וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אורי יהודאי מהתאחדות התעשיינים: יש להמשיך בהורדת הריבית על רקע המיתון בכלכלות העולם

יובל מעוז

24.11.2008 / 18:36

לשכת ארגוני העצמאים: העסקים הקטנים שבויים בידי הבנקים שאינם מאפשרים לריבית הנמוכה לעודד הפעילות


אורי יהודאי, יו"ר ועדת הכלכלה בהתאחדות התעשיינים ונשיא חברת פרוטרום, בירך היום על החלטת הנגיד להמשיך במגמת הורדת הריבית. "נחישותו והתמדתו של הנגיד לחזק את הכלכלה הישראלית ראויה להערכה". אומר יהודאי.

"על מנת למנוע את גלישת המשק למיתון יש להמשיך בהורדת הריבית. זאת, על רקע המיתון בכלכלות המובילות בעולם בגוש היורו, בארה"ב וביפאן, ועל הרקע החשש מדיפלציה".

יהודאי טוען כי אין להסתפק במדיניות מוניטרית מרחיבה וקורא לממשלה להוביל תוכנית לבלימת המיתון שבמרכזה צעדים למניעת מחנק אשראי במשק, ולשיפור כושר התחרות של היצוא הישראלי.

ארגוני העצמאים: העסקים הקטנים שבויים בידי הבנקים

יהודה טלמון, נשיא להב, לשכת ארגוני העצמאים והעסקים, מסר בתגובה להורדת הריבית, כי מדובר "במדיניות מוניטרית אמיצה ונכונה, שלא תצלח ללא סיוע פיסקלי שיזרים אשראי למשק". טלמון בירך על המשך הורדת הריבית, נוכח הנסיגה הקשה בפעילות הכלכלית, הירידה ביצוא והתחזיות לצמיחה שלילית לנפש.

טלמון מצביע על הקושי שנוצר לעסקים למרות הורדות הריבית: "מסתבר כי אשראי הבנקים ממשיך להתייקר ויוצר מצב אבסורדי בו מרווחי הריבית הולכים וגדלים ואנו מפסידים כסף על פיקדונות ומשלמים יותר על הלוואות".

"שוב אנו נוכחים, כי בהיעדר תחרות אמיתית בין הבנקים, מגזר העסקים הקטנים והבינוניים שבוי בידי אוליגופול שאינו מאפשר לריבית הנמוכה להוות כלי המעודד פעילות עסקית".

"ללא העמדת ערבויות מדינה לעסקים קטנים ובינוניים, לא יוקל מחנק האשראי ולא נפיק תועלת ממדיניות מוניטרית נכונה ואמיצה", אומר טלמון.

נשיא להב גם מצטט ממאמרו של ראש ממשלת בריטניה, גורדון בראון, שאמר היום כי "תם העידן בו סברו כי די בהורדות ריבית כדי להמריץ את הכלכלה".טלמון ציין כי "גם בישראל, יש צורך בהפעלתה של מדיניות פיסקלית תומכת, שתזרים אשראי למשק".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully