פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   מספר התחלות הבנייה ב-2009 - הנמוך זה 20 שנה

   בהתאחדות הקבלנים צופים צניחה בבנייה עקב הקשחת תנאי האשראי של הבנקים. ב-2008 חלה ירידה תלולה במכירת דירות בפריפריה

   ב-2009 יהיו התחלות הבנייה למגורים בישראל ברמתן הנמוכה ביותר זה 20 שנה, תוך ירידה של 7% לעומת 2007 ויסתכמו ב-27 אלף התחלות בשנה - כך צופים כלכלני התאחדות הקבלנים. הסיבה לכך נעוצה, לדבריהם, בהקשחת תנאי האשראי של הבנקים ועצירה כמעט מוחלטת של שוק האשראי החוץ בנקאי. לפי דו"ח שהוכן עבורם על ידי בי.די.או-זיו האפט, גם ב-2010 צפוי האומדן לעמוד על 27 אלף התחלות בנייה בלבד.

   עם זאת, הירידה בהתחלות הבנייה לא צפויה לפגוע במכירת דירות חדשות בצורה ניכרת בשנים הקרובות. על בסיס שיערוך שמונת החודשים הראשונים ב-2008, צופים כלכלני ההתאחדות כי מספר הדירות החדשות שיימכרו יהיה כ-30 אלף, מהן כ-13 אלף בבנייה העצמית וכ-17 אלף ביוזמה הציבורית והפרטית.
   לדבריהם, ב-2009 יימכרו כ-29,500 דירות חדשות ואילו ב-2010 מספר דומה. לעומת זאת, ב-2011 צפוי גידול במכירת הדירות החדשות לכ-30 אלף דירות.

   עוד עולה מהדו"ח כי ב-2008 חלה ירידה נוספת ברכישת דירות בפריפריה בהשוואה למרכז. רכישת דירות חדשות בפריפריה מהווה רק 14% מרכישת כלל הדירות החדשות בישראל, בעוד באזור תל אביב והמרכז נמכרות כ-60% מהדירות. מדובר בירידה הדרגתית ברכישת דירות בפריפריה, ולשם השוואה ב-2001 רכישת דירות חדשות בפריפריה היוותה 29% מכלל הדירות שנמכרו ותל אביב והמרכז היוו 42%.

   נשיא התאחדות הקבלנים, ניסים בובליל, מציין כי השפל בהתחלות הבנייה בישראל צריך להדליק נורה אדומה בקרב מקבלי ההחלטות. "הקושי של הקבלנים יבוא לידי ביטוי בירידה בנכונות ליזום פרויקטים חדשים ולהשתתף במכרזים של בנייה ציבורית. הדבר פוגע גם בספקים הנמצאים בענף (קבלני שלד, יצרני מרצפות, יצרני מטבחים ועוד) שדורשים בטחונות בשל אי הוודאות והחשש לחדלות פירעון מצד החברות בענף הבנייה. משמעות הדבר היא פחות פרויקטים חדשים ויצירת מחסור בדירות חדשות שיביא לעליית מחירי הדירות".

   לדבריו, על משרד האוצר ונגיד בנק ישראל לנקוט פעולות שיביאו להרחבת היקף האשראי לענף ממקורות ממשלתיים, שיאפשר את המשך הפעילות בענף ואת הגדלת מספר הפרויקטים החדשים.