וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מסתמן: הקרנות הכספיות יתחילו לגבות דמי ניהול

טל לוי

7.12.2008 / 16:11

לפי ההערכות, בינואר יתחילו הקרנות הכספיות לגבות דמי ניהול של 0.15%-0.25%. מדובר ב-33% משוק קרנות הנאמנות בארץ

מהפיכה קטנה עשויה להתרחש כבר בתחילת ינואר כאשר קרנות הנאמנות הכספיות יחלו לגבות דמי ניהול בשיעור של 0.15%-0.25%.

בשוק מסבירים כי לא מדובר במהלך מתואם כי אם "במהלך הגיוני ביותר", כפי שהגדיר אחד הבכירים בשוק ההון. עד כה, נמנעו הקרנות מגביית דמי ניהול בשל התחרות העזה ובשל העובדה כי מדובר במוצר חדש שהחל לפעול רק בפברואר 2008. בנוסף, הקרנות מיועדות להציע תשואה סולידית במיוחד, כך שכל גבייה של דמי ניהול חותכת באופן ישיר בתשואה למשקיע.

הבעיה של בתי ההשקעות היא שכל מיליארד שקל המנוהלים בקרן כספית יוצרים הפסד שנתי של מיליון וחצי שקל עבור בית ההשקעות. ההפסד מגיע מעמלת ההפצה שבית ההשקעות מעביר לבנק וכן מתשומות כמו שיווק ופרסום וכמובן ניהול הכסף.

מתחילת השנה העביר הציבור 29 מיליארד שקל לטובת הקרנות הכספיות וכעת הן כוללות 31.6 מיליארד שקל - כ-33% מכל שוק קרנות הנאמנות.

מהי קרן כספית?

קרנות כספיות הן קרנות נאמנות, שמטרתן המוצהרת היא להציג תשואה טובה יותר לעומת הפקדון הבנקאי. מכיוון שכך, הן מציגות תשואה סולידית ביותר שעומדת על כ-4% מתחילת השנה. בהתאם, לא ניתן לגבות מהן דמי ניהול גבוהים מדי שכן התשואה למשקיע ממילא אינה מיועדת להיות גבוהה. מדובר במכשיר מקובל בעולם שידוע בשם Money Market Funds שפונה לקהל המחפש את הסיכון הנמוך ביותר והמוכן להסתפק בתשואה נמוכה שלכל הפחות תשמור על ערך הכסף ואולי קצת מעבר לזה.

כדי להשיג תשואה סולידית במינימום סיכון, הקרנות הכספיות משקיעות לא מעט כסף במלווה קצר המועד שמנפיקה המדינה וכן בפקדונות בנקאיים נושאי ריבית "ג'מבו" כלומר ריבית גבוהה במיוחד שנגזרת מהסכומים הגבוהים שמקידות הקרנות בבנק. אפיק השקעה נוסף הוא ניירות ערך מסחריים שהן אגרות חוב שהחברות מנפיקות לטווח קצר של מספר חודשים.

לפני כמה חודשים הודיעו מרבית בתי ההשקעות כי לא יגבו דמי ניהול עד סוף 2008, כך שעם תחילת 2009 הנושא נפתח מחדש.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully