וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

לידר שוקי הון: עידכון המדדים ישפיע דרמטית על היקפי הסחירות

TheMarker

17.12.2008 / 15:11

ביום שני הסתיימו השבועיים על פי הם מבוצעת הבדיקה באשר לחברות הצפויות לצאת ולהיכנס ממדדי הבורסה ב-1 לינואר


ביום שני הסתיימו השבועיים על פי הם מבוצעת הבדיקה באשר לחברות הצפויות לצאת ולהיכנס ממדדי הבורסה ב-1 לינואר. לאור התנאים החדשים של השווקים, במסגרתם נרשמו ירידות שערים חדות וירידה בהיקף המסחר של מניות רבות, נוצר מצב בו בהתאם לתנאים הקודמים לא עמדו מספר מתאים של חברות בתנאי הכניסה לעומת מספר החברות העוזבות את המדד.

בבורסה לניירות ערך עידכנו את התנאים מחדש בחודש שעבר בהתאם לנתוני הבורסה בסוף אוקטובר וכעת תנאי ההשתייכות למדד המעו"ף (ת"א 25) ות"א 75 דורשות שיעור החזקות ציבורי מינימאלי של 20% לעומת 25% קודם, שווי שוק החזקות ציבור ממוצע של 400 מיליון שקל במדד המעו"ף ו-100 מיליון שקל בת"א 75.

משתנה נוסף להשתייכות למדד הוא מינימום דירוג הסחירות במהלך ששת החודשים האחרונים שקדמו למועד הקובע. מניות במדד המעו"ף ות"א 75 צריכות להיות בין 75 ו-200 המניות בעלות הסחירות הגבוה ביותר בהתאמה.

ואולם, הירידות שנרשמו במדדים הישראלים מסוף אוקטובר גברו גם על העידכון של הבורסה לניירות ערך כלומר שיעור החזקות הציבור בחברה, שווי אחזקות הציבור וסחירות המנייה של כמה מהחברות עדיין אינם עומדים בתנאים.

כתוצאה בכך, עבור המקומות החופשיים שעבורן אין מנייה העומדת בתנאי הסף מתבטלים החוקים. כלומר חלק מהמניות שיכנסו בעדכון הקרוב למדד ת"א 75, מדד היתר 50 והיתר 120, יבחנו רק על פי שווי שוק.למדד המעו"ף צפויות להיכנס שלוש מניות חדשות מגדל ביטוח, שופרסל והראל השקעות. מגדל ביטוח חוזרת למדד כתוצאה מהורדת שיעור החזקות הציבור, זאת לאחר שלפני שנה היא יצאה מן המדד מסיבה הזו. שופרסל צפויה להיכנס לאחר שבמשך תקופת זמן ממושכת שווי השוק של הנייר גבוה במעבר ל-20% מן המניה אותה היא מחליפה.

הראל השקעות נכנסת לאחר שריכזה את מרבית המתח בעדכון המדדים הנוכחי עם "המאבק" שלה אל מול קבוצת דלק. בתום המדידה של השבועיים הקובעים שווי השוק הממוצע של הראל גבוה ב-24.8% מזה של קבוצת דלק.

המניות הצפויות לצאת ממדד המעו"ף הן - וריפון, דלק רכב וקבוצת דלק.

וריפון יוצאת בעקבות צניחה במשמעותית בשווי השוק שלה, כאשר היתד האחרון היה הנמכת תחזיות של החברה באמצע נובמבר לרבעון הרביעי של 2008 ול-2009. דלק רכב, אשר נכנסה למדד בעידכון האחרון לאחר שהציגה תוצאות שיא בחודשים הראשונים של 2008, עוזבת את המדד לאור צניחת שווי השוק של דלק רכב משיא של כ-5.62 מיליארד שקל לשווי של 1.78 מיליארד שקל (קיטון של כ-68%).

המודחת השלישית היא קבוצת דלק לאחר מאבק צמוד מול חברת הראל. מתחילת החודש רכש יצחק תשובה מניות בקבוצת דלק בהיקף של כ-10 מיליון שקל והגדיל את החזקתו מ-61.28% ל-61.81%.בהודעת דירקטוריון הבורסה מה-13 בנובמבר צויין כי לאור עדכון כללי ההשתייכות למדדים צפויות לעזוב את מדד ת"א 100 5 מניות בלבד. כבר באותו היום עם סיום המסחר עלה מספר המניות הצפויות לצאת משמעותית וכיום הוא עומד על 14 מניות.

מרבית המניות יוצאות כתוצאה מכך שהן אינן עומדות בשווי החזקות הציבור המינימאלי של 100 מיליון שקל, ושתי מניות בלבד, דלק נדל"ן ונכסים ובניין, יוצאות כתוצאה מכך שהן אינן עומדות בשיעור החזקות ציבור מינימאלי של 20%.

מנגד נוצרה סיטואציה בה אין 14 מניות העומדות בתנאי הסף לכניסה למדד. לאור כך, נכנסות בראש ובראשונה המניות העומדות בתנאי הסף, בינלאומי 5, פיבי, מעברות, ריט1, אורכית המגיעות מן היתר ו-וריפון, דלק רכב וקבוצת דלק העוברות מן המעו"ף לת"א 75. לאחר מכן מתווספות למקומות הפנויים מניות אשר אינן נדרשות לעמוד באף אחד מתנאי הבורסה והפרמטר אשר קובע את כניסתן הינו שווי השוק שלהן.

להערכת אנליסטית לידר שוקי הון, ליאת גלזר, התשואה של מרבית המניות היוצאות מן המדדים הייתה שלילית ולחילופין התשואה של מרבית המניות הנכנסות למדדים הייתה חיובית. לדברי גלזר "ניסיון העבר מלמד כי לאחר עדכון המדדים המניות אינן ממשיכות בהכרח להתנהג באופן דומה".

להערכת גלזר בחינה הכניסה והיציאה מן המדדים משפיעה דרמטית השפעת על היקפי הסחירות במניות, כאשר אפילו מניות אשר "משודרגות" ונכנסות למדדים סבלו מירידה בהיקפי המסחר.

בין המניות שמציינת גלזר היא מניית הבנק הבינלאומי (בינלאומי 5) שהיא המניה עם הגידול המשמעותי ביותר בהיקפי המסחר. המסחר הממוצע במניה יותר מהכפיל את עצמו מתחילת החודש ביחס לרבעון. כמו כן, ניתן לראות כי מתחילת החודש הציגה המניה תשואה חיובית של 18.4%.

ניתוח של דן (מלונות) מעלה לדברי גלזר "דוגמא נפלאה לבעייתיות בכניסת מניות אשר אינן עומדות בתנאי הסף של המדדים למדד ת"א 100". שיעור החזקות הציבור במניה הוא 13.22% ובנוסף במניה סובלת מסחירות נמוכה מאוד. לפיכך, ניתן לראות כי התמורה הממוצעת במניה מתחילת החודש הינה כפולה ביחס לרבעון אך נתון זה מבטא תמורה של 67 אלף שקל בלבד.

באשר לסחירות המניות היוצאות מן המדדים אומרת גלזר כי "ניתן לראות שהפגיעה בחלקן הייתה מהותית עם ירידה של 40%-60% בתמורה הממוצעת".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully