וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בפסגות מעניקים המלצת "קנייה" נלהבת לאבנר ולדלק קידוחים והמלצת "תשואת יתר" לדלק אנרגיה

יעל פולק

21.12.2008 / 18:48

לימור גרובר: "תמחור חסר כיום ופוטנציאל אדיר לעתיד מהווים הזדמנות קנייה משמעותית" ■ בפסגות מעדיפים את ההשקעה באבנר על פני דלק קידוחים, בזכות מבנה התמלוגים הנוח יותר (שמתייחס לפרויקט ים תטיס בלבד) ומהדיסקאונט הגבוה יותר


"רכישת מניות , דלק קידוחים ומניית מהווה קניית נכס יציב במחיר נמוך משווי הפעילות האמיתית וקבלה בחינם של אופציה לפעילויות נוספות", כותבת הבוקר האנליסטית לימור גרובר מבית ההשקעות פסגות. בפסגות מעניקים המלצת "קנייה" למניות אבנר ודלק קידוחים, והמלצת "תשואת יתר" למניית דלק אנרגיה. לדברי גרובר "מחירי השוק השוררים כרגע אינם מגלמים אף את שווי פרויקט ים תטיס, וכמובן שאינם מגלמים את הפוטנציאל הנוסף".

דלק אנרגיה הינה זרוע החיפוש וההפקה של נפט וגז של קבוצת דלק ואחזקתה המרכזית היא באבנר ודלק קידוחים המחזיקות בים תטיס. בנוסף לחברה פעילויות בינלאומיות מעבר לפעילות החברות הבנות בארץ.

האחזקה המרכזית של אבנר ודלק קידוחים הינה פרויקט ים תטיס ובנוסף קידוח תמר וזכויות נפט נוספות. לדלק אנרגיה, המחזיקה 62.3% בדלק קידוחים ו-39% באבנר, אחזקות משמעותיות גם בארה"ב ובוייטנאם. קידוח ים תטיס מהווה את מקור ההכנסה היחיד של אבנר ושל דלק קידוחים והוא מקור ההכנסה והרווח המרכזי של דלק אנרגיה.

בפסגות מעניקים המלצת קנייה במחיר יעד של 53 אגורות למניית אבנר (משקף דיסקאונט של 77% לעומת מחיר המניה הבוקר), המלצת קנייה למניית דלק קידוחים במחיר יעד של 3.2 שקלים (משקף דיסקאונט של 80% לעומת מחיר המניה הבוקר) והמלצת תשואת יתר למניית דלק אנרגיה במחיר יעד של 260.8 שקל (משקף דיסקאונט של 143% לעומת מחיר המניה הבוקר).

בפסגות מעדיפים את ההשקעה באבנר על פני דלק קידוחים, בזכות מבנה התמלוגים הנוח יותר (שמתייחס לפרויקט ים תטיס בלבד) ומהדיסקאונט הגבוה יותר. למרות הדיסקאונט הגבוה, דלק אנרגיה מסוקרת בתשואת יתר בלבד, בגלל החוב שלה לחברה האם והמימון שנלקח לצורך רכישת ELK. בנוסף, החברה נסחרת בפרמיה של 27% מעל שווי השוק של אחזקותיה הסחירות, כך שעדיפה השקעה ישירה בחברות הבנות על פני השקעה בחברה האם.

בפסגות מדגישים כי ברבעונים האחרונים נראה שינוי מהותי בביצועי פרויקט ים תטיס. חברת החשמל העבירה פלטפורמות ייצור נרחבות לשימוש בגז (אשר מייצג מחירי נפט מקבילים של פחות מ-20 דולר לחבית) וממשיכה להגביר את המעבר לגז. הבעיות באספקה ממצרים והמו"מ התקוע עם BG תורמים גם כן להגברת האספקה מים תטיס וחתימה צפויה על חוזה חדש עם חברת החשמל לכמויות נוספות שתביא לרמות מחירים גבוהות משמעותיות לגז.

בחינה של החוב מעלה כי לאבנר ולדלק קידוחים אין בעיה בפירעון סך ההתחייבויות לזמן קצר ולזמן ארוך. דלק אנרגיה עומדת בפני החזר חוב לחברה האם בסך 400 מיליון שקל בחצי השני של שנת 2009, אשר לצורך פירעונו היא תאלץ כנראה לממש נכסים.

לדלק אנרגיה אחזקה של 25% באזור הידוע כבלוק W12 במים הטריטוריאליים של וייטנאם. התגלית בקידוח המרכזי בבלוק הוכרזה כמסחרית. החלק המרכזי הינו קידוח Chim Sao כאשר נמצאו עתודות גם בקידוח Dua אותו יהיה ניתן לחבר למערכת ההפקה המרכזית בשלב מאוחר יותר. לוח הזמנים צופה התחלת הפקת נפט לקראת סוף 2010 והתייצבות התפוקה בשנים 2011-2012. נכס זה הוא ההגיוני ביותר שיעמוד למכירה למימון החוב הקיים לקבוצת דלק. הפעילות רשומה בספרים לפי שווי של 230 מיליון שקל ובפסגות צופים כי למרות תנאי השוק מכירה תתבצע לפי שווי זה ואולי אף מעט יותר ממנו.

לדלק קידוחים ולאבנר יש אג"ח אשר מגובות בנכסים בהיקף מצומצם יחסית של כ- 65 מיליון דולר (כולל חלויות). מלבד התזרים החזק, לשתי החברות רזרבות מזומנים ופיקדונות בבנקים שלבדם מספיקים לשירות החוב.

בפסגות מסבירים כי הצורך בגז טבעי בישראל מתגבר והופך לתלות של צרכנים מרכזיים ובראשם חברת החשמל. מיעוט המקורות ובעיית זמינות הופכים את פרויקט ים תטיס לאסטרטגי במיוחד ומדגישים את חשיבות קידוח תמר, בו פוטנציאל עתודות גז הגדולות בערך פי 3 מאלה שבים תטיס.

בנוסף לכך, למדינת ישראל אין אפשרות אסטרטגית להסתמך באופן מלא על גז ממקורות זרים בסביבה הגיאוגרפית הקרובה ואם קידוח תמר לא יצליח, המדינה תהיה חייבת לפתח יבוא LNG (גז טבעי נוזלי). ובפסגות מעריכים כי החברות ימלאו תפקיד מרכזי בתהליך יבוא LNG לארץ לאור היכולת להשתמש במאגר ים תטיס ובמתקניו שהינם אסטרטגיים לפרויקט LNG.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully