וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ועידת הסחר/ 80% מהאוכלוסייה מנצלים רק 15% מהמשאבים

הארץ

11.11.2001 / 9:29

בשיחות ארגון הסחר העולמי בדוחה בירת קטאר, אתמול, הזהירו נציגי המדינות המתפתחות המשתתפות מפני כישלון השיחות

מאת אורה קורון, שליחת "הארץ" בקטאר

קטאר. נציגי המדינות המתפתחות המשתתפות בשיחות ארגון הסחר העולמי בדוחה בירת קטאר, הזהירו אתמול מפני כישלון השיחות; לטענתן, כבר אתמול, ביום הדיונים הראשון, אפשר היה לראות כי ראשי הארגון לא הפיקו לקחים מכשלון ועידת סיאטל, ולא גילו התחשבות בעמדותיהן.

ארגון מרכז דרומי (סאות' סנטר), המגדיר עצמו ארגון בין-ממשלתי של המדינות המתפתחות (מדינות העולם השלישי, ובהן הודו, ברזיל, פקיסטאן, מלזיה ואינדונזיה), הודיע כי "הארגון חזר להרגליו הישנים"; כך למשל טענו נציגי המדינות המפותחות כי "הוחלט על הקמת שש קבוצות עבודה בלא התייעצות עם כל חברות ארגון הסחר העולמי".

על פי תקנון ארגון הסחר, כל ההחלטות צריכות להתקבל בקונסנזוס מלא; גם אם רק מדינה אחת מתנגדת, יש לשכנעה במטרה לקבל את אישורה להחלטות. "בפגישה של ראשי המשלחות הביעו חלק מהמדינות המתפתחות דאגה עמוקה לגבי התהליך, ואולם היתה התעלמות מדבריהן", נמסר בהודעת הארגון המייצג את המדינות המתפתחות.

בעקבות זאת הטילו כמה מנציגי המדינות המתפתחות ספק ביכולתה של ועידת קטאר לשמש בסיס לדיונים ולטיוטת הצהרה. כמה מנציגיהן אמרו כי ההתעלמות מהווה בסיס לכישלון נוסף של השיחות, כפי שהיה בסיאטל.

המדינות המתפתחות טוענות כי יש ליישם החלטות קודמות של ארגון הסחר העולמי בתחום חקלאות; לדבריהן, המדינות המפותחות מנהלות מדיניות הגנה בתחומים אלה, שבהן יש למדינות המתפתחות יתרון תחרותי. מדיניות ההגנה של המדינות המפותחות כוללת תמיכה בסקטור החקלאי בתחומן, והטלת מכסים גבוהים על יבוא תוצרת חקלאית.

טענתן של המדינות המתפתחות מקובלת על הארגון, וב-2000 נפתחו שיחות בעניין. ואולם לדברי מקורות ישראלים, האיחוד האירופי פעל לעיכוב השיחות, במטרה להמשיך ולהגן על היצרנים בתחומו. לדבריהם, סבב השיחות בקטאר מושתת על מאמץ אירופי לדון תחילה בתחומי השקעות ותחרות כלכלית.

ועידת הסחר העולמי נפתחה אתמול בדוחה תחת אבטחה כבדה, שכללה טבעות אבטחה סביב המלון שבו מתקיימים הדיונים, וסידורי אבטחה בכל מלונות הבירה. מקורבים אמרו כי מי שאינו תושב העיר הוצא ממנה לפני השיחות, וכי חודש לפני פתיחת השיחות הוגבר הפיקוח על כניסת זרים לנסיכות, עד כדי איסור כניסת תיירים.

לקראת פתיחת השיחות, התקיימה בכניסה לאולם המליאה הפגנה של כ-30 משתתפים מהמדינות המתפתחות, שמחו על היעדר דמוקרטיה במדינותיהם. כמה מהמפגינים הצמידו מדבקות לפיהם לסמל את סכירת הפיות בארצם. משתתף בודד שנכח באולם המליאה השמיע מחאה נוספת, כאשר קרא קריאת בוז כשנשיא ארגון הסחר העולמי מייקל מור הוזמן לנאום.

אמיר קטאר, השייח חמד בן חליפה אלת'אני, פתח את שיחות הארגון בקריאה למצוא מנגנון שיאפשר לפתח את הסחר העולמי לטובת כל אוכלוסיית העולם. לדבריו, על השרים לקבל החלטות שיובילו לפיתוח דיאלוג בין כל העמים, ושיתרמו ליציבות בעולם ולשלום כולל באמצעות הכלכלה. לדבריו, יש לשאוף ליותר איזון מהקיים כיום, כאשר 80% מהאוכלוסיה מנצלת רק 15% מהמשאבים בעולם.

מור הדגיש את הצורך לפעול לעידוד הליברליזציה של הסחר העולמי, ואמר שיש לקיים שיתוף פעולה מלא בין 142 מדינות הארגון. לדבריו, שיחות דוחה יעידו על מידת המחויבות של המדינות החברות לשיתוף פעולה, תוך הכרה במצוקה הגוברת של המדינות המתפתחות. מור התייחס לתחום החקלאות, שאמור לעמוד במרכז הדיונים, ואמר שהסחר החקלאי אינו מתפתח כמו הסחר התעשייתי.

ישראל מיוצגת בשיחות באמצעות משלחת בראשות השר לשיתוף פעולה אזורי, רוני מילוא. מילוא החליף את שרת התעשייה והמסחר דליה איציק, והעמדתו בראש המשלחת עוררה תהיות בקרב אנשי משרדי התמ"ס והחוץ; זאת משום שהארגון פועל כגוף א-פוליטי, ואילו מילוא מייצג משרד שלפעילותו מימד פוליטי מובהק. גם נאומו של מילוא עורר מחלוקת במשלחת הישראלית, כי הדגיש את עניינה של ישראל בהגברת הסחר עם שכנותיה. במשלחת אמרו כי אווירת השיחות היא בעלת אופי גלובלי, ולא אזורי.

"מטרת הכינוס בקטאר היא להגיע להסכמה על סבב חדש של שיחות סחר, ולישראל עניין בהשגת היעד", אמר מילוא. בשולי הכינוס, נפגש מילוא עם שר הכלכלה הטורקי, ואנשיו מנהלים מגעים במטרה לקבוע פגישות עם גורמים מקטאר וממצרים; עד כה בלא תוצאות. ערב היציאה לקטאר הכריז מילוא על כוונתו לקדם את השיחות בדבר יבוא גז מקטאר. אך בינתיים לא נקבעה לו פגישה עם גורת רלוונטי.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully