וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מס הכנסה לא יתיר ניכוי הוצאות בגין מענקי יובל אלא במועד התשלום

הארץ

11.11.2001 / 7:29

בית המשפט העליון קיבל את ערעור מס הכנסה וקבע כי ניכוי הוצאות בגין מענק היובל (לעובדים ותיקים) יותר רק בשנת המס שבה משולם המענק בפועל

מאת בן-ציון ציטרין

נציבות מס הכנסה מבצעת בימים אלה בדיקה של כל התיקים שבהם בוצעה הפרשה לתגמול נדחה. הודעות הוצאו לרואי חשבון מייצגים, שנדרשו לא להתיר את ההוצאה בגין הפקדות אלה ולחייב את העובדים במס הכנסה - כך אמר סגן פקיד שומה מפעלים גדולים (פשמ"ג), עו"ד גילבאי, בערב עיון שקיימה לשכת רואי החשבון ביום חמישי שעבר בהחלטת בית המשפט העליון בעניין דקלה.

בית המשפט העליון קיבל את ערעור הפשמ"ג וקבע באוגוסט האחרון כי ניכוי הוצאות בגין מענק היובל (מענק הניתן לעובדים ותיקים), יותר רק בשנת המס שבה משולם המענק בפועל.

מדובר בערעור על החלטת שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב, ברכה אופיר-תום, שניתן באפריל 97'. דיקלה ביקשה לנכות כהוצאה מוכרת את מענק היובל שניתן לעובדים, שמועסקים אצלה יותר מ-20 שנה, בשנות המס שבהם נרשמו ההפרשות החשבונאיות בספרי החברה. פשמ"ג סירב להתיר זאת וקבע כי ניכוי ההוצאות יותר רק בשנת המס שבה משולמים הכספים לעובדים בפועל.

עו"ד גילבאי דיווח ביום העיון כי לאחר שבית המשפט המחוזי קבע ב-97' כי ההפרשות מותרות בניכוי, הגישו הבנקים דו"חות מתקנים ותבעו החזרים בסך 500 מיליון שקל. לאור החלטת בית המשפט העליון בעניין דקלה, פטור הפשמ"ג מלהשיב לבנקים החזרים בגין דרישה זו.

סגן הפשמ"ג אמר כי ברשויות מס הכנסה לא מקבלים את שיטת התגמול הנדחה של העובדים, לפיה המעביד מפקיד סכומים בקופה או בפוליסת ביטוח חיים על שם העובד, תובע את ההפקדות כהוצאות שכר שוטפות ואילו העובד לא מתחייב במס ובעתיד מנצל את סעיפי הפטור בכדי למשוך את השכר ללא חבות במס.

במסגרת יום העיון דיווח מומחה המס, רו"ח ג'ק בלנגה, כי בפסק דין החברה האמריקאית לגז, שניתן באחרונה, הורחבה תכולת הילכת דיקלה ונקבע בבית המשפט המחוזי כי ייתכן ויש להחיל את קביעת פסק דין דיקלה גם על הפרשות בגין הוצאות ביגוד והוצאות בגין משכורת 13.

יצוין כי על החלטת בית המשפט העליון בפרשת דיקלה יש חולקים, ביניהם מומחה המס ד"ר אבי אלתר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully