וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קרן ג'נסיס חוזרת למקורות

הארץ

11.11.2001 / 10:29

אדי שלו: "אנחנו מתכוונים לחזור לחזון המקורי של הקרן, ולהשקיע בחברות בשלות יותר"

מאת עודד חרמוני

חדר הישיבות של קרן ההון סיכון ג'נסיס, בקומה ה-15 של מגדל העסקים שבדיזינגוף סנטר, פנוי רוב שעות היום. עד לפני כמה חודשים, הוצגו מדי שבוע בחדר הצנוע עשרות תוכניות של יזמי חברות סטארט-אפ.

כיום המצב שונה. ג'נסיס, אחת הקרנות הבולטות בישראל - המנהלת הון בהיקף של 350 מיליון דולר, ובעלת הון פנוי בהיקף של 180 מיליון דולר - רואה רק את מה שמתאים לה. "בעבר הקרנות הגדולות נאלצו לבצע השקעות בשלבים מוקדמים, בגלל הערכות השווי הגבוהות. אנחנו לא הסכמנו להשקיע חברות בשלות, ונדחקנו להשקעות בחברות צעירות", אומר אדי שלו, מייסד הקרן ושותף בכיר בה.

"בדיעבד, זה היה נכון עבורנו באותה תקופה, וההפסדים קטנים יותר", הוא ממשיך. "חברות אלה שורפות כיום מזומנים בקצב קטן יותר מחברות גדולות, שאמנם התאימו לאסטרטגיה הבסיסית שלנו, אך כיום מתקשות לרדת ברמת החיים".

שלו, הנחשב לאחד הוותיקים בענף בישראל, ושבין הצלחותיו נמנות VCON , בטרפליי, קומפיוג'ן ואלוט, מודה שהמשבר בשוק מחזיר את ג'נסיס למקורותיה: השקעה בחברות בשלבים מאוחרים. "אנחנו ממשיכים להשקיע בחברות צעירות, גם בחברות סיד, אבל בחברות של יזמים סדרתיים המוכרים לנו, ויש לנו סיבה להאמין בהם מתחילת הדרך".

"בשנה האחרונה ראינו שווקים שנעלמו, התאיידו, התגמדו או עברו קונסולידציה. חברות שהיה צפוי להן שוק גדול, נמצאו ללא שוק ונסגרו". רק בשבוע שעבר נאלצה ג'נסיס לסגור את חברת אפלטיקס, שפיתחה אמצעי רכישה מאובטחים באמצעות האינטרנט, ונחשבה לאחת המובילות העולמיות בתחום. סגירת החברה עלתה לג'נסיס במחיקה מוערכת של כ-5 מיליון דולר.

"שווקים שלמים נעלמו. הוויירלס התאדה, הבלו-טות נכשל. כיום אי אפשר להמר על שוק שיהיה קיים בעוד שלוש שנים. אנחנו משקיעים בחברות שיש להן שוק שכיום מתחיל לצמוח, במקום לעסוק בניחושים לגבי העתיד".

בשנה שעברה השלימה ג'נסיס את גיוס הקרן השנייה, בהיקף של 263 מיליון דולר. לדברי שלו, השנה השקיעה הקרן 25 מיליון דולר בחברות - 60% מהן חדשות. "יחס ההשקעה יימשך, אך אני מעריך שנשקיע יותר הון בשנה הקרובה מאשר עד כה".

"רוב ההון לא הושפע קשות מהמשבר"

"אנחנו מתכוונים לחזור לחזון המקורי של הקרן, ולהשקיע בחברות בשלות יותר. יש כיום נישה של חברות שנמצאות לקראת מכירת מוצר, אבל אין להן כסף לשיווק. יש הזדמנות להשקיע בחברות מסוג זה, שלא תחזור בעוד שנה, משום שעד אז הן יפרחו או ייסגרו. החברות הנמצאות במצב הקשה ביותר הן אלה שיש להן 5-4 לקוחות. קצב ההוצאות שלהן גבוה, אבל אין להן מממנים. בחברות כאלה קשה להשקיע היום".

שלו מאמין שמסת ההון שחברה זקוקה לה, לא הושפעה רבות מהמשבר. "כשאתה רוצה לצאת לשוק עם מוצר גדול ובעל נוכחות, אתה צריך לעבוד קשה ובאופן מקצועי. עלויות השיווק של חברות כאלה מגיעות ל-600-500 אלף דולר בחודש, בשלב תחילת המכירות. כשמתכוונים למכור ולשווק, לא יעזור כלום, רמת ההוצאות עולה פי שתיים".

אף שהוא מחזיק בתואר במדעי המחשב, שלו מוכר בשוק כאיש שוק ההון. לפני כמה חודשים מכר את פעילות חברת הברוקראז' שניהל, א. שלו, לבנק CIBC, אחד המשקיעים בקרנות ג'נסיס. למרות זאת, מגמת ההשקעה של הקרנות בחברות בורסאיות אינה מושכת אותו. "אני בטוח שהשוק ייפתח שנית בעוד חצי שנה או שבעה חודשים".

עד אז, הוא לא תומך במודל של כמה קרנות ישראליות, המבוסס על השקעה בחברות שיונפקו בשווי של 60-50 מיליון דולר. "שוק ההון המוסדי לא אוהב חברות קטנות מדי. חברות כאלה לא זוכות לכיסוי אנליטי, ויורדות ממסכי המכ"ם של המשקיעים. אני די בטוח שכאשר שוק ההנפקות ייפתח מחדש, ינפיקו חברות לפי הערכות שווי גבוהות יותר.

"הרעש של השנתיים החולפות נעלם. בעיני, יש עכשיו יותר הזדמנויות שמתאימות לנו, ונוכל להגדיל את ההשקעות שלנו. אנחנו חוזרים לרוח המקורית של הקרן".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully