וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אוריאל לין קורא לבר-און לנקוט בסדרה של צעדים לייצוב שוק ההון

יעל פולק

18.12.2008 / 18:08

בין ההצעות: רכישת אג"ח קונצרני ע"י קרנות הפנסיה הוותיקות ומכירה רעיונית של ני"ע


נשיא איגוד לשכות המסחר, אוריאל לין, שלח השבוע מכתב לשר האוצר, רוני בר און. במכתב קורא לין לנקוט במהלכים שייתרמו לייצוב שוק ההון בתקופה הקרובה, אשר לדבריו, כמעט ואינן מחייבות עלות תקציבית נוספת.

לין קורא לפעול על מנת שבעת רישום הלוואת לתאגיד לא יהיה צורך ברישום הפסד: "שיטת הרישום הקיימת כיום מחייבת את הגופים המוסדיים לרשום הפסדים מידיים בגין הלוואות שיינתנו. מסיבה זו גופים מוסדיים לא רוכשים אג"ח קונצרני ואינם מזרימים הון למשק". לין מציע כי "עד תום 2009 שערוך הנכסים הלא סחירים יהיה על פי הערכות שווי, כפי שקיים בתאגידים בנקאיים".

לין קורא להארכת תקופת השימור במשיכות כספים. לדבריו, "משפונים עמיתים למשיכת כספים מקופות הגמל, אין די בפרק זמן של 4 ימי עסקים בלבד בכדי לשכנע אותם להימנע ממהלך זה". לחברות הביטוח ניתן פרק זמן 18 ימי עסקים לתקופת שימור ומשרד האוצר הסכים להאריך את תקופת השימור בקופות הגמל ל-10 ימים. לין קורא לערוך השוואה עם חברות הביטוח.

בנוסף לכך מציע לין לאפשר לעמיתים אשר משכו כספים מקופת הגמל החל מספטמבר ועד סוף שנה זו, להחזיר את הסכום שנמשך לקופת הגמל עד לסוף חודש מארס 2009. "פעולה זו תבטיח את רצף הזכויות וההטבות. יהיה בכך גם תמריץ להזרים כסף חדש לגופים המוסדיים", אומר לין.

לין קורא לרכישת אג"ח קונצרני ע"י קרנות הפנסיה הוותיקות: "השקעה כזו יכולה להשפיע על מעבר שוק האג"ח הקונצרני למגמה חיובית. המהלך, אמור להבטיח את ערבות המדינה במידה ושיעור התשואה יהיה נמוך מתשואה מובטחת".

הצעות נוספות אותן מציע לין כוללות העמדת מקורות אשראי מבנק ישראל גם לגופים חוץ בנקאיים, מכירה רעיונית של ניירות ערך, הקפאת יחס הלימות הון בבנקים (ב-2009 יהיה על הבנקים לעמוד ביחס הלימות הון של 12% כחלק מתקנות באזל 2) ולצמצם הנפקות של אג"ח ממשלתיות כדי לתמוך בשערי האג"ח הממשלתי ולמנוע הפסדי חוסכים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully