וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הכלכלן רוברט שילר: "מחירי הבתים בבריטניה צפויים לצנוח כמו בארה"ב"

סוכנויות הידיעות

30.11.2008 / 11:40

"ההשלכות על המגזר הבנקאי ומשקי הבית יהיו עצומות", אמר בראיון ל"אובזרוור"


הכלכלן האמריקאי הנודע, רוברט שילר, מיוצרי מדד מחירי הבתים קייס-שילר ואחד מכלכלני הנדל"ן המובילים בארה"ב, הזהיר כי מחירי הבתים בבריטניה צפויים לצנוח בשיעור חד לא פחות מנפילת מחירי הבתים בארה"ב, אשר כבר איבדו יותר מרבע משוויים.

"אנשים רבים אומרים כי שיעור לווי המשכנתאות בבריטניה שלא מצליחים לעמוד בתשלומים נמוך יותר מארה"ב - אבל זאת רק מכיוון שבריטניה נמצאת בשלב מוקדם יותר במחזור", אמר שילר בראיון לעיתון הבריטי "אובזרוור". "מחזורים בשוק הדיור נמשכים זמן רב. שוקי הנדל"ן שונים מאוד משוקי הפיננסים הנזילים, במובן זה שיש להם תנופה רבה, והם ממשיכים באותו הכיוון למשך זמן רב", הוסיף.

עוד ציין כי במהלך הבועה הקודמת בשוק הדיור, בשנות ה-80 ובתחילת שנות ה-90, מחירי הבתים בלונדון יותר מהוכפלו, בהתאמה לאינפלציה, "ואחר כך הם נפלו כמעט כל הדרך חזרה מטה. זאת בהחלט אפשרות גם כעת, וההשלכות של כך יהיו עצומות. חישבו על כל הבעיות במאזנים שהדבר יגרום, עבור בנקים ועבור משקי בית", הוסיף שילר.

שילר העריך עוד כי קרוב לוודאי שממשלת בריטניה תיאלץ להציל עוד חברות בטרם יסתיים המשבר הנוכחי בניסיון להשיב את אמון הציבור במגזר הפיננסי. "נורתרן רוק היה המקרה הראשון של בהלת משיכות של לקוחות מבנק בבריטניה מאז שנות ה-60 של המאה ה-19", אמר שילר. "ברגע שדבר כזה מתרחש, ויש צילומים של טורי אנשים מחוץ לסניפי בנקים, נוצר משבר אמון במוסדות פיננסים", הוסיף. לדברי שילר, נדרש שיפור בחינוך הפיננסי של הציבור, וסטנדרטיזציה חדשה של משכנתאות אשר יותאמו באופן שהולם את השינויים בנסיבות האישיות של הלווים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully