וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שר המשפטים: לא אהסס לנקוט כל צעד נגד שופט שיעכב פסקי דין - יבוטלו קידומים וחופשות

אמיר הלמר

9.11.2001 / 18:47

על רקע העומס והסחבת, מציע השר להפעיל את אולמות בתי המשפט במשמרת שנייה, עד 22:00; שטרית אף מציע לבטל פגרת הקיץ בבתיהמ"ש ולעבור לחופשות ע"פ בחירה

לא אהסס לנקוט כל צעד שנראה לי על מנת למנוע עינוי דין, אמר שר המשפטים מאיר שטרית הבוקר, במפגש של מועדון העסקים של ארגון בוגרי המרכז הבינתחומי הרצליה.

"שופט שיעכב פסקי דין לא יקודם, וחופשותיו יבוטלו", אמר השר והוסיף כי נשיאי בתי המשפט צריכים למנוע משופטים שמעכבים פסקי דין מלשבת במשפטים אחרים.

על רקע העומס והסחבת, מציע השר להפעיל את אולמות בתי המשפט במשמרת שנייה, עד 22:00. לדבריו, יש לבטל את המצב שאולם ביהמ"ש שייך לשופט מסוים, לבנות סמוך לכל אולם כמה לשכות לשופטים ולהפעילו בכל שעות היום.

"אומרים שעורכי הדין יסרבו לעבוד אחר הצהריים. יש הרבה עורכי דין היום, אני בטוח שיסכימו. תובע, שיובטח לו טיפול מהיר בתיק אם הדיונים יתקיימו אחר הצהריים, בוודאי יסכים לכך", אמר השר.

שטרית מציע לבטל את פגרת הקיץ בבתיהמ"ש ולעבור לחופשות ע"פ בחירה אישית על מנת לייעל את העבודה ולקצר את משך המשפטים.

השר ציין כי יש לייעל גם את הפרקליטות שכן עקב העומס הרב של תיקים טיפול בתיק אורך בין 5-6 שנים. "עוברות כל כך הרבה שנים בין העבירה לגמר המשפט עד שבשלב העונש עומד לפני השופט אדם חדש", אמר השר.

על רקע זה, אמר שטרית כי לפרקליטות המחוז הכשרה משפטית, אך אין להן הכשרה ניהולית ולכן יש לציידן בכלי ניהול. הוא גילה כי השנה מתחיל בפרקליטות ירושלים תהליך נסיוני, בהשתתפות אנשי ניהול, שנועד להביא לשיפור המצב. אם הניסיון יצלח, ייושם בכל הפרקליטויות.

"שישבתו גם שנתיים"

בכוונתי להעביר את רישומי הטאבו לאינטרנט, אמר שטרית. לדבריו, שביתת עובדי הטאבו נובעת מכוונות התייעלות של המשרד, בהן המעבר למתן שירות באמצעות האינטרנט. על חששות העובדים מפיטורים, אמר כי אף עובד קבוע לא יפוטר עד הפנסיה.

"שישבתו גם שנתיים", אמר, "אבל אז יש סכנה שאשקול להפריט את הטאבו".

שטרית לא חסך שבטו גם ממערכת ההוצאה לפועל. "זוהי אחת ממערכות בתי המשפט המזעזעות ביותר, המהווה גן עדן לחייבים - יש 2 מיליון תיקים שצוברים חוב של 25 מיליארד שקלים שרובו וירטואלי", ציין השר, והוסיף כי הוא מתכנן רפורמה מקיפה בהוצאה לפועל "כדי שנוכלים לא יצאו כשידם על העליונה".

שר המשפטים הביע תקווה כי הרפורמה, הדורשת שינוי חקיקה ותקנות, תצא לדרך עוד השנה. במסגרת הרפורמה ציין השר כי הוא שוקל לבטל את טיפול ההוצאה לפועל בצ'קים עד 100 שקל, המהווים לטענתו 20% מתיקי השיקים החוזרים המתופלים במערכת. לדבריו, "המדינה לא צריכה לטפל בכל צ'ק עד הפרוטה האחרונה".

שקיפות בבתי הדין המשמעתיים

השר הדגיש את חשיבות השירות לציבור ואמר כי הוא שוקל לפתוח את דיוני בתי הדין לאתיקה בפני התקשורת והציבור כולו, מתוך תפישה כי שקיפות תמנע תקלות במערכת. עורכי הדין חיים מהציבור ולכן צריכים לתת לו שירות טוב יותר.

פרופסור אוריאל רייכמן, נשיא המרכז הבינתחומי הרצליה, אמר באירוע כי כוחות אכיפת החוק הם לעתים מוטי תקשורת, ולא תמיד חוק כבוד האדם וחרותו עומד אל מול עיניהם. לדבריו, מוסכמות יסוד שמלמדים ומטיפים במרכז הבינתחומי לעתים אינן תואמות את הנורמות הנהוגות במערכת המשפט. הוא הצביע על צורך ברפורמה עמוקה במערכות המשפט ויצירת איזונים חדשים ועוצמות יחסיות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully