שר האוצר בממשל אובמה החדש. דאו ג'ונס הוסיף 6.5% ל-8,046 נקודות אך בסיכום שבועי איבד 5.3%, נאסד"ק עלה ב-5.2% ל-1,384 נקודות אך בסיכום שבועי איבד 8.7%. S&P 500 טיפס ב-6.3% ל-800 נקודות אך בסיכום שבועי איבד 8.4%.

בזירת המקרו: לאחר פתיחת המסחר צפויים להתפרסם נתוני מכירות הבתים החדשים בארה"ב לחודש אוקטובר. אנליסטים בוול סטריט צופים ירידה במספר הבתים שנמכרו במהלך החודש לרמה של 5 מיליון בתים. זאת לעומת 5.18 מיליון בתים שנמכרו בחודש ספטמבר.

הנפט הגולמי נסחר בעליות מחירים זה היום השני ברציפות במסחר בניו יורק, ועובר את סף 50 הדולרים לחבית, בעקבות הערכות שקיצוצי התפוקה של איגוד המדינות המייצאות, אופ"ק, ימנעו את הצפת המלאים בשוק העולמי. מחיר הנפט הגולמי מסוג לייט קרוד עולה כעת ב-3.6% לשער של 51.71 דולר לחבית.

צפי להורדת ריבית נוספת בארה"ב: הבנק הפדרלי של ארה"ב, שכבר הזרים מיליארדי דולרים למערכת הפיננסית העולמית, עתיד להציף את השווקים במטבע האמריקאי בניסיון לפתור את המשבר הכלכלי החמור ביותר מאז השפל הגדול - צעד שיביא לירידת כוחו של הדולר בטווח הארוך. פעולה זאת תבוא, ככל הנראה, אם יוחלט על הורדת הריבית בארה"ב, העומדת כיום על רמה של 1%, לשער של 0%. כשלא תהיה אפשרות לבנק המרכזי להוזיל יותר את מחיר הכסף, הוא יגדיל את כמות ההון במערכת הבנקאית.

יו"ר הבנק הפדרלי, בן ברננקי, הודה כי לא העריך כראוי את חשיבותו של המשבר בשוק משכנתאות הסאבפריים ולא צפה בזמן את השפעתו הפוטנציאלית ההרסנית של קריסת השוק על המגזר הפיננסי כולו. לדבריו, "אני ואחרים כמוני שגינו, כאשר בשלביו המוקדמים של המשבר צפינו שהוא ישפיע על שוק הסאבפריים בלבד. מערכת היחסים בין הבעיות בשוק הדיור למערכת הפיננסית כולה היתה מאד סבוכה ובלתי צפויה".

הממשל הפדרלי בארה"ב הסכים להעניק סיוע חירום חסר תקדים בסך יותר מ-300 מיליארד דולר לענקית הפיננסים סיטי, לאחר שמניית החברה צנחה ב-60% בשבוע שעבר בעקבות משבר האשראי העולמי והחששות הגוברים בנוגע ליציבותו של הבנק הגדול ביותר לשעבר בארה"ב.

במסגרת תוכנית החילוץ של משרד האוצר, תקבל סיטי הזרמת הון בסך 20 מיליארד דולר, בנוסף להזרמת הון בסך 25 מיליארד דולר, שקיבלה החברה במסגרת תוכנית הסיוע לנכסים בעיתיים (TARP) בסך 700 מיליארד דולר, שאישר הקונגרס בחודש שעבר. בנוסף, יעניק הממשל ערבונות לנכסים בעיתיים בסך 306 מיליארד דולר שבמאזני החברה, כולל אג"ח מגובות במשכנתאות.

בתמורה להזרמת ההון והענקת הביטחונות, יקבל הממשל מניות בכורה בסיטי בשווי של 27 מיליארד דולר, שיניבו דיווידנד של 8%. בנוסף, הסכימה החברה להטיל מגבלות על שכר הבכירים ולהפחית את הדיווידנד למשקיעים ללא יותר מסנט למניה במשך שלוש שנים ללא רשות ממשרד האוצר. הדיווידנד הרבעוני של סיטי למשקיעים עומד כיום על 16 סנט למניה.

ענקית הפרמצבטיקה ומוצרי הצריכה, , רוכשת את חברת תמורת 438 מיליון דולר במזומן. העסקה משקפת מחיר של 25 דולר למניה שגבוה ב-18% ממחיר הסגירה של המניה ביום שישי שעבר וזאת לאחר קפיצה של 28%. אומריקס שמייצרת דבק ביולוגי מבוסס פלזמה לניתוחים וחיסונים פסיוויים תהיה חטיבה נפרדת של חברת את'יקון שהיא חברה בת של ג'ונסון אנד ג'ונסון. הנהנה העיקרי מהעסקה יהיה המנכ"ל והיו"ר רוברט טאוב שמחזיק ב-15.9% ממניותיה של אומריקס.

תיסחר על רקע ירידה של 9% בהכנסותיה לרבעון השלישי של 2008, שהסתכמו ב-65.3 מיליון דולר. בנוסף עברה גילת להפסד נקי של 546 אלף דולר, בהשוואה לרווח נקי של 5.9 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד.

, ספקית שירותי איתור הרכבים תיסחר על רקע איתוראן גידול של 28% בהכנסותיה לרבעון השלישי של 2008 ל-35.2 מיליון דולר וזינוק חד ברווח הנקי שקפץ ב-75% ל-5.6 מיליון דולר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully