וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

יעקב ויינשטיין: התוכנית שהציג אתמול משרד האוצר טובה יותר והכיוון שלה נכון אם כי לוקה בחסר

טל לוי

26.11.2008 / 13:57

מנהל ההשקעות הראשי של מגדל שוקי הון: תכנית ההאצה שהוצגה בשבוע שעבר לא תפתור את הכשל בשוק האג"ח


תוכנית ההאצה שהציג משרד האוצר בשבוע שעבר לא תפתור את כשל השוק שנוצר בשוק האג"ח, אך התוכנית שהוצגה אתמול להתערבות בשוק ההון, דווקא עשויה לעשות זאת, כך סבור מנהל ההשקעות הראשי של מגדל שוקי הון, יעקב ויינשטיין.

ויינשטיין כותב כי המשק הישראלי סובל כיום ממחנק נזילות, על אף הורדת הריבית הבסיסית של בנק ישראל לרמת שפל היסטורית. הדבר מתבטא בכך שיותר ויותר פרויקטים נתקלים בבעיית מימון - בעיה שנובעת בעיקרה משיתוקו של שוק האשראי החוץ בנקאי. הפירמות התרגלו בשנים האחרונות לגייס אשראי בשוק ההון וכעת צינור חמצן חשוב זה נסתם לחלוטין.

בצד השני של המתרס, הבנקים מהדקים את החגורה ומקשים התנאים שבהם מתקבלים אשראים. תוכנית ההאצה של האוצר שהוצעה בשבוע שעבר, מעדנת את ההשפעות השליליות של המשבר העולמי על כלכלת ישראל, אך אין בה בכדי לשנות את הסנטימנט השלילי לא בשוק ולא בכלכלה. התוכנית אולי מציעה מעט פעילות כלכלית ומעט מקומות עבודה, אך אין בה מספיק בשר בכדי לשנות את ירידות השערים ובייחוד אין בה בכדי לפתור את כשל השוק באיגרות החוב הקונצרניות.

"התוכנית שהוצעה אתמול, לעומת זאת, טובה יותר והכיוון שלה נכון יותר, אם כי עדיין לוקה בחסר", סבור ויינשטיין. תוכנית האוצר מתחלקת לשני עיקרים: ראשית, הערבויות לאשראי אותה מציגה הממשלה לבנקים בהיקף של 6 מיליארד שקל "מיותרת ואינה נחוצה. מצב הבנקים בישראל אינו דומה למצב הבנקים בעולם והם אינם זקוקים לערבויות שהוצגו להם", טוען ויינשטיין.

"השאלה היא האם הבנק מגביל מתן אשראי בגלל בעיית הלימות הון, ולא בשל חשש מיכולת הפירעון של האשראי. להערכתנו, נכון להיום, אין בעיית הלימות הון בבנקים הישראלים שמונעת מתן אשראי, ולכן חלק זה בתוכנית עשוי להיות כלל לא רלוונטי למצב המשק", אומר ויינשטיין. במילים אחרות, הבנקים נמנעים מלהעניק אשראי בשל רמות הסיכון ולא בשל מחסור בכסף.

הבעיה העיקרית: פאניקה

לדבריו, "הבעיה היא בשוק האג"ח הקונצרני והחלק השני של תוכנית האוצר להתערבות בשוק ההון בהיקף של כ-5 מיליארד שקל ובשותפות עם הגופים המוסדיים שחוסכים את כספי הציבור לטווח הארוך מטפל בבעיה זו. חלק זה של התוכנית נראה נכון והכיוון חיובי אך ככל הנראה, היקף ההתערבות נמוך מדי".

"הבעיה העיקרית כרגע היא הפאניקה של ציבור החוסכים לטווח ארוך והפדיונות שגדלים מיום ליום המעיקים על השוק ומביאים לירידות מחירים מתמשכות. יש לזכור, על השוק שולט הסנטימנט השלילי ופעולה נחושה מצד הממשל עשויה לשנותו. התוכנית שהוצגה אתמול בהחלט מסמנת את הכיוון הנכון להתערבות אם כי כפי שאמרתי היקפה עשוי להיות נמוך מדי.

די היה בהכרזה על הקמתה בכדי לשנות את המגמה השלילית בטוח הקצר. אם כי, אין הבטחה שהיקף ההתערבות המתוכנן אכן יביא לשינוי סנטימנט ארוך הטווח. כשהדולר נחלש לרמה של 3.24 שקלים בנק ישראל התערב בשוק המט"ח והתחיל לרכוש דולרים. אך רק עם היקפים גדולים יותר הוא הצליח להשפיע על המגמה. נראה שפתרון זה, עם שינויים מתאימים, יכול להיות מוכל גם על שוק איגרות החוב הקונצרניות".

"הזדמנות חד פעמית"

ויינשטיין כבר טוען בחודשים האחרונים כי מחירי איגרות החוב ירדו עד כך שהן מציעות הזדמנות השקעה היסטרית והיסטורית וגם היום הוא ממשיך להחזיק בדעה זו: "אין ספק שכיום יש הזדמנויות כלכליות חד פעמיות בשוק האג"ח הקונצרני שיניבו רווחים גבוהים למשקיעים בשנתיים הקרובות וגם לאותה קרן השקעות שתוקם. הבעיה היא שגם אם ישנם עוד מנהלי השקעות המזהים את הזדמנויות ההשקעה הם נמנעו מלהשקיע בהן מכיוון שהם חששו מהצגת תשואה שלילית בטווח הקצר. התערבות האוצר עשויה להפוך את התהליך, תהליך זה שהתרחש כאן הזין את עצמו אך בסופו של דבר היה עלול ליצור בעיה ריאלית חריפה והיא שיתוקו של שוק האשראי החוץ בנקאי" הוא כותב.

עוד הוא אומר כי: התערבות האוצר בשוק האג"ח הקונצרני נראית לי לגיטימית לנוכח המצב ממשלות ברחבי העולם מתערבות באופן בוטה בשוק על מנת לפתור את משבר הנזילות שמשפיע על כל אחד ואחר מאיתנו. כשל השוק באיגרות החוב הקונצרניות בישראל הוא מובהק ולכן התערבות האוצר מוצדקת. התערבות זו, במצב הנוכחי, אף עשויה להתגלות ככלכלית שכן הסנטימנט השלילי שולט ולאו דווקא ההיגיון הכלכלי הרצוף.

להתערבות בשוק האג"ח הקונצרני מספר יתרונות: ראשית, ההשקעה צריכה להיות כלכלית ובמילים אחרות, הקרן עשויה לרשום רווחים על השקעותיה. בהיבט זה ישנה בעייתיות עם ההכרזה של האוצר לרכוש רק אג"ח של חברות שעיקר פעילותן בארץ ולא על פי פרמטר כלכלי. שנית, הקמת קרן כזו תעורר אווירה של שינוי ועשויה לעורר מתרדמתו את שוק האג"ח הקונצרני. שלישית, במקרה של עליות שערים באפיק האג"ח הקונצרני החוסכים לטווח ארוך בביטוחי המנהלים, בקופות הגמל ובקרנות הפנסיה עשויים לחדול עם הפדיונות, פעולה חיונית להמשך פעילותו הכלכלית של השוק.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully